دسته بندی :

بهترین دستگاه های تهویه آرایشگاه و سالن های آرایش که باید بشناسید!

()
تهویه آرایشگاه

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

در مکان هایی مانند آرایشگاه ها و سالن های زیبایی، انواع مواد شیمیایی و همچنین بو های ایجاد شده توسط ترکیبات محصولات آرایشی وجود دارند که برای سلامتی کارکنان و افراد حاضر در محیط بسیار مضر و آسیب زا هستند. از این رو در هنگام راه اندازی سالن های زیبایی یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کافی داشته باشیم، استفاده از سیستم مناسب برای تهویه آرایشگاه و سالن زیبایی است.

شما باید با استفاده از سیستم ها و دستگاه های تهویه مطبوع مناسب و هچنین ماهر ترین نیرو ها، راهی برای تهویه مطبوع مناسب برای سالن زیبایی در نظر بگیرید تا بتوانید رضایت کامل مشتریان و کارکنان خود را به دست بیاورید.

التبه توجه داشته باشید که استفاده از سیستم های تهویه مطبوع به تنهایی برای از بین بردن بو ها و بخارات سمی ایجاد شده در محیط کافی نیست و شما باید به موارد دیگری نیز اهمیت دهید. در ادامه این مقاله تیم تولید محتوا موراکو قصد دارد تا بهترین سیستم های تهویه مطبوع و همچنین مواردی که باید برای تهویه آرایشگاه، مد نظر خود قرار دهید را به طور کامل به شما معرفی کند.

از این رو به شما توصیه می کنیم که در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

 

آشنایی با اهمیت تهویه مطبوع آرایشگاه و سالن های زیبایی

تهویه آرایشگاه

سالن های زیبایی به ویژه آرایشگاه ها و سالن های زیبایی زنانه بخش ها و یونیت های مختلفی دارند که هر کدام ممکن است آلودگی های مخصوص خود را تولید کرده و در محیط پخش کنند. به همین دلیل بسیار مهم است به منظور حفظ و ارتقا سلامت کارکنان و مشتریان در محیط و سالن های زیبایی، این آلودگی ها ایجاد شده را کم کرده و شرایط مناسبی را برای کار و حضور افراد در محیط به وجود بیاورید.

از جمله اصلی ترین بخار ها و مواد آلوده ای که ممکن است در فضای سالن های زیبایی پخش شوند و سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهند، می توان به بخار های ایجاد شده ناشی از کراتین مو، ذرات معلق در هوا بعد از کاشت ناخن، گرما ایجاد شده توسط دستگاه هایی مثل سشوار، ترکیبات سمی و مضری که در انواع محصولات آرایشی و زیبایی پوست و مو وجود دارند و پس از استفاده در محیط پخش می شوند اشاره کرد.

اگر شرایط مناسب برای کار و حضور افراد در محیط ها و سالن های آرایشی ایجاد نشود ممکن است مشکلات متعددی مانند بیماری های تنفسی، خلط سینه، برونشیت، تهوع زیاد، سردرد های مزمن، حساست های تنفسی و پوستی و…. برای مشتریان و به خصوص کارکنان به وجود آید. از این رو باید شرایط مناسب را برای کار و حضور افراد در سالن های آرایشی به وجود بیاورید تا بتوانید از ایجاد بیماری ها و مشکلات گفته شده در طولانی مدت جلوگیری کرده و محیطی پاکیزه و بهداشتی را به افراد هدیه دهید.

همچنین اگر قصد خرید سیستم تهویه مطبوع مناسب سالن های آرایش با مناسب ترین قیمت دارید به شما پینشهاد می کنیم سری به فروشگاه موراکو بزنید.

انواع روش های مناسب تهویه آرایشگاه

به طور کلی دو روش تهویه برای سالن های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند که به دو شکل طبیعی و مکانیکی تقسیم می شوند. هدف اصلی از تهویه مطبوع در سالن های آرایشی و زیبایی این است که محیطی مناسب برای کارکنان و مشتریان به وجود بیاوریم و این مسأله برای تمامی سالن های زیبایی به یک اندازه دارای اهمیت است.

التبه اینکه برای سالن زیبایی مورد نظر خود از چه روش تهویه مطبوع استفاده کنیم به فاکتور ها و عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به وسعت فضا، تعداد اتاق ها، تعداد اتاق ها و یونیت های موجود، نوع خدماتی که در سالن زیبایی ارائه می شوند، شرایط اقلیمی و… اشاره کرد.

از جمله اصلی ترین اهداف تهویه مطبوع سالن های زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

ایجاد رطوبت مناسب و رعایت اعتدال آن در محیط ها و سالن های زیبایی یکی از مهم ترین اهداف استفاده از سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود. البته باید توجه داشته باشید که ایجاد رطوبت زیاد در محیط ممکن به رشد انواع قارچ ها، میکروارگانیسم ها و کپک ها منجر شود و در نتیجه آن بهداشت و سلامت دستگاه ها و تجهیزات زیبایی تحت تأثیر قرار بگیرند. از طرفی دیگر اگر میزان رطوبت لازم در محیط وجود نداشته باشد به خشکی پوست و مو افراد حاضر در محیط منجر می شود. همچنین این شرایط باعث ایجاد خشکی گلو، چشم ها و مشکلاتی از این قبیل می شود. از این رو باید توجه داشته باشید که از دستگاه تهویه مطبوع مناسبی استفاده کنید تا بتواند رطوبت را به میزان لازم در محیط و سالن زیبایی ایجاد کند.

ایجاد دمای مناسب حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد و حفظ آن در طولانی مدت! همچنین یکی دیگر از اصلی ترین وظایف دستگاه های تهویه مطبوع در سالن های زیبایی این است که شرایط دمایی مناسب را در هر فصلی در محیط ایجاد کنند. البته برای اینکار نیاز به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مناسب نیز خواهید داشت. به طور کلی سیستم های گرمایشی سالن های زیبایی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به صورت مرکزی و با استفاده از موتور خانه کار کنند. همچنین برای سرمایش نیز دستگاه های مختلفی مانند هواساز، فن کویل، داکت اسپیلت و… می توانند بهترین گزینه ها برای محیط باشند.

 

تصویه و فیلتراسیون محیط و سالن های زیبایی

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای ایجاد فضای مناسب در سالن های زیبایی انجام داد، استفاده از فیلتراسیون های مناسب و تصفیه هوای آرایشگاه است. این کار از ورود ذرات معلق بیماری زا و مضر مانند فرمالدئید، بوهای بد و ناخوشایند و… جلوگیری می کند.

از این رو باید در سالن های زیبایی از بهترین و مناسب ترین فیلتر های برای جلوگیری از ورود آلودگی های استفاده کرد. در سالن های زیبایی که از کراتین و وسایل زیبایی مو استفاده می شود، آلودگی های زیبای در هر لحظه تولید می شوند. از این رو باید از قوی ترین انواع فیلتر ها مانند فیلتر های هپا که اکثر در بیمارستان ها استفاده می شوند، برای از بین بردن آلودگی های ناشی از کراتین مو و… استفاده کرد.

 

تهویه سالن های زیبایی به صورت طبیعی

تهویه به صورت طبیعی در سالن های زیبایی به معنی پخش هوای تازه و تمیز از طریق پنجره و در های سالن است. در این روش هوای تازه به راحتی وارد محیط می شود و هوای آلوده موجود از محیط خارج می شود. البته این روش نمی تواند پاسخگوی کامل سالن های زیبایی و آرایشی باشد و به طور کامل بو ها و آلودگی های ایجاد شده را از بین ببرد! از مهم ترین معایب تهویه مطبوع به صورت طبیعی در سالن های زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

در فصل های سرد سال استفاده از این روش تهویه مطبوع باعث از بین رفتن راحتی و آسایش افراد حاضر در سالن زیبایی می شود و سرمای زیادی را در محیط به وجود می آورد.

سیستم های تهویه مطبوعی که در سالن زیبایی وجود دارند، در این شرایط برای اینکه بتوانند هوای مناسب را در محیط به وجود بیاورند مجبور هستند تا بیشتر کار کنند و در این صورت ممکن است دچار آسیب های زیادی شده و همچنین هزینه مصرف انرژی را نیز بالا ببرند.

همچنین در برخی از سالن های زیبایی نیز به اندازه کافی در و پنجره برای تهویه مطبوع سالن وجود ندارد و همین موضوع ممکن است به شما امکان استفاده از این روش را ندهند.

 

تهویه مطبوع سالن های زیبای به صورت مکانیکی

هواکش آرایشگاه
هواکش آرایشگاه

تهویه مطبوع آرایشگاه ها و سالن های آرایش به شیوه های مکانیکی و با استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع می تواند یکی دیگر از روش های تهویه سالن های زیبایی باشد. در واقع این شیوه بهترین روش های برای تهویه سالن های زیبایی است که می تواند تا حد زیادی شما را به اهداف تأیین شده برساند.

در حال حاضر دستگاه ها و سیستم های مکانیکی زیادی وجود دارند که برای تهویه آرایشگاه می توانند مناسب باشند و شرایط مطلوبی را برای کارکنان به وجود بیاورند. از جمله این دستگاه می توان به کولر های گازی، هواساز، داکت اسپیلت و… اشاره کرد که هر کدام به نوبه خود کاربرد های خاصی دارند.

افراد با توجه به میزان بودجه ای که دارند و همچنین مقدار اهمیتی که برای سلامتی کارکنان و مشتریان قائل هستند و می توانند از دستگاه های مدرن و جدید با قابلیت های گسترده استفاده کنند. البته انتخاب دستگاه تهویه مطبوع برای این منظور در سالن های زیبایی کار چندان ساده ای نیست باید به عوامل و فاکتور های زیادی توجه داشته باشید.

برای اینکه بتوانید انتخاب درستی داشته باشید، باید با جدید ترین دستگاه ها و سیستم های تهویه مطبوع به خوبی آشنا باشید و سپس با استفاده از آگاهی ها و دانشی که به دست آورده اید، بتوانید بهترین نمونه دستگاه را برای سالن زیبایی و آرایشگاه خود انتخاب کنید. از این رو به شما توصیه می کنیم برای آشنایی کافی با انواع سیستم های تهویه مطبوع مناسب سالن های زیبایی در ادامه با ما همراه باشید.

 

هواکش سالن های زیبایی

فن های هواکش مخصوص سالن ها و فضا های بزرگ می توانند هوای موجود در محیط را به سمت بیرون کشیده و از سالن زیبایی به طور کامل خارج کند. هواکش های مخصوص سالن های زیبایی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند ذرات معلق، بو های بد و آلودگی های مختلف موجود در محیط را از بین ببرند و از محیط خارجی کنند.

در برخی از سالن های زیبایی تنها می توان با استفاده از یک هواکش و اگزاست این کار را انجام داد و در برخی دیگر از آرایشگاه ها نیز می توان از چندین فن و هواکش برای از بین بردن هوای آلوده محیط و ایجاد شرایط مناسب در محیط استفاده کرد.

همچنین برخی از هواکش های نیز می توانند در بخش بالایی صندلی های کراتین، کاشت ناخن یا رنگ مو قرار گرفته و بخار های سمی و بو های ناخوشایند ایجاد شده را از بین ببرند.

 

داکت اسپیلت های مناسب برای تهویه آرایشگاه

داکت اسپیلت ها یکی دیگر از متداول ترین و کاربردی ترین سیستم های تهویه مطبوع به حساب می آیند که برای سالن های زیبایی و آرایشگاه ها می توانند گزینه بسیار مناسبی باشند. این نوع سیستم تهویه مطبوع از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند. یونیت خارجی این سیستم های در تراس، پشت بام یا نمای پنجره است. یونیت داخلی داکت اسپیلت نیز باید در سقف کاذب قرار داده شود. داکت اسپیلت ها قادر هستند تا به دو صورت سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار بگیرند و با استفاده از فیلتر های مناسب، تا حد زیادی هوای موجود در محیط را پاکسازی کنند.

توجه داشته باشید که داکت اسپیلت ها برای سالن ها و آرایشگاه هایی مناسب هستند که حد زیادی از ترکیبات شیمیایی و خطرناک وجود ندارد! زیرا فیلتر هایی که در این نوع سیستم های تهویه مطبوع قرار داده شده اند، نمیتوانند تا حد زیادی ذرات آلوده را پاکسازی کرد و از بین ببرند.

 

چیلر ها و فن کویل های مناسب برای سالن های زیبایی

چیلر ها از جمله سیستم های تهویه مطبوع مرکزی محسوب می شوند که منشا اصلی تولید آب سرد هستند. این نوع سیستم ها اکثرا برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند کاربرد های گسترده ای داشته باشند. چیلر ها اکثرا در پشت بام و فضا های باز ساختمان قرار داده می شوند زیرا راحت تر می توانند به گردش هوا برای خنک کردن خود و ادامه کار خود نیاز دارند.

حال آب سردی که توسط چیلر تولید شده است، برای برای عملیات سرمایش وارد واحد های داخلی ساختمان شود. در حال حاضر فن کویل از جمله متداول ترین دستگاه هایی محسوب می شوند که می توانند هوای تازه را در محیط ایجاد کنند و از این رو می توانند گزینه مناسبی برای سالن های زیبایی و آرایشگاه ها باشند.

شما می توانید با استفاده از سیستم های فن کویل، چیلر و مینی چیلر تهویه آرایشگاه ها را به طور کامل انجام دهید و میزان دما و رطوبت را به اندازه دلخواه خود تنظیم کنید. همچنین برای گرمایش با استفاده از این سیستم های نیز می توانید از موتورخانه محیط استفاده کنید و دما را به میزان لازم بالا ببرید. اگر میخواهید با انواع چیلر و قیمت آنها بیشتر آشنا شوید، روی لینک درج شده کلیک کنید.

 

سخن پایانی

به طور کلی به دلیل آلودگی های متعددی که در محیط آرایشگاه وجود دارند، ممکن است صدمات جدی به سلامتی افراد حاضر در محیط وارد شود! به همین دلیل بسیار مهم است که به تهویه مطبوع سالن آرایش اهمیت دهید. استفاده از سیستم تهویه مطبوع مناسب در سالن آرایش به شما کمک می کند تا آلودگی های موجود در فضا را از بین برده و محیطی مناسب برا کارکنان و مشتریان به وجود بیاورید. اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *