دسته بندی :

کولر گازی چیست؟ اجزا، انواع، نحوه کار [عکس]

()
کولر گازی چیست

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

یکی از مهم‌ترین تجهیزات سرمایشی که در طی سال‌های اخیر توانسته است محبوبیت زیادی به دست بیاورد و به صورت گسترده در منازل و ادارات به کار گرفته بشود، کولر گازی است. به صورتی که در طی سال‌های اخیر، خرید کولر گازی در ایران به سرعت افزایش پیدا کرده است. حال در این بین ممکن است برای برخی افراد این سوال ایجاد شده باشد که کولر گازی چیست و چگونه کار می‌کند و اجزای کولر گازی اسپلیت چیست؟

امروز در ادامه این مطلب از موراکو قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی و معرفی کولر گازی و انواع آن بپردازیم و شما را با اجزای کولر گازی و نحوه کار آن آشنا کنیم. پس اصلا ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

کولر گازی چیست؟

چطور بفهمیم کولر گازی اصل است

کولر گازی یک نوع اسپلیت سرمایشی و گرمایشی محسوب می‌شود که می‌تواند از طریق سیکل تبرید تراکمی عملیات تهویه مطبوع را به درستی انجام دهد. عملکرد این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع بر پایه گاز مبرد مانند گازهای R۲۲ و R۴۰۴ است. البته این گازها برای لایه ازن می‌توانند خطر اصلی محسوب شوند.

کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی قدیمی عملکرد بهتری دارند و می‌توانند خنک کنندگی بهتری داشته باشند. این نوع از سیستم‌ها به عنوان یکی از ملزومات اماکن مسکونی و تجاری به خصوص در مناطق گرم و شرجی شناخته می‌شوند. همچنین با وجود سیستم فیلترینگ هوشمند و بهداشتی، کولرگازی می‌تواند هوای ورودی به ساختمان را از هر گونه آلودگی و کثیفی پاک‌سازی کند. همین ویژگی باعث می‌شود که با فرایند استرلیزه سازی هوا نیازی به استفاده از فیلترهای هوا نباشد.

از این رو نصب و راه اندازی کولرهای گازی در منزل یا ادارات برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته در حال حاضر کولرهای گازی در انواع مدل‌ها و ظرفیت‌ها طراحی و ساخته می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند. در ادامه این مطلب از فروشگاه موراکو به معرفی انواع مدل‌های کولر گازی می‌پردازیم.

 

آشنایی با انواع مدل‌های کولر گازی

سیستم‌های تهویه مطبوع کولر گازی دارای مدل‌های مختلفی هستند که هر کدام از این مدل‌ها مشخصات و ویژگی‌های مختص به خود را دارند. برای انتخاب و خرید انواع کولر گازی مناسب ابتدا باید بدانید که کدام مدل از این نوع سیستم‌های تهویه مطبوع برای محیط مورد نظر شما مناسب است. انواع کولرهای گازی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. کولر یک تکه
 2. کولر دو تکه
 3. کولر چند تکه و مولتی پنل

 

معرفی انواع کولر گازی یک تکه

کولر گازی پنجره‌ای

بهترین درجه برای کولرگازی

یکی از انواع کولرهای گازی یک تکه، کولر گازی پنجره‌ای است. ویژگی اصلی این کولر گازی، راه اندازی و نصب راحت آن است. همان طور که از اسمش نیز مشخص است، این نوع از کولر ها در محل پنجره‌ها نصب و راه اندازی می‌شوند. البته برای اینکه هوای گرم به داخل محیط وارد شود باید 30 درصد از قسمتی پشتی کولر گازی در فضای باز قرار داده شود. این مدل از کولرهای گازی بیشتر برای منازل و ادارات مناسب هستند.

بررسی قیمت و خرید کولر گازی پنجره ای 

 

کولرهای گازی پرتابل و قابل حمل

کولرهای گازی قابل حمل که از نظر عملکرد شباهت زیادی با کولر گازی پنجره‌ای دارند، یکی دیگر از انواع کولر گازی مدل یک تکه محسوب می‌شوند. این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل هستند و نیازی به نصب آن در مکانی ثابت نیست. هوای گرمی که توسط این سیستم تولید می‌شود از طریق یک لوله به خارج از محیط هدایت می‌شود. این نوع کولر ها برای مکان‌های کوچک می‌توانند مناسب باشند.

 

انواع کولرهای گزی دو تکه

این نوع از کولرهای گازی شامل دو یونیت خارجی و داخلی هستند که یونیت داخلی در داخل ساختمان و یونیت خارجی در فضای آزاد نصب می‌کنند و برای اکثر مکان‌ها و محیط‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کولر گازی دیواری

اجزای کولر گازی اسپلیت

یکی از انواع مدل‌های کولر گازی یک بر روی دیوار نصب می‌شود و طراحی منحصر به فردی دارد، کولر گازی دیواری است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع کولر گازی می‌توان به تنوع ظرفیت‌های آن اشاره کرد. معمولا از این نوع اسپلیت در منازل استفاده می‌کنند.

بررسی قیمت و خرید کولر گازی پنجره ای

 

کولر گازی ایستاده

یونیت داخلی کولر گازی ایستاده شباهت زیادی به یخچال دارد. این نوع از کولر گازی‌ها از لحاظ مکانیزم داخلی به اسپلیت دیواری شباهت زیادی دارند و از سیستم خنک کننده قوی تری برخوردار هستند. به همین دلیل برای استفاده در مساجد، سالن‌ها و ادارات می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

بررسی قیمت و خرید کولر گازی ایستاده

 

کولر گازی زمینی

یونیت داخلی این مدل از کولرهای گازی کنار دیوار و روی زمین قابل نصب و راه اندازی است.

 

کولر گازی کاستی

از کولرهای گازی نوع کاستی اکثرا در مکان‌هایی استفاده می‌کنند که سقف بلندی دارند. یونیت داخلی این نوع از اسپلیت ها در داخل سقف کاذب قابل راه اندازی و نصب است.

 

داکت اسپلیت

مهم‌ترین تفاوت کولر گازی کاستی و داکت اسپلیت، ظاهر و مدل نصب یونیت داخلی است. بر خلاف کولر گازی دیواری، یونیت داخلی داکت اسپلیت به صورت توکار در داخل سقف کاذب نصب و راه اندازی می‌شود. البته داکت اسپلیت برای توزیع هوای خروجی به یک کانال نیز نیاز دارد.

بررسی قیمت و خرید داکت اسپلیت اینورتر

 

انواع کولرهای گازی چند تکه یا مولتی پنل

کولرهای گازی مولتی پنل یکی دیگر از انواع کولرهای گازی محسوب می‌شوند که در ابعاد و اندازه‌های بزرگ و همچنین ظرفیت و قدرت بیشتر طراحی و ساخته می‌شوند. در این مدل از سیستم‌ها، دو تا صد یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل می‌شوند و دمای همه یونیت‌ها به صورت جداگانه کنترل و مدیریت می‌شود.

همچنین با خاموش کردن یک یونیت داخلی، بقیه یونیت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. باید اضافه کرد که کمپرسور این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع به یک کمپرسور خنک کننده از نوع این‌ورتر است و مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

آشنایی با اجزای کولر گازی اسپلیت

به صورت کلی اجزای کولر گازی به دو دسته کلی قطعات مکانیکی و لوازم الکترونیکی تقسیم می‌شوند. عملکرد بهینه این سیستم تهویه مطبوع به تمامی این قطعات بستگی دارد و با ایجاد آسیب در یکی از این قطعات، ممکن است مشکلات متعددی در نحوه عملکرد این سیستم تهویه مطبوع ایجاد شود. در ادامه این مقاله از فروشگاه موراکو، مهم‌ترین قطعات کولر گازی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

قطعات مکانیکی

 1. کمپرسور
 2. اپراتور
 3. گاز مبرد
 4. فیلتر تصفیه هوا
 5. لوله مویی
 6. لوله تخلیه
 7. کندانسور

 

لوازم الکترونیک

 1. برد الکترونیکی
 2. تابلو برق
 3. الکتروموتور
 4. فیوز حرارتی
 5. خازن
 6. سنسور تنظیم دما یا ترموستات

 

کولر گازی چطور خنک می‌کند؟

کولر گازی چطور کار میکنه

در ابتدا با شروع کار اسپلیت، مبرد وارد کمپرسور می‌شود و به وسیله کمپرسور فشار و همچنین دمای آن بالا می‌رود. سپس این مبرد که با دمای بالا و فشار زیادی وارد کندانسور می‌شود. کندانسور با انتقال حرارت ایجاد شده به محیط، مبرد از از حالت پر فشار به مایع پر فشار تبدیل می‌کند. پس از این کار مایع مبرد وارد شیر انبساط می‌شود و در این مرحله فشار خود از دست می‌دهد. در ادامه مایع با فشار پایین وارد اپراتور می‌شود. مبرد با ورود به اپراتور، گرمای محیط را جذب کرده و تبخیر می‌شود و دوباره برای خنک شدن وارد کندانسور می‌شود.

به صورت کلی، نحوه کار تمامی کولرهای گازی یک تکه، دو تکه و مولتی به این صورت است.

 

سخن پایانی

به طور خلاصه در جواب کولر گازی چیست میتوان گفت که کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع سرمایشی محسوب می‌شود که برای منازل، ادارات و… می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع انواع مختلفی دارند. همان طور که در این مطلب نیز گفته شد، می‌توان در یک دسته بندی کلی، کولرهای گازی را در سه دسته یک تکه، دو تکه و مولتی پنل تقسیم کرد که هر گروه نیز شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند.

اگر به دنبال تهیه و خرید کولر گازی مناسب با قیمت به صرفه هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص قیمت و نحوه خرید کولر گازی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

02188600100

سوالات متداول

چطور بفهمیم کولر گازی اصل است؟

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه بفهمیم آیا کولر گازی اصلی است، این است که اطلاعات حک شده روی کمپرسور را مطالعه کنیم. قبل از خرید باید از صحت اطلاعات حک شده مطلع شوید و سپس اقدام به خرید کنید. برای این کار میتوانید از یک متخصص و فرد با تجربه کمک بگیرید.

 

بهترین درجه برای کولرگازی چقدر است؟

بهترین دما برای کولر گازی در فصل تابستان حدود 20 تا 25 درجه است و در فصل زمستان نیز حدود 19 تا 21 درجه سانتی گراد است.

 

کولر گازی چطور کار می‌کنه؟

همان طور که در این مطلب گفته شد، کولر گازی از طریق گاز مبرد می‌تواند گرمای محیط را دریافت کرده و اقدام به ایجاد هوای سرد در محیط کند.

 

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است؟

معمولا در پلاک یا دفترچه راهنمای کولر گازی، میزان توان مبرد در واحد هزار BTU/h وارد شده است و میتوانید آن را مشاهده کنید.

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *