دسته بندی :

ایرواشر چیست؟! آشنایی با انواع ایرواشر

()

فهرست مطالب مقاله

این دستگاه یک نوع از سیستم های تهویه مطیوع هوا است که در همه فصل های سال کاربرد دارد یعنی هم سیستم گرمایشی و هم سیستم سرمایشی در آن وجود دارد. این نوع از دستگاه ها از سیستم تهویه تبخیری و بر پایه سایکومتری استفاده می‌شوند و از قابلیت های دیگر این دستگاه می‌توان به فیلتر کردن آلودگی ها از جمله دود ، بوی بد ، گرد و غبار و … اشاره کرد.

 

ایرواشر چیست؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت ایرواشر نوعی سیستم تهویه هوا است که در چهار فصل سال کاربردی است به نوعی که شما می‌توانید هم سیستم سرمایش در فصل های گرم را انتخاب کنید و هم سیستم گرمایش در فصل های سرد و همچنان به علت داشتن فیلتر های مختلف برای آلودگی در هر فصلی از سال از آن برای پاکسازی محیط آنجا استفاده کنید.

از دیگر قابلیت های این دستگاه میتوان به رطوبت زایی آن اشاره کرد این ویژگی برای مکان هایی است که هوای درون آن ها بسیار خشک است.

این نوع دستگاه ها در موزه ها، آرشیو ها، سوله ها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری، مساجد، نجاری ها، ریسندگی ها، ورزشگاه ها  و … استفاده شوند. اگر بخواهیم در ادامه اجزاء اصلی این دستگاه را نام ببریم به شرح زیر است؛

 • فن
 • موتور الکتریکی
 • بدنه اصلی
 • پمپ آب
 • کویل سرمایشی
 • مجرای هدایت جریان هوا
 • تیغه ها
 • فیلتر ها
 • حسگر ها
 • کویل گرمایشی

انواع ایرواشر ها

ایرواشر ها به طور کلی انواع مختلفی دارند که شامل ایستاده، سقفی، هایزنیک و دیواری می‌شوند. کارایی هر یک از این دستگاه ها و عمکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است و مکانی که هر کدام استفاده می‌شود هم متفاوت است.

هر کدام از آن ها ابعاد متفاوتی دارند و توان ها و قدرت های مختلفی را دارا هستنتد. به دلیل تفاوت های بین انواع ایرواشرها بهتر است این انواع را برای شما بررسی نمائیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

انواع ایرواشر

ایرواشر ایستاده

این نوع از ایرواشر ها در اکثر مکان ها قابل استفاده هستند و تصب و راه اندازی آن ها به سادگی انجام می‌شود و عملکرد خوبی دارند در این نو ع از ایرواشر ها شما توانایی تنظیم دما و رطوبت را نسبت به آن چیزی که می‌خواهید دارید.

همانند مابقی ایرواشر ها قابلیت فیلتر کردن هوا را دارا هستند و هوایی تمیز به شما تحویل می‌دهند این نوع از ایرواشر ها در سه گروه هستند که نسبت به نیاز شما تامین می‌شوند از این نوع ایرواشر های ایستاده معمولا در آموزشگاه ها و مدارس استفاده می‌شود.

 

ایرواشر سقفی

این نوع از ایرواشر ها همان طور که از اسمشان معلوم است در سقف ها یا بام خانه ها نصب می‌شوند، همانند کولر های آبی برای انتقال هوای مطبوع نیاز به کانال کشی دارند و این کانال کشی باعث می‌شود که این نوع از ایرواشر ها نسبت به ایرواشر های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی قدرت خوبی در تهویه هوا را دارد می‌باشند از طرفی در خیلی از مکان ها به سادگی قابل اجرا هستند.

این نوع از ایرواشر ها هم در سه گروه موجود هستند که شما نسبت به نیاز خود می‌توانید آن ها را خریداری کنید.

 

ایرواشر هایژنیک چیست؟

این نوع از ایرواشر به علت کاربردی که دارد باید بتواند میکروب هار از بین ببرد و به طور کلی از استیل ساخته شده است. این نوع از ایرواشر ها در اتاق های بسیار تمیز و استرلیزه مثل بیمارستان ها و اتاق های عمل، شرکت های دارویی، کارخانه های تولید مواد شوینده، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارد این نوع از دستگاه ها بیشترین فیلتر ها را دارا هستند نسبت به مابقی ایرواشر ها از فیلتر های موجود در آن می‌توان به فیلتر هپا ، سیستم یو وی ، فیلتر آلومینیومی ، فیلتر پلیتد و بگ فیلتر اشاره کرد.

همانند ایرواشر های قبلی این نوع نیز دارای سه گروه می باشد تا شما بتوانید نسبت به نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنید.

 

ایرواشر دیواری

این نوع از دستگاه ها برای مکان های کوچک استفاده می‌شوند و این نوع دستگاه ها بسیار پرکابرد هستند این ایرواشر ها قابلت اضافه کردن فیلتر هوا را در صورت لزوم دارا هستند تا هوایی که از این دستگاه بیرون میاید تمیز و فلتر شده باشد.

این نوع ایرواشر ها در دو گروه 6 و 4 هستند و استفاده از آن ها بیشتر در خانه های مسکونی است.

 

کلاس بندی یا گروه های ایرواشر ها

کلا کلاس بندی ایرواشر ها فقط به یک چیز بستگی دارد و آن هم به نوع رطوبت زایی آن است. معمولا ایرواشر ها به سه کلاس اصلی تقسیم می‌شوند که شامل کلاس 8 ، کلاس 6 و کلاس 4 می‌باشد.

کمترین میزان رطوبت زایی ایرواشر ها برای کلاس 4 و بیشترین رطوبت زایی برای کلاس 8 می باشد.  از نظر ابعاد نیز کلاس های ایرواشر دارای تفاوت هایی می‌باشند برای مثال به علت رطوبت زایی بالای کلاس 8 ابعاد آن نیز بزرگتر می‌باشد این اتفاق نیز به علت بزرگتر بودن پمپ و نازل های بیشتر می‌باشد.  پس برای هر پروژه یا مکانی که ایرواشر قرار است تصب شود باید به چند نکته توجه کرد که شامل موارد زیر است

 • ابعاد ایرواشر
 • محیطی که در آن ایرواشر قرار میگیرد
 • میزان مصرف آبی که برای ایرواشر در نظر گرفته شده.

معایب ایرواشر ها بیشتر است یا مزایای آن؟

مزایای ایرواشر بسیار بیشتر از معایب آن می‌باشد که برخی از آن ها شامل مجزا بودن سیستم، قابلیت مرطوب سازی محیط، حذف کردن آلودگی ها و گرد و غبار توسط فیلتر های آن، توانایی استفاده در هر فصل از سال، هزینه راه اندازی پایین تری نسبت به بقیه سیستم های تهویه هوا، توانایی سردسازی و گرم سازی در یک مکان، مصرف کمتر برق نسبت به چیلر ها، هزینه تعمیرات و نگهداری پایین، ایجاد صدای کم، مصرف کمتر آب نسبت به کولرهای آبی،به علت وزن پایین نیازی به زیر سازی ندارد و … این ها بخشی از مزایای این دستگاه می‌باشد.

معایب ایرواشر

ولی این دستگاه معایبی هم دارد که شامل غیر قابل استفاده بودن در مناطق شرجی و مرطوب ، به میزان مابقی سیستم های سرمایشی قدرت کم تری در سرد سازی محیط دارد، نداشتن تنظیمات هوای خروجی نسبت به مابقی سردکننده ها، به علت توانایی پایین در سرد سازی برای محیط های پر جمعیت مناسب نیست مثل سالن های ورزشی بزرگ یا تالارها. مارد بالا برخی از معایب این سیستم یعنی ایرواشرها می‌باشد.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت سرمایش

عملکرد ایرواشر

در این قسمت قصد داریم نحویه سرمایش این دستگاه را توضیح دهیم. در ابتدا هوا تازه ای که در محیط قرار دارد وارد سیستم می‌شود و توسط فیلتر های این دستگاه الودگی و گرد غبار از آن پاک می‌شود.

پس از این مرحله هوای پاکیزه وارد اتاقکی می شود که در آن با استفاده از پمپ هایی موجود اقدام به پمپاز آب نموده. طی شدن مراحل بالا باعث می‌شود دمای هوا گرفته شود و پس از آن توسط فن ها به داخل کانال ها انتقال داده می‌شود.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت گرمایش

سیستم گرمایشی ایرواشر ها خیلی پیچیده تر از حالت سرمایشی آن است. این سیستم یه این صورت عمل می‌کند که ابتدا در پکیج یا موتورخانه دما آب بالا رفته و از طریق لوله هایی به کویل گرمایشی متصل می‌باشد و آب را به این قسمت انتقال می‌دهد. سپس هوایی که در کویل جریان دارد بر روی سطح کویل کشیده می‌شود و دمای آن افزایش می‌یابد.

وقتی انتقال دما از آب به هوا انجام می‌شود دمای آب کاهش پیدا می‌کند و سپس از طریق لوله هایی که وجود دارند دوباره به پکیج ها و یا موتورخانه ها می‌روند که دوباره دمای آن ها افزایش یابد، این چرخه همواره در حال اتفاق افتادن است و تا زمانی که دمای هوا و آب تا یک حد افزایش یابد ادامه دارد.

سپس از طریق کانال هایی که ایجاد شده این هوای گرم انتقال داده می‌شود.

 

چگونه از ایرواشر ها مراقبت کنیم تا طول عمر بیشتری داشته باشند؟

برای این که ایرواشرتان عمر بیشتری داشته باشد نیاز است چند کار ساده انجام دهید. این کار ها شامل نظافت دوره ای دستگاه، بازرسی دوره ای موتور دستگاه، گریس کاری دستگاه، شما باید کنترل و بازرسی رطوبت گیر انجام دهید، کنترل خوردگی، کنترل پرز، کنترل بو، بخار روغن، هر چند وقت یک بار باید مسیر های خروجی لوله تخلیه کننده آب را برسی کنید، برخی قعطات باید هر 5 6 ماه یکبار تعویض شوند و مهم ترین بخش ایرواشر ها فن های آن ها هستند که باید آن هارو چک کنید. با این چند کار ساده شما می توانید عمر طولانی تری به دستگاه تان بدهید.

 

تفاوت ایرواشر با هواساز و زنت

در کل دستگاه هواساز کنترل رطوبت، دما، تصفیه هوا و در نهایت گرماگیری را انجام می‌دهد.

سیستم زنت هم همانند ایرواشر است یعنی هم سیستم گرمایشی دارد و هم سیستم سرمایشی ولی تفاوت آن با ایرواشر در نوع سیستم سرمایشی آن است. اولین تفاوت ایرواشر ها با دستگاه های هواساز قیمت کمتر ایرواشر ها نسبت به هواساز ها است و دیگر تفاوت این دو در میزان رطوبت زایی مورد نظر شما است زیرا دستگاه های هواساز نسبت به ایرواشر رطوبت زایی کمتری ایجاد می‌کند و نکته ی دیگر در این ایرواشر ها این است که پروسه سرمایش در ظرفیت های متععد همراه با رطوبت زا استفاده می‌شوند.

تفاوت ایرواشر ها با زنت ها در نوع سرماسازی آن ها بود یعنی در دستگاه های زنت هوای گرمی که وارد این دستگاه شده و برای خنک سازی از سلولز های قطرات آب سرد پر شده گذر می‌کند ولی در ایرواشر ها قطرات آب بر روی هوا پاچیده می‌شوند.

 

فن ها در ایرواشر ها چه کاربردی دارند؟

از نظر کلی فن ها مهم ترین بخش هر سیستم تهویه هوا است. در این دستگاه هم مهم ترین بخش آن فن می‌باشد که مشخص است هرچه فن قدرتمندتر باشد میزان هوای تولیدی در دستگاه هم بیشتر می‌شود.

فن ها از طریق موتور الکتریکی انرژی خود را تامین می‌کنند. فن دارای انواع مختلفی هستند که نسبت به محیط و توان موتور الکتریکی در شرکت ها ساخته می‌شنود.

 

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی قسمتی از این دستگاه می‌باشد که بیشترین مصرف برق را دارد. به عبارت کلی در این دستگاه نقش موتور های الکتریکی با دریافت جریان برق به کار انداختن فن ها می‌باشد.

در حقیقت موتور الکتریکی با دریافت انرژی برق را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند و باعث کار کردن فن ها می‌شود.

 

بدنه اصلی چیست؟

این بدنه در اصل پوسته و روکش کار است که برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت و خوردگی، استفاده می‌شود. جنس بنده اصلی باید فلزی باشد و در مکان ها مختلف نسبت به رطوبت و هوای آن شهر درست می شود که میتواند یک لایه یا چند لایه باشد. ورقه های فولادی یکپارچه بهترین انتخاب برای استفاده از بدنه به حساب می‌آیند.

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بیشتر بخوانید

فهرست مطالب مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *