دسته بندی :

آشنایی کامل با سیستم مینی چیلر آب خنک و نحوه خرید مینی چیلر!

()

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

امروزه با گسترش صنایع و افزایش خطوط تولیدی نیاز به بهره گیری از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی بیش از پیش احساس می‌شود. یکی از این ابزارها مینی چیلر می‌باشد که موضوع اصلی این مقاله است. در این متن قرار است به شرح انواع این محصول، کاربرد و قطعات درونی آن بپردازیم.

چنانچه شما هم قصد خرید این محصول را داشته باشید بایستی برای یک انتخاب درست در گام نخست با این تجهیز آشنا شوید. چرا که تنها در این صورت است که می‌توانید محصولی متناسب با فضای کاربری و نیاز خود را خریداری کنید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص مینی چیلر و نحوه کار آن، در ادامه این مقاله از موراکو با ما همراه باشید.

 

مینی چیلر چیست؟

معرفی مینی چیلر

همان طور که از نام این محصول انتظار می رود این وسیله در حقیقت چیلری می باشد که از لحاظ ظرفیتی و سایزی کوچکتر شده است. ظرفیت در نظر گرفته شده برای مینی چیلر ها حداکثر ده تن تبرید است. هنگامی که این دستگاه قرار باشد نقش یک وسیله خنک کننده و سرمایشی را در فضا بازی کنند؛ آب خنک با کمک پمپ به هواساز های داخلی انتقال می‌یابد و در نهایت توسط فعالیت سایر اجزا پروسه خنک سازی انجام می‌پذیرد.

چنانچه کاربر تمایل داشته باشد تا از این محصول به عنوان یک خنک کننده صنعتی استفاده کند؛ آب خنک به درون مبدل حرارتی یا یک تجهیز صنعتی هدایت می‌شود و موجب افت دمای دستگاه خواهد شد. یعنی آب خنک درون مینی چیلر گردش می‌یابد، حرارت سیال را دریافت کرده و سپس به مدار برمی‌گردد. مجددا پس از خنک سازی به مجاور سیال برگردانده می‌شود تا در نهایت سیال در حال جریان کاملا خنک شود.

پس با این تفاسیر این تجهیزات هم در متراژ های کوچک می‌توانند مفید باشند و هم در متراژ های صنعتی و نسبتا زیاد کارساز خواهند بود. در این محصولات در یک چرخش یا مدار بسته پروسه خنک سازی آب صورت می‌گیرد. قطعات درگیر در این محصولات شامل اواپراتور، شیر انبساط ورودی، کندانسور، کمپرسور و مبرد هستند. در ادامه به طور جزئی تر در مورد ساختار درونی این ابزار ها صحبت خواهیم کرد.

 

برخی از مهم ترین ویژگی های مینی چیلر

برای اینکه بتوانیم در خصوص سیستم های تهویه مینی چیلر اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم، بهتر است با برخی از مهم ترین ویژگی های این نوع سیستم های آشنا شویم. پس در ادامه این مقاله از فروشگاه موراکو با ما همراه باشید.

 

 • کم مصرف (60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی )
 • نصـــب، کنـــترل و تنـظــیم ظـــرفــیت آســــان
 • قابلیت اتصــال به فـن کوئـل در مدلهـای مختلـف
 • دارای کندانسور هوا خنک
 • دارای کمپرسور اسکرال از نوع دانفوس ، کوپلند ، پاناسونیک ، میتسوبیشی
 • دارای لـوازم کنـترلی معتــبر جهـانی با کنترل لمـسی
 • بدنه فسفـات شده با پوشش رنگ الکترواستاتیک
 • کندانسـوراز جنــس ضد خـوردگی Blue یـا Gold
 • عدم محدودیت طول لوله کشی
 • استفــاده از مـبرد هـای دوستـدار محیــط زیـست
 • منـاسب جهـت منــازل مسکــونی آپــارتمــان هـا و ســاختمـان هـای اداری
 • دارای محـافـظ ضـد یـخ زدگی ، محــافــظ جـریــان آب، محــافـظ ولتـاژ و ….
 • طراحی و ساخت بدنه با دستگاه های تمام اتوماتیک
 • %100 هوشمند
 • قابلیت اتصال به BMS
 • کم صدا
 • مدیریت مصرف

 

کاربرد و موارد استفاده Mini chiller

همانطور که گفته شد، مینی چیلر ها دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی هستند و همین موضوع باعث شده است که کاربرد های گوناگونی داشته باشند و در اکثر صنایع و ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند. از مهم ترین کاربرد های مینی چیلر میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 

به منظور تهویه هوای فضاهای شخصی و مکان های مسکونی

همان طور که در ابتدا مقاله به آن اشاره شد مینی چیلر ها می توانند به منظور تولید هوای خنک در انواع فضاها کاربرد داشته باشند. شما با توجه به فضای کاربری می‌توانید آن‌ها را روی سقف”، “زمین” و یا حتی “دیوار” جای دهید. این محصول دمای آب را کاهش داده و آن را به سمت فن کویل ها هدایت می‌کند؛ در نهایت پروسه خنک سازی هوا انجام می‌گیرد.

اگر کاربر قصد داشته باشد تا از این محصول به عنوان یک سیستم گرمایشی استفاده کند تنها کافیست آب گرم تولید شده از یک پکیج دیواری و یا زمینی را به فن کویل ها منتقل کند. در این صورت شاهد انتشار هوای گرم از سوی دستگاه خواهیم بود. محصولاتی که در فضاهای مسکونی و شخصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند از دو بخش کلیدی تشکیل شده‌اند. این دو بخش شامل فن + کویل ها می‌شود.

کویل های تعبیه شده در واقع لوله ‌هایی با متریال مس هستند که دارای پیچ و انحناهای زیادی می‌باشند. هنگامی که آب خنک درون لوله ها هدایت میشود؛ بدنه خارجی کویل خنک شده و باد خنک تولید خواهد شد. اما زمانی که آب داغ درون لوله ها جریان یابد بدنه خارجی کویل ها گرم شده و طبیعتا شاهد انتشار هوای گرم خواهیم بود.

در واقع به همین علت است که از متریال مس برای تولید این لوله ها استفاده می شود؛ مس واجد ضریب انتقال دمایی بالایی است. پس از آماده سازی و افت دمای آب (ایجاد آب خنک) حال تنها لازم است تا یک فن در قسمت پشتی لوله ها نصب شود. با کمک فن هوای گرم و یا سرد بر روی لوله ها دمیده خواهد شد.

 

مورد استفاده برای مصارف صنعتی ( خنک سازی تجهیزات صنعتی)

علاوه بر موارد ساختمانی و یا مسکونی Mini chiller  به شکل گسترده و در صنایع نیز می تواند مثمر ثمر باشد. همان طور که می‌دانید، آب خنک تولید شده توسط این تجهیزات به لوله های تبدیل کننده حرارتی انتقال می‌یابد. آب خنک در بین لوله ها به جریان در می آید و گرمای شدید اسید سولفوریک را به خود جذب کرده و مجدداً به سمت Mini chiller روانه می‌شود. پس از آنکه مجددا آب خنک شد دوباره به سمت مبدل انتقال می‌یابد. استفاده از مینی چیلر ها در چنین شرایطی پروسه‌ های خطوط تولیدی را به شدت تسهیل کرده است.

 

اجزای مینی چیلر

مینی چیلر

مینی چیلر مانند هر سیستم تهویه مطبوع دیگری از چندین بخش تشکیل شده است که هر کدام وظایفی دارند. برای اینکه بتوانیم با این نوع سیستم تهویه مطبوع بیشتر آشنا شویم بهتر است با اجزای تشکیل دهنده مینی چیلر به طور کامل آشنا شویم.

 

کمپرسور

توان مورد نیاز برای جابجایی مبرد در چرخه سرمایش توسط این قطعه تامین می‌گردد. با توجه به نوع محصول از انواع کمپرسورها استفاده می‌شود. این کمپرسور ها می‌ توانند ظرفیت های متنوعی را شامل شوند. از آنجایی که Mini chiller واجد ظرفیت کمتری می باشد کمپرسورهای با توان کمتر نیز جوابگوی این تجهیزات خواهند بود. عموماً از نمونه ‌های روتاری و اسکرال برای این تجهیزات کمک گرفته می‌شود.

گاهی در برخی خطوط صنعتی نیاز به چرخه سرمایش محدود داریم، در این حالت از یک چیلر با ظرفیت پایین استفاده می شود. در چنین شرایطی میتوان از کمپرسورهای پیستونی نیز کمک گرفت. در حال حاضر به علت صرفه جویی در انرژی، اغلب کمپرسورها همراه با اینورتر استفاده می شوند. به ویژه در مواردی که مینی چیلر توانایی استفاده از چندین کمپرسور را ندارد. هنگامی که اینورتر به این تجهیزات اضافه شود تعداد خاموش و روشن شدن های دستگاه کاهش می یابد. همین موضوع سبب ارتقاء عمر بهینه مجموعه خواهد شد. البته باید اضافه کنم که در بهترین مارک مینی چیلر ایرانی یعنی میلی چیلر موراکو می‌توان یک کمپرسور با کیفیت پیدا کرد که بتواند عملیات تولید گاز اینوتر را به خوبی انجام بدهد.

 

کندانسور

همان طور که در طول مقاله و در بخش کاربرد مینی چیلر اشاره شد یکی از موارد استفاده مینی چیلر ها فضاهای غیر تجاری است. اغلب به علت سهولت در نگهداری این تجهیزات از کندانسورهای هوایی در آن ها استفاده شده است. از آنجایی که این قطعه بخار خارج شده از کمپرسور را به بیرون انتقال می دهد لذا بهتر است که آن در فضای آزاد جای دهید. هنگامی که آن را در فضای محصور و بسته نصب کنید راندمان تجهیز افت می کند. به طور کلی در این کندانسور ها امکان استفاده از دو نوع کویل وجود دارد:

 

کویل فین و تیوب

در این نمونه ها کویل های استفاده شده تعداد زیادی لوله مسی هستند. فین های به کار رفته نیز از جنس آلومینیوم انتخاب می شوند (به منظور ارتقاء پروسه انتقال حرارت)

 

کویل میکروکانال

این نمونه ها جزء محصولات پیشرفته تر به شمار می روند. از لحاظ ظاهری مشابه محصولات قبلی می‌باشند اما در آن ها از تعداد زیادی کانال استفاده شده است. متریال کانال ها آلومینیوم می باشد. به علاوه فین های بکار رفته در این محصولات نیز آلومینیوم های کاملا فشرده هستند. هنگامی که از این کویل ها در ساخت Mini chiller استفاده شود به علت فشرده بودن فین ها ابعاد کلی مجموعه به طور چشمگیری کوچکتر خواهد شد. به عبارتی اشغال فضای کمتری صورت می پذیرد.

 

شیر انبساط

دما و میزان مبرد وارد شده به اواپراتور توسط این قطعه مدیریت می شود. پس با این تفاسیر این شیر یک قطعه کلیدی در مینی چیلر به شمار می‌رود. در حقیقت دمای آب خارج شده از اواپراتور توسط این شیر سنجیده و کنترل می گردد و سپس پروسه سرمایش ادامه پیدا می‌کند. همچنین با وجود این قطعه از داخل شدن مایع مبرد به درون کمپرسور پیشگیری می‌ شود. به طور کلی دو مدل شیر انبساط تولید و مورد استفاده واقع می‌شود:

 

نمونه های مکانیکی

در این محصولات از حباب سنسور دما استفاده شده است. محل تعبیه آن در قسمت خروجی مبرد از اواپراتور است. اصطلاحا به آن ها نمونه های ترموستاتیکی نیز گفته می‌شود.

 

نمونه های الکترونیکی

در این محصولات با توجه به تعبیه یک کنترل کننده الکترونیکی، پارامترهایی مثل “دما” و “فشار مبرد خارج شده از اواپراتور” مدیریت می‌شوند. این شیرها از لحاظ عملکردی راندمان بالایی دارند و میزان خطای آن ها در قیاس با سایر نمونه ها بسیار کمتر است.

 

اواپراتور

اواپراتور در واقع نوعی تبدیل کننده دمایی است. نقش این قطعه در Mini chiller تغییر دمای آب مورد نیاز برای فن کویل است. هنگامی که آب به اواپراتور وارد می‌شود دمای آن بالاست و برای آنکه آب دوباره به سیکل سرمایشی بازگردد باید توسط این قطعه دمای آن کاهش یابد. به طور کلی اواپراتورها در دو مدل اصلی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند؛

 

نمونه های پوسته و لوله

همان طور که از نام آنها پیداست این محصولات از چندین لوله پوسته مانند تولید شده‌اند. پوسته های به کار رفته حالتی استوانه ای شکل دارند. انتقال و جابه جایی مبرد از طریق همین لوله ها انجام می‌شود. هدایت آب نیز از درون پوسته (خارج از لوله ها) صورت می‌پذیرد.

 

نمونه های صفحه ای

در این Mini chiller، اواپراتور از چندین صفحه با ضخامت بسیار کم تولید شده است. صفحات همگی از متریال فلز هستند و ممکن است به شکل کاملاً مسطح و یا موج دار تولید شوند. در این محصولات علاوه بر ایجاد یک مسیر مشخص برای هدایت سیال، به علت صفحه ای بودن، سیال ها با یکدیگر تماسی نخواهند داشت. نکته مثبت این مبدل حرارتی این است که به علت شکل ظاهری آن که به فرم مسطح می‌باشد انتقال حرارت آب و مبرد در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. این آپشن باعث می‌ شود تا حجم مشخصی از آب در یک مبدل حرارتی صفحه ای، در قیاس با مبدل پوسته و لوله سریعتر خنک شود.

 

تابلو برق

تمامی تجهیزات صنعتی واجد بخشی به نام تابلو برق هستند. این قسمت وظیفه مدیریت تمامی فعالیت های در حال اجرا در مینی چیلر را بر عهده دارد. البته در بعضی از موارد ویژه از PLC به منظور مدیریت عملکرد تجهیزات کمک گرفته می‌شود.

 

قطعات جانبی

علاوه بر تمامی تجهیزات و قطعات اصلی، Mini chiller واجد قطعات جانبی دیگری نیز است. این قطعات شامل محافظ ولتاژ، پمپ آب، تجهیزات پر کننده و تخلیه، گیج های نمایشگر فشار، مکانیسم های ضد یخ، محافظ جریان و …  هستند.

 

فواید به کارگیری مینی چیلر

 • سیستم تهویه مطبوع مینی چیلر نسبت به دیگر انواع چیلر دارای مزایا و فواید بسیاری است که در ادامه برخی از مهم ترین آنها را به شما معرفی میکنیم.
 • عمر بهینه بالا
 • وزن سبک و اشغال فضایی کم
 • آلودگی صوتی کم
 • بدون نیاز به برج های خنک کننده
 • محدوده تبرید بین 3 الی 10 تن
 • نصب آسان و سریع
 • عملیات تعمیر و نگهداری راحت و با هزینه کم
 • قابل استفاده برای تمامی فصول سال
 • بسیار مناسب برای آب و هوای حاره ‌ای و خشک
 • بدون نیاز به کانال کشی
 • امکان تعبیه در فضای باز مانند پشت بام و یا بالکن

معایب استفاده از مینی چیلر

با وجود اینکهاین محصول از مزایای بسیار خوبی بهره مند است. استفاده از آن معایبی نیز به همراه دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنیم‌.

 

طول عمر کمتر

با توجه به اینکه این محصول از سایز و اندازه کوچک تری بهره مند است. از وسایل و تجهیزات کمتری در آن استفاده شده است. ساختار این وسایل و تجهیزات از فناوری ساده تری برخوردار هستند. به همین علت مقاومت آن ها در برابر باران ، برف، گرما و یخ زدگی کمتر است و احتمال آسیب دیدن آن ها بالا است.

 

پوشش دهی فضای کمتر

مینی چیلر می تواند محیط محدودی را تحت پوشش خود قرار دهد. علت، نوع طراحی ساختاری آن است، که در جهت استفاده در ساختمان های مسکونی ، شرکت های تجاری و اداری کوچک است. تجهیزات و وسایل  به کار رفته در مینی چیلر ها ، به صورتی طراحی شده اند که قابلیت و توان تامین خنکی فضای کارخانجات، مراکز صنعتی و یا حتی ساختمان های بلند در آن ها وجود ندارد.

 

نصب در فضای باز

همان طور که می دانید این محصول  را در فضای باز نصب می کنند. که همواره مشکلاتی به همراه خود دارد. یکی از این مشکلات آسیب پذیر بودن این محصول در برابر باد و شرایط آب و هوایی مختلف است. که احتمال خرابی بخشی از تجهیزات و قطعات آن وجود دارد.

 

عدم امنیت

هنگامی که این محصول در محیط باز نصب می گردد، امنیت و ایمنی آن کاهش می یابد. به این صورت که به راحتی می‌تواند در دسترس خرابکاری و سرقت باشد. مینی چیلر از قابلیت پاک سازی هوا از مواد سمی و شیمیایی موجود در آن بهره مند نیست. در نتیجه نمی تواند هوای پاک و سالمی برای افراد تولید کند.

 

انواع مینی چیلر

مینی چیلر عمدتاً در دو دسته تراکمی و جذبی دسته بندی می شود. که هر یک عملکرد خاص خود را دارد.

عمل سرمایش در نوع تراکمی با انرژی الکتریکی صورت می‌ گیرد. در نوع جذبی عمل سرمایش با استفاده از انرژی حرارتی انجام می پذیرد. این نوع محصول را می توان بر طبق نحوه ی خشک شدن ماده مبرد نیز دسته بندی کرد، که در دو دسته:

 • هوا خنک
 • آب خنک

 

نحوه خرید مینی چیلر

چنانچه قصد خرید این تجهیزات را داشته باشید می توانید از طریق سایت موارکو اقدام کنید. مجموعه به علت فروش محصولات مرغوب و جذب حداکثر رضایت مشتریان در حال حاضر یکی از برترین فروشندگان در این حوزه محسوب می‌ شود. بدین منظور تنها کافیست با کارشناسان بخش فروش ما ارتباط برقرار نمایید تا ضمن اطلاع از قیمت محصولات در مورد چگونگی نحوه سفارش نیز سوالات خود را از آنها بپرسید. برای برقراری ارتباط و خرید مینی چیلر میتواند با شماره تلفن 02188600100 ارتباط برقرار کنید. البته تهیه مینی چیلر برای تهویه مطبوع کافی نیست و لازم است در کنار آن یک فن کویل مناسب و با کیفیت نیز تهیه کنید.

از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید فن کویل داکتی، کانالی و… به شما پیشنهاد می کنیم روی لینک درج شده کلیک کنید.

 

سخن پایانی

به طور کلی باید گفت که سیستم مینی چیلر به عنوان یکی از اصلی ترین سیستم های صنعتی به حساب می‎آید که کاربرد های موثر و فراوانی دارد. از این رو اگر به دنبال خرید مینی چیلر هستید  و در این خصوص سوال دارید، به شما پیشنهاد می‌کنم که با کارشناسان گروه صنعتی موراکو در ارتباط باشید. همچنین شما می‌توانید برای خرید انواع مینی چیلر  و چیلر مانند چیلر آب خنک اسکرو، اسکرال و… از طریق سایت موراکو اقدام کنید.

 

سوالات متداول

آیا این تجهیزات می‌‌توانند تحت عنوان یک تجهیز گرمایشی ایفای نقش کنند؟

بله، چنانچه تجهیزات مورد نیاز برای تولید هوای گرم بر روی Mini chiller نصب شده باشد می تواند هوای گرم را نیز تولید کند. همان طور که توضیح داده شد اگر به جای آب سرد آب گرم به سمت کویل ها هدایت شود این حالت امکان پذیر است. اما از آنجایی که چنین حرکتی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست عموماً از چیلر ها به عنوان یک تجهیز گرمایشی استفاده نمی شود. علت این است که ما توسط گاز طبیعی می توانیم به آسانی هوای گرم را تولید کنیم.

این کار با صرف هزینه بسیار کمی انجام می‌شود. اما اگر قرار باشد از Mini chiller کمک بگیریم می بایست هزینه گزافی را متحمل شویم تا بتوانیم گرمای مدنظر را با کمک انرژی الکتریسیته تولید کنیم. ضمن آنکه به کارگیری این تجهیزات فضای زیادی از محیط را نیز اشغال خواهد کرد. پس اگر قصد تهیه و خرید مینی چیلر دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید، قیمت مینی چیلر را از طریق فروشگاه محصولات موراکو مورد بررسی قرار بدهید.

 

مینی چیلر 5 تن تبرید برای چه متراژی مناسب است؟

معمولا از مینی چیلر 5 تن تبرید برای واحد های مسکونی با متراژ 200 متر مربع در شهر های با آب و هوای معتدل استفاده میکنند.

 

آیا میتوان از مینی چیلر برای گرمایش نیز استفاده کرد؟

بله، فقط کافی است مینی چیلر به صورت هیت پمپ طراحی شده. البته استفاده از این نوع سیستم در مناطق خیلی سرد پیشنهاد نمیشود!

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *