info[at]moraco-group.com

مینی چیلر کم مصرف

مینی چیلر چیست ؟

به نوعی دستگاه که به وسیله سیکل تبرید تراکمی یا جذبی، گرما را از سیال واسط که معمولا آب می باشد، گرفته و به وسیله تجهیزات تهویه مطبوع یا دستگاه ها ، آن را به سرما تبدیل می کند، مینی چیلر گفته می شود. معمولا این محصول مورد استفاده در پروژه های مسکونی ، فرآیندی و صنعتی می باشد.

انواع مینی چیلر

 مینی چیلر عمدتاً در دو دسته تراکمی و جذبی دسته بندی می شود. که هر یک عملکرد خاص خود را دارد. عمل سرمایش در نوع تراکمی با انرژی الکتریکی صورت می‌ گیرد. در نوع جذبی عمل سرمایش با استفاده از انرژی حرارتی انجام می پذیرد. این نوع محصول را می توان بر طبق نحوه ی خشک شدن ماده مبرد نیز دسته بندی کرد، که در دو دسته:

مینی چیلر ایرانی ایتالیایی موراکو

مینی چیلر ایرانی ایتالیایی
 • کم مصرف (60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی )
 • نصـــب، کنـــترل و تنـظــیم ظـــرفــیت آســــان
 • قابلیت اتصــال به فـن کوئـل در مدلهـای مختلـف
 • دارای کندانسور هوا خنک
 • دارای کمپرسور اسکرال از نوع دانفوس ، کوپلند ، پاناسونیک ، میتسوبیشی
 • دارای لـوازم کنـترلی معتــبر جهـانی با کنترل لمـسی
 • بدنه فسفـات شده با پوشش رنگ الکترواستاتیک
 • کندانسـوراز جنــس ضد خـوردگی Blue یـا Gold
 • عدم محدودیت طول لوله کشی
 • استفــاده از مـبرد هـای دوستـدار محیــط زیـست
 • منـاسب جهـت منــازل مسکــونی آپــارتمــان هـا و ســاختمـان هـای اداری
 • دارای محـافـظ ضـد یـخ زدگی ، محــافــظ جـریــان آب، محــافـظ ولتـاژ و ….
 • طراحی و ساخت بدنه با دستگاه های تمام اتوماتیک
 • %100 هوشمند
 • قابلیت اتصال به BMS
 • کم صدا
 • مدیریت مصرف

موراکو

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

02188600100
کاتالوگ مینی چیلر

نحوه ی کارکرد مینی چیلر تراکمی

در این نوع مینی چیلر، گاز توسط کمپرسور متراکم می شود. بعد از آن وارد کندانسور می گردد. برای تبدیل شدن این گاز به مایع و خنک شدن آن از آب و یا هوای محیط استفاده می شود. مایع تولید شده از طریق شیر انبساط به بخش اواپراتور انتقال پیدا می کند. طی فرآیند کاهش فشار، مایع تبخیر می گردد. گاز ناشی از تبخیر نیز به کمپرسور منتقل می گردد تا این فرآیند دوباره تکرار شود.

نحوه ی عملکرد مینی چیلر جذبی

مینی چیلر جذبی از اجزایی چون:

در این نوع محصول از جذب کننده و ژنراتور به جای کمپرسور استفاده می‌ شود. به عنوان خنک کننده از سیستم لیتیوم بروماید بهره می ‌برند. بخار آب در قسمت جذب کننده به واسطه لیتیوم بروماید جذب می شود. در قسمت مبدل حرارتی نیز در اثر حرارت آب به بخار تبدیل می گردد. به وسیله کندانسور که فشاری بالغ بر 1\0 اتمسفر دارد، بخار آب به مایع تبدیل می شود. مجدداً مایع به دست آمده در خنک کننده تحت  1 0\0  اتمسفر تبدیل به بخار می شود. طی فرآیند تبدیل آب  به مایع و برعکس، موجبات سرمایش محیط فراهم می گردد.

این نوع محصول را می توان در دو گروه:

گروه تک اثره

این گروه از مینی چیلر نیز در سه دسته:

تقسیم می‌ شود. نحوه ی عملکرد هر سه به یک صورت می باشد . حداقل از یک مبدل حرارتی تشکیل شده اند.

گروه دو اثره

این گروه را نیز می ‌توان در دو دسته:

 تقسیم ‌بندی کرد.  گروه دو اثره از جدیدترین نوع نسل مینی چیلر می باشد. از سیکل تبرید کامل تری  نسبت به تک اثره برخوردار هستند.

دلایلی که می توان مینی چیلر خانگی را به عنوان گزینه مناسب دانست:

از جمله مدل های متداول و پر طرفدار می توان به مینی چیلر خانگی اشاره کرد. یک سیستم تهویه مطبوع مناسب باید قابلیت این را داشته باشد که: دما، گردش هوا و میزان رطوبت محیط را به خوبی کنترل نماید. وجود این گونه قابلیت در مینی چیلر خانگی می ‌تواند آن را جزو انتخاب های مناسب و گاها مقرون به صرفه نماید. همچنین می تواند پاسخگوی خوبی در جهت رفع انتظارات خریداران باشد. اساس کار این نوع محصول بر طبق تغییر فاز مبرد می باشد. به این صورت که به وسیله  جریان هوای درون کندانسور، فرآیند کاری دستگاه انجام می پذیرد.

مزایای مینی چیلر

انواع مختلفی از مینی چیلر وجود دارد که کارایی های متنوعی در عرصه های مختلف دارد. در ادامه به بعضی از مزایای مینی چیلر خانگی اشاره می کنیم.

سهولت در اجرا

 از جمله مزایای این گونه مینی چیلر ، می توان به سهولت در اجرا و نصب آن اشاره کرد ، که به راحتی بر روی پشت بام صورت می‌ گیرد. با توجه به این مزیت، در هزینه و زمانی که برای انتخاب آن می گذارید، صرفه جویی خواهد شد. با متصل کردن فن کویل های مختلف به سیستم اصلی، می توانید دمای هر قسمت از منزل را به طور همزمان کنترل نمایید . به این صورت که دمای هر بخش با توجه به نیاز ساکنان  قابلیت تنظیم شدن دارد.

نیاز به جای کم

مینی چیلر های خانگی جزو دسته  هوا خنک می باشند. سیستم مستقل تری نسبت به دستگاه آب خنک دارند. به همین علت نیاز به فضای کمتری برای نصب دارند. همانند دستگاه های آب خنک   نیاز به برج خنک کننده و یا هر وسیله اضافی دیگری ندارند. پس با این حساب اگر فضای کمی را برای نصب سیستم های تهویه مطبوع  در نظر دارید. مینی چیلر خانگی می تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب گردد.

مصرف انرژی کمتر

در صورتی که محل زندگی شما در شهری  با ذخایر آبی محدودی می باشد. همچنین مصرف انرژی جزو اولویت ها برای انتخاب تهویه مناسب است. مینی چیلر خانگی می‌ تواند جزو گزینه های مناسب برای شما به شمار رود. در این نوع محصول، سیستم عملکردی آن ، به آب در جهت متعادل سازی دما نیازی ندارد. در مصرف انرژی نیز این گونه از مینی چیلر  صرفه جو و بهینه خواهند بود.

 مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم به نوعی دستگاه گفته می شود که در محیطی باز نصب و اجرا می گردد. از جمله وظایف آن  سرد و گرم کردن آب و انتقال آن به لوله های فن کویل است، که در داخل ساختمان تعبیه شده است. عمل سرد و گرم کردن آب در این نوع محصول به واسطه مصرف انرژی الکتریسیته صورت می گیرد. با توجه به اینکه در ایران هزینه مصرف گاز در زمستان برای گرمایش نسبت به برق کمتر است. در همین راستا مینی چیلر آپارتمانی معمولا در قالب سیستم سرمایشی طراحی و تولید می شود.

از مزایای استفاده از کمپرسور های اسکرال در مینی چیلر آپارتمانی می توان به:

مینی چیلر آپارتمانی را می توان به صورت تک فاز تا 4 تن تبرید طراحی و تولید کرد. گزینه مناسبی برای آپارتمان هایی که در تامین برق سه فاز مشکل دارند، می باشد.

معایب استفاده از مینی چیلر

با وجود اینکه این محصول  از مزایای بسیار خوبی بهره مند است. استفاده از آن معایبی نیز به همراه دارد. در ادامه به چند مورد آن اشاره می کنیم‌.

طول عمر کمتر

با توجه به اینکه این محصول از سایز و اندازه کوچک تری بهره مند است . از وسایل و تجهیزات کمتری در آن استفاده شده است.  ساختار این وسایل و تجهیزات از فناوری ساده تری برخوردار هستند. به همین علت مقاومت آن ها در برابر باران ، برف، گرما و یخ زدگی کمتر است و احتمال آسیب دیدن آن ها بالا می باشد.

پوشش دهی فضای کمتر

مینی چیلر می تواند محیط محدودی را تحت پوشش خود قرار دهد. علت، نوع طراحی ساختاری آن است، که در جهت استفاده در ساختمان های مسکونی ، شرکت های تجاری و اداری کوچک می باشد. تجهیزات و وسایل  به کار رفته در مینی چیلر ها ، به صورتی طراحی شده اند که قابلیت و توان تامین خنکی فضای کارخانجات، مراکز صنعتی و یا حتی ساختمان های بلند در آن ها وجود ندارد.

نصب در فضای باز

همان طور که می دانید این محصول  را در فضای باز نصب می کنند. که همواره مشکلاتی به همراه خود دارد. یکی از این مشکلات آسیب پذیر بودن این محصول در برابر باد و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. که احتمال خرابی بخشی از تجهیزات و قطعات آن وجود دارد.

عدم امنیت

هنگامی که این محصول در محیط باز نصب می گردد، امنیت و ایمنی آن کاهش می یابد. به این صورت که به راحتی می تواند در دسترس خرابکاری و سرقت باشد. مینی چیلر از قابلیت پاک سازی هوا از مواد سمی و شیمیایی موجود در آن بهره مند نیست. در نتیجه نمی تواند هوای پاک و سالمی برای افراد تولید کند.

اواپراتور مینی چیلر

از اواپراتور  صفحه ای یا پلیتی که جدیدا به عرصه صنعت تهویه مطبوع ایران راه پیدا کرده، در مینی چیلر با ظرفیت نهایت  10 تن استفاده می شود. از قابلیت های این نوع اواپراتور می توان به راندمان بسیار بالا و ابعاد کوچک آن اشاره کرد. نحوه عملکرد اواپراتور صفحه ای به این صورت است که تعداد زیادی صفحه به شکل آبندی شده در کنار هم تعبیه شده اند. سیال داغ و سیال سرد به روش یک در میان در فضای بین این صفحات به جریان در می آید. در نهایت به وسیله دیواره ی صفحات، حرارت منتقل می شود.

 اواپراتور مینی چیلر به شکل صفحه ای، سطح مبادله کننده حرارت بیشتری نسبت به شکل پوسته و لوله دارد. به این صورت که به راحتی می توان در ابعاد کوچک تر، حرارت بیشتری را منتقل کرد. هزینه آن نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر می باشد. تحمل فشار در اواپراتور صفحه ای نسبت به پوسته و لوله کمتر است. از اواپراتور پوسته و لوله در مینی چیلر های بزرگتر با ظرفیت بیشتر از 10 تن استفاده می گردد.