دسته بندی :

مقایسه تفاوت vrf و داکت اسپلیت |بررسی کامل

()
یونیت خارجی vrf

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

داکت اسپلیت و سیستم vrf از بهتری سیستم‌های تهویه مطبوع انبساط مستقیم محسوب می‌شوند که می‌توانند در پروژه‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از مهمترین نکاتی که در این بین جای بحث دارد، بررسی تفاوت vrf و داکت اسپلیت است.

هر کدام از این دو سیستم تهویه مطبوع، شکلی تکامل یافته از کولرهای گازی اسپلیت هستند و می‌توانند در اکثر پروژه‌ها و ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد بسیار خوبی از خود به جا بگذارند. از این رو قبل از اینکه یک از این دو سیستم تهویه مطبوع را انتخاب کنیم، بسیار مهم است با تفاوت‌های آنها به صورت کامل آشنا شویم.

در ادامه این مطلب از فروشگاه موراکو قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی و معرفی سیستم تهویه مطبوع وی آر اف و داکت اسپلیت پرداخته و تفاوت‌های آنها را بررسی کنیم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

آشنایی با سیستم داکت اسپلیت

عملکرد داکت اسپلیت تا حد زیادی به کولرهای گازی اسپلیت شباهت دارد. اصلی‌ترین تفاوت این دو سیستم تهویه مطبوع این است که در داکت اسپلیت، هوای سرد یا گرم خروجی از یونیت داخلی، از طریق کانال کشی‌های انجام شده در فضای مورد نظر پخش می‌شود و از آنجایی که ظرفیت برودتی سیستم داکت اسپلیت بیشتر است، می‌توان دبه ازای هر یونیت، متراژ بالاتری را تحت پوشش خود قرار دهد.

به صورت کلی داکت اسپلیت شامل دو یونیت می‌شود:

  1. یونیت خارجی (شامل کمپرسور و کندانسور)
  2. یونیت داخلی (شامل شیر انبساط، اوپرا تور هوایی و فن دمنده)

یونیت خارجی این سیستم تهویه مطبوع در محیط بیرون از ساختمان نصب می‌شود. گاز مبرد که توسط کمپرسور یونیت خارجی فشرده شده، پس از تقطیر وارد کندانسور هوایی شده و مایع مبرد به یونیت داخلی که درون ساختمان نصب شده است، منتقل می‌شود. مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد کویل‌های اوپرا تور شده و در نتیجه باعث کاهش دمای هوا می‌شود.

 

آشنایی با سیستم VRF

سیستم وی آر اف (VRF) یا Variable Refrigerant Flow یک سیستم تهویه مطبوع می‌باشد که عملکرد آن مشابه کولرهای گازی اسپلیت است. با این تفاوت که، تمامی یونیت‌های داخلی موجود در ساختمان از یک یونیت خارجی تغذیه می‌شوند.

این سیستم تهویه مطبوع دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فردی که است که در مجموع باعث شده‌اند افراد نسبت به خرید دستگاه وی آر اف ترغیب شوند! یونیت خارجی VRF شامل کمپرسور و کندانسور هوایی می‌شود که هر کدام یونیت‌های داخلی که شامل شیر انبساط، اوپرا تور هوایی و فن دمنده هستند، شامل می‌شوند.

در این سیستم از کمپرسورهای روتاری یا اسکرال این‌ورتر دار استفاده شده است که باعث می‌شود تا نرخ جریان مبرد ورودی به لوله‌ها متغیر باشد.

 

بررسی تفاوت vrf و داکت اسپلیت

سیستم داکت اسپلیت و VRF را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی و مقایسه قرار داد تا به درستی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو سیستم تهویه مطبوع مطلع شده و بتوان بهترین انتخاب را به انجام رساند. در ادامه قصد داریم این دو سیستم را از نظر قیمت، ساختار، عملکرد، هزینه‌های مصرفی و تعمیرات و… مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم پس در ادامه این مطلب از سایت موراکو حتما با ما همراه باشید.

 

مقایسه سیستم داکت اسپلیت و سیستم وی آر اف از نظر میزان مصرف انرژی

در سیستم‌های وی آر اف از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا بهره گرفته شده است که مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش داده و راندمان دستگاه را نیز افزایش افزایش می‌دهد. سیستم VRF می‌تواند میزان مبرد وارد شده به تمامی یونیت‌های داخلی را با توجه به نیاز کاربران کنترل کرده و از وارد شدن بار اضافی به کمپرسور دستگاه جلوگیری کند.

این در حالی است که سیستم داکت اسپلیت به چنین فناوری مجهز نیست و از این رو میزان ثابتی از مبرد را وارد مدار می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که در زمان‌هایی که کاربران نیازی به کاربرد دستگاه با توان بالا ندارند، مصرف انرژی کاهش پیدا نکند.

 

مقایسه سیستم وی ار اف و داکت اسپیلت از نظر ساختار

دستگاه VRF از طریق لوله‌های مسی اتصال بین یونیت‌های داخلی و خارجی را ایجاد می‌کند و از این رو در دسته بندی سیستم‌های تهویه مطبوع کانالی قرار ندارد. این در حالی است که سیستم داکت اسپلیت همان طور که از اسمش مشخص است، یک نوع سیستم کانالی محسوب می‌شود. در این نوع سیستم‌ها، امکان کنترل دمای محیط به صورت مستقل وجود ندارد و همین موضوع به عنوان یکی از ایرادات اساسی داکت اسپلیت شناخته می‌شود.

بررسی قیمت و خرید دستگاه وی آر اف

 

مقایسه داکت اسپلیت و دستگاه VRF از نظر محل نصب

تفاوت vrf و داکت اسپلیت

هر دو سیستم داکت اسپلیت و وی آر اف از نظر محل نصب مشابه یکدیگر هستند. یونیت‌های خارجی هر کدام در فضای بار و معمولا روی پشت بام ساختمان نصب می‌شود. البته سیستم داکت اسپلیت را می‌توان در تراس نیز نصب کرد. چرا که دارای ابعاد کوچک تری است و باری فضاهای با متراژ پایین می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته توجه داشته باشید که تصمیم گیری در خصوص محل نصب این نوع سیستم‌های تهویه مطبوع کار افراد با تجربه و متخصص در این زمینه است.

 

مقایسه سیستم VRF و داکت اسپلیت از نظر گرمایش و سرمایش

داکت اسپلیت و سیستم وی آر اف هر دو قابلیت گرمایش و سرمایش محیط را دارند و می‌توان در تمامی فصول سال از این دو سیستم تهویه مطبوع استفاده کرد. البته با توجه به گرانی برق نسبت به گاز، استفاده از حالت گرمایشی این دستگاه هیچ نوع توجیه اقتصادی ندارد! از این رو در هنگام نصب سیستم وی آر اف و داکت اسپیلت از یک لوله مسی برای اتصال دستگاه به پکیج استفاده می‌کنند. به این شیوه، انرژی مورد نیاز برای گرمایش محیط فراهم می‌شود و هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند.

 

مقایسه سیستم داکت اسپلیت و VRF از نظر قیمت

قیمت سیستم داکت اسپلیت در مقایسه با VRF کمتر است و علت آن نیست، وجود فناوری‌های پیشرفته در سیستم تهویه مطبوع وی آر اف است. وجود این فناوری نوین باعث می‌شود تا جریان مبرد به درستی و طبق نیاز کاربران کنترل شود و در نتیجه هزینه‌های مصرفی دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. همین فناوری باعث شده است تا قیمت دستگاه وی آر اف نسبت به داکت اسپلیت بیشتر باشد. البته مزیت‌هایی که این دستگاه دارد و صرفه‌جویی‌های زیادی که در مصرف انرژی دارد، سبب شده تا این قیمت بالا قابل توجیه باشد.

بررسی قیمت و خرید داکت اسپلیت اینورتر

 

تفاوت سیستم وی آر اف و داکت اسپلیت VRF داکت اسپلیت
مصرف انرژی پایین بودن مصرف انرژی به دلیل دارای بودن سیستم این‌ورتر مصرف بالای انرژی
ساختاری دارای یونیت بیرون و داخلی و اتصالات بین آنها با لوله‌های مسی دارای یونیت داخلی و بیرونی با کانال کشی در فضا
محل نصب اکثرا روی پشت بام در پشت بام یا تراس
گرمایش و سرمایش امکان گرمایش و سرمایش محیط به صورت همزمان امکان گرمایش و سرمایش محیط به صورت همزمان
قیمت خرید و اجرا سیستم مرکزی تویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع مستقل و نیاز به یونیت بیرون برای هر واحد
مرکزی بودن فیلتراسیون هوا و امکان کنترل رطوبت فیلتراسیون هوا و امکان کنترل رطوبت
فاکتورهای تهویه مطبوع قیمت خرید و اجرای بالا قیمت خرید و اجرای پایین

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع به بررسی و معرفی سیستم‌های تهویه مطبوع وی آر اف و داکت اسپلیت بپردازیم. شما میتوانید بر اساس نوع نیاز خود و پروژه مورد نظر اقدام به تهیه و خرید یکی از این دو سیستم تهویه مطبوع با مناسب‌ترین قیمت از طریق فروشگاه موراکو کرده و از خدمات پس از فروش این برند معتبر ایرانی بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

سیستم وی ار اف چیست؟

این سیستم تهویه مطبوع با استفاده از تکنولوژی Variable Refrigerant Flow مقدار مبرد ورودی به فن کویل‌ها را کنترل می‌کند و می‌تواند دقیقا به اندازه نیازی کاربران، انرژی مصرفی سیستم را کنترل کند.

 

داکت اسپیلت چیست؟

داکت اسپیلت نیز یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی است که شباهت زیادی به کولرهای گازی اسپیلت دارد از یک یونیت خارجی و داخلی تشکیل شده است.

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *