تهویه پرسان

سیستم مولتی VRF

ما در این مقاله می خواهیم راجب سیستم مولتی VRF (Variable refrigerant flow) صحبت کنیم که به معنای کنترل جریان متغیر مبرد می باشد. در اصل این سیستم اندازه مایع مورد نیازی که باید به سیستم فرستاده شود را کنترل می کند و اساس آن همانند تکنولوژی اینورتر است.

VRF چیست؟

سیستم vrf چیست

VRF در اصل فناوری تقریباً جدیدیست که در سیستم های تهویه هوا مطبوع استفاده می شود که برای خنک سازی و گرمایش از مبرد موجود در آن استفاده می کنند. تفاوت آن در این است که بدون نیاز به لوله ها و مجاری مختلف هوا را انتقال می دهد. یکی از مزیت های VRF مصرف بسیار کم انرژی می باشد. در این سیستم شما امکان استفاده از گرمایش و سرمایش همزمان را دارید یعنی شما می توانید دمای هوا را در هر فصل از سال تغییر دهید و به دمای مطبوع مورد نیاز برسانید. این سیستم معمولا در ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، ساختمان های بزرگ و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیستم ها از بخش ها و قطعات مختلفی درست می شوند که شامل مبدل های سابکور، کمپرسور ها، شیر انبساط، شیر کنترل، جداکننده روغن، شیر های اطمینان و آکومولاتور تشکیل می شوند. سیستم های VRF انواع مختلی دارند که بر اساس مصرف انرژی و نوع دستگاه تقسیم بندی می شوند.

انواع سیستم های مولتی وی ( VRF ) بر اساس مصرف انرژی

در اصل به دو گروه اصلی یعنی GHP و EHP تقسیم می شوند که GHP (Gas-engine heat pump) یا همان سیستم مولتی وی گاز است و EHP (Electric heat pump) یا همان سیستم مولتی وی برقی است.  تفاوت این دو در منبع تامین کننده مصرفی سیکل تبرید است زیرا سیستم GHP با انرژی گاز طبیعی کار می کند و هزینه ها را کاهش می دهد.

انواع سیستم vrf

سیستم GHP یا همان سیستم مولتی وی گازی چیست؟

این سیستم که با انرژی گاز طبیعی کار می کند و از یک موتور احتراقی گاز سوز جهت انجام کار استفاده می شود همانند خیلی از سیستم های تهویه هوا شامل کمپرسو، اواپراتو، کندانسور و شیر انبساط می باشد. در کل این سیستم ها دارای دو حالت هستند که یونیت های خارجی و یونیت های داخلی شامل  آن می شوند. این یوینت ها از طریق اتصالات و لوله ها به یکدیگر متصل می شوند که قابلیت سرمایش و گرمایش را دارا می باشند. در یونیت خارجی این سیستم موتور احتراق، کمپرسور را به گردش در میاورد و این گردش کمپرسور باعث متراکم شدن گاز می شود. این گاز از طریق لوله ها به یونیت داخلی که یک موتور احتراقی نیز  در آن وجود دارد انتقال داده می شود و سیکل کاری مولتی وی یا VRF تزریق می شوند.

سیستم EHP یا همان سیستم های مولتی وی برقی چیست؟

کمپرسور این سیستم با نیروی محرک موتورالکتریکی که با انرژی الکتریسیته کار می کند فعالیت خود را انجام می دهد. انرژی الکتریسیته لازم برای این سیستم توسط برق سه فاز تامیین می شود و در یونیت خارجی این سیستم الکترو موتور قرار دارد.

تفاوت EHP و GHP چیست؟

از تفاوت های این دو سیستم یعنی EHP و GHP می شود در نوع مکانیزم کمپرسور آن اشاره کرد و این تغییر با توجه به نیاز های مشتری و منابع تامین انرژی در شرکت ها ساخته می شوند. از دیگر تفاوت های بین این دو که قبلا هم به آن اشاره کردیم در منبع تامین کننده آن است که در EHP با برق کار می کند ولی GHP با احتراق گاز انجام می شود. اگر بخواهیم مزیت سیستم GHP را نسبت به EHP بیان کنیم باید گفت در مبحث صرف جویی مالی به علت ارزان تر بودن گاز، سیستم GHP نیز به صرفه تر می باشد از طرفی بازیابی گرمای موتور گاز سوز و تامیین اب گرم مورد نیاز، کاهش مصرف برق، کاهش الودگی هوا و کاهش اتلاف انرژی از دیگر مزیت های سیستم GHP نسبت به EHP می باشد.

انواع سیستم مولتی VRF از لحاظ کار کرد

این نوع سیستم ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند که شامل سیستم مولتی وی با بازیافت گرما، سیستم مولتی وی سرمایشی و سیستم مولتی وی سرمایشی و گرمایشی می باشد که هر کدام از این ها برای شرایط متفاوتی طراحی و اجرا می شوند که استفاده از آن ها را در هر فصل برای مشتری راحت می کند.

انواع سیستم مولتی vrf از لحاظ کارکرد

سیستم مولتی وی با بازیافت گرما

این سیستم پیشرفته ترین سیستم ساخته شده نسبت به دو سیستم دیگر است که سرمایش و گرمایش هم زمان در یک ساختمان انجام می شود و در فضا های کاملا بسته مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع از سیستم مولتی وی با بازیافت گرما، مصرف به شدت کاهش میاید به علت قدرت بازیافت گرما انرژی در یک چرخش پس از انجام کار به حالت اولیه خود باز می گردد.

سیستم مولتی وی سرد کننده یا سرمایشی چیست؟

این نوع از سیستم ها ساده ترین و قدیمی ترین نوع از مولتی وی یا VRF هستند و فقط توانای سرد سازی محیط را دارا می باشند. این سیستم ها بیشتر در فصل های گرم سال یعنی تابستان ها مورد استفاده قرار میگیرد که از طریق یونیت داخلی فضا های ساختمانی را خنک می کنند ولی به علت قدیمی بودن این نوع سیستم ها، سیستم گرمایشی ندارند.

سیستم های مولتی وی سرمایشی و گرمایشی

این نوع از سیستم ها بر خلاف سیستم مولتی وی سرد کننده یا سرمایشی قابلیت سرما سازی و گرما سازی محیط را دارا هستند. این نوع از مولتی وی ها در همه فصل ها قابل استفاده هستند از جمله فصل زمستان که با قابلیت گرمایشی که دارند توانایی گرم کردن در این فصل را دارا می باشند ولی قابلیت استفاده همزمان از قابلیت سرمایش و گرمایش در دسترس نمی باشد زیرا وقتی یونیت خارجی در حالت گرمایشی قرارمی گیرد تمام پنل ها و یونت های داخلی فقط توانایی گرم سازی دارند و همین اتفاق هم در حالت سرمایشی اتفاق می افتد.

مزایا سیستم مولتی وی

از مهم ترین مزیت های این سیستم می توان به هوشمند بودن آن اشاره کرد. به گونه که شما می توانید  در هر بخش و اتاق دما را به صورت مجزا تنظیم نمائید و دما های متفاوتی را داشته باشید. از مزیت های دیگر این نوع سیستم ها می توان به مصرف انرژی پایین و بازدهی بالا، این نوع سیستم ها اشاره کرد که در کنار مزیت های بالا، توانایی عیب یابی اتوماتیک کل سیستم و توانایی استفاده در هر نوع آب و هوایی را دارا می باشند. در این سیستم از گاز های مبرد استفاده می شود که دارای خطر کمتری نسبت به باقی گاز ها برای محیط زیست می باشد.

معایب سیستم مولتی وی

 در قسمت بالا مزایای این سیستم گفته شد اما هر دستگاهی در دنیا دارای معایبی نیز می باشد که می خواهیم به آن اشاره کنیم. شما با دانستن مزایا و معایب هر دستگاهی می توانید نسبت به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید. از معایب این سیستم می توان به هزینه زیاد تعمیر و نگه داری آن در کنار نصب و راه اندازی تخصصی این سیستم ها اشاره کرد. اگر از موارد بالا بگذریم این سیستم ها دارای توانایی پایینی در گرمایش محیط های سردسیر هستند و همچنین نمی توان از آنها در محیط های مرتفع استفاده نمود.