دسته بندی :

ایرواشر چیست | آشنایی با انواع سیستم ایرواشر | اجزای ایرواشر

()

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

ایرواشر یک نوع مکانیزم ساده برای سرمایش در صنعت تهویه مطبوع شناخته میشود. این سیستم مبتنی بر سرمایش تبخیری است و برای رطوبت زنی در دستگا های هواساز مورد استفاده قرار میگیرد.

قطعات به کار رفته در این نوع سیستم تهویه مطبوع اکثر ارزان قیمت هستند و همچنین برای سرمایش محیط نیازی به چیلر و تجهیزات آن یعنی کمپرسور و کندانسور و… ندارد و از این رو قیمت تمام شده این محصول بسیار کم است. همچنین باید اضافه کرد که میزان مصرف برقی این سیستم به دلیل نداشتن کمپسور در حالت سرمایشی، نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع کمتر است.

در ادامه این مطلب از موراکو قصد داریم تا به یک سوال مهم و اساسی یعنی ایر واشر چیست بپردازیم! پس برای آشنایی بیشتر با این سیستم تهویه مطبوع به شما توصیه میکنیم که در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

ایر واشر چیست؟

ایرواشر
ایرواشر

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت ایرواشر نوعی سیستم تهویه هوا است که در چهار فصل سال کاربردی است به نوعی که شما می‌توانید هم سیستم سرمایش در فصل های گرم را انتخاب کنید و هم سیستم گرمایش در فصل های سرد و همچنان به علت داشتن فیلتر های مختلف برای آلودگی در هر فصلی از سال از آن برای پاکسازی محیط آنجا استفاده کنید.

از دیگر قابلیت های این دستگاه میتوان به رطوبت زایی آن اشاره کرد این ویژگی برای مکان هایی است که هوای درون آن ها بسیار خشک است.

این نوع دستگاه ها در موزه ها، آرشیو ها، سوله ها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری، مساجد، نجاری ها، ریسندگی ها، ورزشگاه ها  و … استفاده شوند. اگر بخواهیم در ادامه اجزاء اصلی این دستگاه را نام ببریم به شرح زیر است؛

 • فن
 • موتور الکتریکی
 • بدنه اصلی
 • پمپ آب
 • کویل سرمایشی
 • مجرای هدایت جریان هوا
 • تیغه ها
 • فیلتر ها
 • حسگر ها
 • کویل گرمایشی

 

ایرواشر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده سیستم ایرواشر شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. فن دمنده
 2. پمپ سیرکولاسیون
 3. نازل‌های آب پاش

وظیفه اصلی فن دمنده ایرواشر این است که هوای محیط را وارد محفظه ایرواشر کند و سپس پمپ سیکولاسیون، آب موجود در تشتک ایرواشر را به کلکتور نازل‌های پاشش آب هدایت می‌کند. این آب در مسیر جریان هوا پاشیده می‌شود و در اثر جذب گرما از هوای عبوری، تبخیر می‌شود. حال هوا در اثر جذب رطوبت بخار حاصل از تبخیر آب، دمای مرطوب خنک را به خود جذب می‌کند.

همچنین ایرواشر در فصل‌های سرد سال نیز قادر به تولید هوای گرم نیز است! در این صورت باید از یک کویل گرمایشی در مسیر عبور هوا در این سیستم استفاده شود. با جریان آب و بخار آب گرم، دمای هوای عبوری افزایش پیدا می‌کند. همچنین باید اضافه کرد که معمولا در ایرواشر ها، یک لایه فیلتر فلزی در مسیر عبوری هوا قرار داده می‌شود تا عملیات فیلتراسیون هوا به درستی انجام شود.

شایان ذکر است دستگاه ایرواشر می‌تواند به عنوان یک نوع سیستم رطوبت زنی در دستگاه‌های هواساز یا هوارسان مورد استفاده قرار بگیرد. به خصوص در هوای خشک و سرد می‌تواند عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد.

مقاله مرتبط: آشنایی با ایرواشر و انواع ایرواشر به صورت کامل و جامع!

 

انواع ایرواشر

ایرواشر ها به طور کلی انواع مختلفی دارند که شامل ایستاده، سقفی، هایزنیک و دیواری می‌شوند. کارایی هر یک از این دستگاه ها و عمکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است و مکانی که هر کدام استفاده می‌شود هم متفاوت است. هر کدام از آن ها ابعاد متفاوتی دارند و توان ها و قدرت های مختلفی را دارا هستنتد. به دلیل تفاوت های بین انواع ایرواشرها بهتر است این انواع را برای شما بررسی نمائیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین برای خرید ایرواشر میتوانید همین از طریق فروشگاه موراکو اقدام کنید و از خدمات پس از فروش این برند ایرانی بهره مند شوید.

سیستم ایرواشر
سیستم ایرواشر

ایرواشر ایستاده

این نوع از ایرواشر ها در اکثر مکان ها قابل استفاده هستند و تصب و راه اندازی آن ها به سادگی انجام می‌شود و عملکرد خوبی دارند در این نو ع از ایرواشر ها شما توانایی تنظیم دما و رطوبت را نسبت به آن چیزی که می‌خواهید دارید.

همانند مابقی ایرواشر ها قابلیت فیلتر کردن هوا را دارا هستند و هوایی تمیز به شما تحویل می‌دهند این نوع از ایرواشر ها در سه گروه هستند که نسبت به نیاز شما تامین می‌شوند از این نوع ایرواشر های ایستاده معمولا در آموزشگاه ها و مدارس استفاده می‌شود.

 

ایرواشر سقفی

ایرواشر های سقفی همان طور که از اسمشان معلوم است در سقف ها یا بام خانه ها نصب می‌شوند، همانند کولر های آبی برای انتقال هوای مطبوع نیاز به کانال کشی دارند و این کانال کشی باعث می‌شود که این نوع از ایرواشر ها نسبت به ایرواشر های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی قدرت خوبی در تهویه هوا را دارد می‌باشند از طرفی در خیلی از مکان ها به سادگی قابل اجرا هستند.

این نوع از ایرواشر ها هم در سه گروه موجود هستند که شما نسبت به نیاز خود می‌توانید آن ها را خریداری کنید.

 

ایرواشر هایژنیک

انواع ایرواشر
انواع ایرواشر

ایرواشر هایژنیک یا بیمارستانی به علت کاربردی که دارد باید بتواند میکروب ها و آلودگی های موجود در هوای ورودی را از بین ببرد. این سیستم تهویه مطبوع به طور کلی از استیل ساخته شده است. این نوع از ایرواشر ها در مکان های بسیار تمیز و استرلیزه مثل بیمارستان ها و اتاق های عمل، شرکت های دارویی، کارخانه های تولید مواد شوینده، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارند. ایرواشر هایژنیک نسبت به دیگر ایرواشر های موجود در بازار از فیلتر های بیشتری برخوردار است که از جمله فیلتر های موجود در آن می‌توان به فیلتر هپا، سیستم یو وی، فیلتر آلومینیومی، فیلتر پلیتد و بگ فیلتر اشاره کرد.

همانند ایرواشر های قبلی این نوع نیز دارای سه گروه می باشد تا شما بتوانید نسبت به نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنید.

 

ایرواشر دیواری

این نوع از دستگاه ها برای مکان های کوچک استفاده می‌شوند و این نوع دستگاه ها بسیار پرکابرد هستند این ایرواشر ها قابلت اضافه کردن فیلتر هوا را در صورت لزوم دارا هستند تا هوایی که از این دستگاه بیرون میاید تمیز و فلتر شده باشد.

این نوع ایرواشر ها در دو گروه 6 و 4 هستند و استفاده از آن ها بیشتر در خانه های مسکونی است.

 

کلاس بندی یا گروه های ایرواشر ها

کلا کلاس بندی ایرواشر ها فقط به یک چیز بستگی دارد و آن هم به نوع رطوبت زایی آن است. معمولا ایرواشر ها به سه کلاس اصلی تقسیم می‌شوند که شامل کلاس 8 ، کلاس 6 و کلاس 4 می‌باشد.

کمترین میزان رطوبت زایی ایرواشر ها برای کلاس 4 و بیشترین رطوبت زایی برای کلاس 8 می باشد.  از نظر ابعاد نیز کلاس های ایرواشر دارای تفاوت هایی می‌باشند برای مثال به علت رطوبت زایی بالای کلاس 8 ابعاد آن نیز بزرگتر می‌باشد این اتفاق نیز به علت بزرگتر بودن پمپ و نازل های بیشتر می‌باشد.  پس برای هر پروژه یا مکانی که ایرواشر قرار است تصب شود باید به چند نکته توجه کرد که شامل موارد زیر است

 • ابعاد ایرواشر
 • محیطی که در آن ایرواشر قرار میگیرد
 • میزان مصرف آبی که برای ایرواشر در نظر گرفته شده.

معایب ایرواشر ها بیشتر است یا مزایای آن؟

مزایای ایرواشر بسیار بیشتر از معایب آن می‌باشد که برخی از آن ها شامل مجزا بودن سیستم، قابلیت مرطوب سازی محیط، حذف کردن آلودگی ها و گرد و غبار توسط فیلتر های آن، توانایی استفاده در هر فصل از سال، هزینه راه اندازی پایین تری نسبت به بقیه سیستم های تهویه هوا، توانایی سردسازی و گرم سازی در یک مکان، مصرف کمتر برق نسبت به چیلر ها، هزینه تعمیرات و نگهداری پایین، ایجاد صدای کم، مصرف کمتر آب نسبت به کولرهای آبی،به علت وزن پایین نیازی به زیر سازی ندارد و … این ها بخشی از مزایای این دستگاه می‌باشد.

معایب ایرواشر

ولی این دستگاه معایبی هم دارد که شامل غیر قابل استفاده بودن در مناطق شرجی و مرطوب ، به میزان مابقی سیستم های سرمایشی قدرت کم تری در سرد سازی محیط دارد، نداشتن تنظیمات هوای خروجی نسبت به مابقی سردکننده ها، به علت توانایی پایین در سرد سازی برای محیط های پر جمعیت مناسب نیست مثل سالن های ورزشی بزرگ یا تالارها. مارد بالا برخی از معایب این سیستم یعنی ایرواشرها می‌باشد.

فروش فن کویل سقفی یکی از بهترین و کاربردی ترین سیستم های تهویه مطبوع برند موراکو محسوب میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص وارد لینک مندج شوید.

 

بررسی عملکرد ایرواشر

همانطور که گفته شد، ایرواشر یکی از انواع هواساز محسوب میشود که از ساختار ساده ای برخوردار است. از این سیستم تهویه مطبوع میتوان در دو حالت سرمایشی و گرمایشی بهره گرفت. عملکرد این سیتم در حالت سرمایشی و گرمایشی متفاوت است. از این رو به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با عملکرد سیستم ایرواشر در حالت سرمایشی و گرمایشی در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت سرمایش

ایر واشر چیست
ایر واشر چیست

در این قسمت قصد داریم نحوه سرمایش این دستگاه را توضیح دهیم. در ابتدا هوا تازه ای که در محیط قرار دارد وارد سیستم می‌شود و توسط فیلتر های این دستگاه الودگی و گرد غبار از آن پاک می‌شود.

پس از این مرحله هوای پاکیزه وارد اتاقکی می شود که در آن با استفاده از پمپ هایی موجود اقدام به پمپاز آب نموده. طی شدن مراحل بالا باعث می‌شود دمای هوا گرفته شود و پس از آن توسط فن ها به داخل کانال ها انتقال داده می‌شود.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت گرمایش

سیستم گرمایشی ایرواشر ها خیلی پیچیده تر از حالت سرمایشی آن است. این سیستم یه این صورت عمل می‌کند که ابتدا در پکیج یا موتورخانه دما آب بالا رفته و از طریق لوله هایی به کویل گرمایشی متصل می‌باشد و آب را به این قسمت انتقال می‌دهد. سپس هوایی که در کویل جریان دارد بر روی سطح کویل کشیده می‌شود و دمای آن افزایش می‌یابد.

وقتی انتقال دما از آب به هوا انجام می‌شود دمای آب کاهش پیدا می‌کند و سپس از طریق لوله هایی که وجود دارند دوباره به پکیج ها و یا موتورخانه ها می‌روند که دوباره دمای آن ها افزایش یابد، این چرخه همواره در حال اتفاق افتادن است و تا زمانی که دمای هوا و آب تا یک حد افزایش یابد ادامه دارد.

سپس از طریق کانال هایی که ایجاد شده این هوای گرم انتقال داده می‌شود.

 

تفاوت ایرواشر با هواساز و زنت

در کل دستگاه هواساز کنترل رطوبت، دما، تصفیه هوا و در نهایت گرماگیری را انجام می‌دهد.

سیستم زنت هم همانند ایرواشر است یعنی هم سیستم گرمایشی دارد و هم سیستم سرمایشی ولی تفاوت آن با ایرواشر در نوع سیستم سرمایشی آن است. اولین تفاوت ایرواشر ها با دستگاه های هواساز قیمت کمتر ایرواشر ها نسبت به هواساز ها است و دیگر تفاوت این دو در میزان رطوبت زایی مورد نظر شما است زیرا دستگاه های هواساز نسبت به ایرواشر رطوبت زایی کمتری ایجاد می‌کند و نکته ی دیگر در این ایرواشر ها این است که پروسه سرمایش در ظرفیت های متععد همراه با رطوبت زا استفاده می‌شوند.

تفاوت ایرواشر ها با زنت ها در نوع سرماسازی آن ها بود یعنی در دستگاه های زنت هوای گرمی که وارد این دستگاه شده و برای خنک سازی از سلولز های قطرات آب سرد پر شده گذر می‌کند ولی در ایرواشر ها قطرات آب بر روی هوا پاچیده می‌شوند.

اگر میخواهید در خصوص سیستم ایرواشر اطلاعات بیشتری به دست بیاورید به شما پیشنهاد میکنیم که این مقاله از ویکی پدیا را از دست ندهید.

آشنایی با ایرواشر

 

خرید انواع ایرواشر

گروه صنعتی موراکو، در طی سال‌های حضور خود در صنعت ساخت انواع سیستم‌های تهویه مطبوع توانسته است عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد و محبوبیت زیادی در این بازار به دست بیاورد. این برند ایرانی با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه و همچنین متخصصین ماهر در طراحی و عرضه انواع سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع آماده ارائه انواع ایرواشر در ظرفیت‌ها و مدل‌های مختلف است.

اگر قصد خرید ایرواشر از موراکو را دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص و دریافت مشخصات فنی کامل و قیمت محصول، با کارشناسان ما در گروه صنعتی موراکو ارتباط برقرار کنید. باید اضافه کرد که فروش محصولات برند موراکو در سر تا سر کشور امکان پذیر است!

کارشناس فروش: 100-88600-021

 

سوالات متداول

فن‌ها در ایرواشر ها چه کاربردی دارند؟

از نظر کلی فن‌ها مهمترین بخش هر سیستم تهویه هوا است. در این دستگاه هم مهمترین بخش آن فن می‌باشد که مشخص است هرچه فن قدرتمندتر باشد میزان هوای تولیدی در دستگاه هم بیشتر می‌شود.

فن‌ها از طریق موتور الکتریکی انرژی خود را تامین می‌کنند. فن دارای انواع مختلفی هستند که نسبت به محیط و توان موتور الکتریکی در شرکت‌ها ساخته می‌شنود.

 

موتور الکتریکی دستگاه ایرواشر چگونه کار می‌کند؟

موتور الکتریکی قسمتی از این دستگاه می‌باشد که بیشترین مصرف برق را دارد. به عبارت کلی در این دستگاه نقش موتورهای الکتریکی با دریافت جریان برق به کار انداختن فن‌ها می‌باشد.

در حقیقت موتور الکتریکی با دریافت انرژی برق را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند و باعث کار کردن فن‌ها می‌شود.

 

بدنه اصلی چیست؟

این بدنه در اصل پوسته و روکش کار است که برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت و خوردگی، استفاده می‌شود. جنس بنده اصلی باید فلزی باشد و در مکان‌ها مختلف نسبت به رطوبت و هوای آن شهر درست می‌شود که می‌تواند یک لایه یا چند لایه باشد. ورقه‌های فولادی یکپارچه بهترین انتخاب برای استفاده از بدنه به حساب می‌آیند.

 

چگونه از ایرواشر ها مراقبت کنیم تا طول عمر بیشتری داشته باشند؟

برای اینکه ایرواشرتان عمر بیشتری داشته باشد نیاز است چند کار ساده انجام دهید. این کارها شامل نظافت دوره‌ای دستگاه، بازرسی دوره‌ای موتور دستگاه، گریس کاری دستگاه، شما باید کنترل و بازرسی رطوبت گیر انجام دهید، کنترل خوردگی، کنترل پرز، کنترل بو، بخار روغن، هر چند وقت یک بار باید مسیرهای خروجی لوله تخلیه کننده آب را برسی کنید، برخی قعطات باید هر 5 6 ماه یکبار تعویض شوند و مهمترین بخش ایرواشر ها فن‌های آنها هستند که باید آن هارو چک کنید. با این چند کار ساده شما می‌توانید عمر طولانی تری به دستگاه تان بدهید.

 

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *