دسته بندی :

آشنایی با ایرواشر و مزایا و معایب آن

()

فهرست مطالب مقاله

فهرست مطالب مقاله

ایرواشر یک نوع سیستم تهویه مطبوع محسوب میشود که از روش متفاوت برای سرمایش محیط در فصل تابستان استفاده میکند. در واقع ایرواشر از روش پاشش آب روی هوای ورودی به دستگاه، عملیات سرمایش را انجام میدهد. این نوع سیستم های تهویه مطبوع میتوانند به عنوان یک دستگاه مستقل یا به عنوان بخشی از هواساز و دیگر سیستم های تهیه مطبوع سرماشی برای مناطق گرم و مرطوب یا خشک مورد استفاده قرار بگیرند.

در ادامه این مقاله از موراکو قصد داریم تا به بررسی ایرواشر و انواع مدل های آن بپردازیم از این رو به شما پینشهاد میکنیم که در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

ایرواشر چیست؟

ایرواشر چیست

در پاسخ به این سوال می توان گفت ایرواشر نوعی سیستم تهویه هوا است که در چهار فصل سال کاربردی است به نوعی که شما می توانید ایرواشر را برای سرمایش در فصل های گرم سال و هم برای گرمایش در فصل های سرد استفاده کنید. همچنین از آنجایی که در دستگاه های ایرواشر از فیلتر های مختلف و با کیفیت استفاده شده است، باعث پاکسازی کامل هوای ورودی از هر گونه آلودگی و گرد و غبار میشود.

از دیگر قابلیت های این دستگاه می‌توان به رطوبت زایی آن اشاره کرد این ویژگی برای مناطقی مناسب است که دارای آب و هوای خشک هستند. از این نوع دستگاه ‌‌ها معمولا در موزه ها، آرشیو ها، سوله ها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری، مساجد، نجاری ها، ریسندگی ها، ورزشگاه ها  و … استفاده میکنند.

اجزای تشکیل دهنده ایرواشر شامل موارد زیر میشوند؛

 • فن
 • موتور الکتریکی
 • بدنه اصلی
 • پمپ آب
 • کویل سرمایشی
 • مجرای هدایت جریان هوا
 • تیغه ها
 • فیلتر ها
 • حسگر ها
 • کویل گرمایشی

انواع ایرواشر ها

انواع ایرواشر

سیستم های ایرواشر در مدل ها و طرفیت های مختلفی مانند ایرواشر خانگی، صنعتی، بیمارستانی و… طراحی و ساخته میشوند. کارایی هر یک از این دستگاه ها و عمکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است و مکانی که هر کدام مورد استفاده قرار میگیرند نیز متفاوت است.

همچنین باید اضافه کرد که هر کدام از مدل های ایرواشر ابعاد متفاوتی دارند و با توجه به اینکه در ظرفیت های مختلف در بازار موجود هستند، میتوانند در محیط های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. به دلیل تفاوت های بین انواع ایرواشرها بهتر است این انواع را برای شما بررسی نمائیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بررسی و خرید دستگاه ایرواشر

 

ایرواشر ایستاده

این نوع از ایرواشر ها در اکثر مکان ها قابل استفاده هستند و نصب و راه اندازی آن ها به سادگی انجام می‌شود و عملکرد خوبی دارند. در این نوع از ایرواشر های شما میتوانید به راحتی میزان دما و رطوبت مورد نظر خود را مشخص کنید تا دستگاه در مدت کوتاهی، دما و رطوبت را به میزان مشخص شده برساند.

ایرواشر ایستاده مانند مابقی ایرواشر ها قابلیت فیلتر کردن هوا را دارد و میتواند هوای تازه را وارد محیط کند. انواع ایرواشر ایستاده در ظرفیت های مختلف طراحی میشوند و شما میتوانید بر اساس نوع نیاز، ایرواشر مورد نظر خود را انتخاب کنید. از ایرواشر های ایستاده معمولا در محیط های بزرگ که دارای بخش های زیاد هستند مانند مدارس و آموزشگاه ها استفاده میکنند.

 

ایرواشر سقفی

ایرواشر های سقفی (ایرواشر آپارتمانی سقفی) همان طور که از اسمشان معلوم است در سقف یا پشت بام ساختمان نصب می‌شوند و مانند کولر های آبی برای انتقال هوای مطبوع نیاز به کانال کشی دارند. این کانال کشی باعث می‌شود که دستگاه ایرواشر سقفی نسبت به ایرواشر های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی قدرت خوبی در تهویه هوا را دارد می‌باشند از طرفی در خیلی از مکان ها به سادگی قابل اجرا هستند.

این نوع از ایرواشر ها هم در ظرفیت های مختلف موجود هستند که شما نسبت به نیاز خود می‌توانید آن ها را خریداری کنید.

 

ایرواشر هایژنیک

ایرواشر هایژنیک (ایرواشر بیمارستانی)

شاید تا به اینجا این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که ایرواشر هایژنیک چیست و چه کاربردی دارد؟! این نوع از ایرواشر به علت کاربردی که دارد باید بتواند میکروب ها را از بین ببرد و به طور کلی از استیل ساخته شده است.

این نوع از ایرواشر ها در محیط های بسیار تمیز و استرلیزه مثل بیمارستان ها و اتاق های عمل، شرکت های دارویی، کارخانه های تولید مواد شوینده، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارند.

ایرواشر هایژنیک فیلتر های بیشتر و با کیفیت تری را نسبت به مابقی ایرواشر ها در خود جای داده است. از فیلتر های موجود در آن می‌توان به فیلتر هوا، سیستم یو وی، فیلتر آلومینیومی، فیلتر پلیتد و بگ فیلتر اشاره کرد. همانند مدل های دیگر ایرواشر، دستگاه ایرواشر هایژنیک نیز دارای ظرفیت های مختلف است تا افراد بتوانند نسبت به نوع نیاز خود، ایرواشر مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 

ایرواشر دیواری

ایرواشر دیواری که به ایرواشر آپارتمانی نیز شناخته میشود، یک مدل دیگر از انواع هواساز است که معمولا در ظرفیت های پایین طراحی میشود و از این رو اکثرا در محیط ها و اتاق های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع دستگاه ها کاربرد زیادی دارند و قابلیت اضافه کردن فیلتر های بیشتر را نیز برای شما فراهم میکنند تا هوایی که از این دستگاه بیرون می‌آید تمیز و فیلتر شده است. این نوع ایرواشر ها در دو گروه 6 و 4 هستند و اکثرا در خانه ها استفاده میشوند.

 

کلاس بندی یا گروه های ایرواشر ها

کلا کلاس بندی ایرواشر ها فقط به یک چیز بستگی دارد و آن هم به نوع رطوبت زایی آن است. معمولا ایرواشر ها به سه کلاس اصلی تقسیم می شوند که شامل کلاس 8 ، کلاس 6 و کلاس 4 می‌باشد. کمترین میزان رطوبت زایی ایرواشر ها برای کلاس 4 و بیشترین رطوبت زایی برای کلاس 8 می‌باشد.

از نظر ابعاد نیز کلاس های ایرواشر دارای تفاوت هایی می‌باشند برای مثال به علت رطوبت زایی بالای کلاس 8 ابعاد آن نیز بزرگتر می‌باشد این اتفاق نیز به علت بزرگ تر بودن پمپ و نازل های بیشتر می‌باشد. پس برای هر پروژه یا مکانی که ایرواشر قرار است نصب شود باید به چند نکته توجه کرد که شامل موارد زیر است

ابعاد ایرواشر

محیطی که در آن ایرواشر قرار میگیرد.

میزان مصرف آبی که برای ایرواشر در نظر گرفته شده.

 

معایب ایرواشر ها بیشتر است یا مزایای آن؟

به طور کلی مزایای ایرواشر نسبت به معایب این سیستم بیشتر است و همین موضوع باعث شده است که ایرواشر به عنوان یکی از محبوب ترین انواع هواساز شناخته میشود. از جمله مهم ترین مزایای این نوع سیستم تهویه مطبوع میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مجزا بودن سیستم
 2. قابلیت مرطوب سازی محیط
 3. حذف کردن آلودگی ها و گرد و غبار توسط فیلتر های آن
 4. توانایی استفاده در هر فصل از سال
 5. هزینه راه اندازی پایین تر نسبت به بقیه سیستم های تهویه هوا
 6. توانایی سرمایش و گرمایش محیط
 7. مصرف کمتر برق نسبت به چیلر ها
 8. هزینه تعمیرات و نگهداری پایین
 9. ایجاد صدای کم، مصرف کمتر آب نسبت به کولرهای آبی
 10. به علت وزن پایین نیازی به زیر سازی ندارد.

 

آشنایی معایب ایرواشر

در ادامه این مقاله از فروشگاه موراکو برای آشنایی بیشتر شما، به بررسی معایب این نوع سیستم تهویه مطبوع می پردازیم:

 1. غیر قابل استفاده بودن در مناطق شرجی و مرطوب
 2. به میزان مابقی سیستم های سرمایشی قدرت کم تری در سرمایش محیط دارد.
 3. نداشتن تنظیمات هوای خروجی نسبت به مابقی دستگاه های سرد کننده
 4. به علت توانایی پایین در سرمایش برای محیط های پر جمعیت مناسب نیست مثل سالن های ورزشی بزرگ یا تالارها میشوند.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت سرمایش

نحوه عملکرد ایر واشر

در خصوص نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع ایرواشر نیز باید گفت که در ابتدا هوا تازه ای که در محیط قرار دارد وارد سیستم می‌شود و توسط فیلتر های موجود در دستگاه، از هر گونه کثیفی و آلودگی پاکیزه میشود. پس از این مرحله هوای پاکیزه وارد اتاقکی می‌شود که در آن با استفاده از پمپ هایی موجود اقدام به پمپاز آب نموده. طی شدن مراحل بالا باعث می‌شود دمای هوا گرفته شود و پس از آن توسط فن ها به داخل کانال ها انتقال داده می‌شود.

 

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت گرمایش

سیستم گرمایشی ایرواشر ها خیلی پیچیده تر از حالت سرمایشی آن است. این سیستم یه این صورت عمل می‌کند که ابتدا در پکیج یا موتورخانه دما آب بالا رفته و از طریق لوله هایی به کویل گرمایشی متصل می‌باشد و آب را به این قسمت انتقال می‌دهد.

سپس هوا وارد شده به دستگاه روی سطح کویل کشیده می‌شود و دمای آن افزایش می‌یابد. وقتی انتقال دما از آب به هوا انجام می شود دمای آب کاهش پیدا می‌کند و سپس از طریق لوله هایی که وجود دارند دوباره به پکیج ها و یا موتورخانه ها می‌روند که دوره دچار افزایش دما شده و وارد دستگاه شوند. این چرخه همواره ادامه پیدا میکند تا زمانی که دمای هوا تا حد مشخص شده افزایش یابد. سپس از طریق کانال هایی که ایجاد شده این هوای گرم انتقال داده می‌شود.

 

نحوه مراقب و سرویس ایرواشر

برای این که دستگاه ایرواشر عمر بیشتری داشته باشد نیاز است چند کار ساده انجام دهید. این کار ها شامل نظافت و سرویس دوره ای دستگاه، بازرسی دوره ای موتور دستگاه، گریس کاری دستگاه، کنترل و بازرسی رطوبت گیر انجام دهید، کنترل خوردگی، کنترل پرز، کنترل بو، بخار روغن، هر چند وقت یک بار باید مسیر های خروجی لوله تخلیه کننده آب را بررسی کنید.

برخی قعطات باید هر 5 6 ماه یکبار تعویض شوند و مهم ترین بخش ایرواشر ها فن های آن ها هستند که باید آن هارو چک کنید. با این چند کار ساده شما می توانید عمر طولانی تری به دستگاهتان بدهید.

 

تفاوت ایرواشر با هواساز و زنت

در کل دستگاه هواساز کنترل رطوبت، دما، تصفیه هوا و در نهایت گرماگیری را انجام می‌دهد. سیستم زنت هم همانند ایرواشر است یعنی هم سیستم گرمایشی دارد و هم سیستم سرمایشی ولی تفاوت آن با ایرواشر در نوع سیستم سرمایشی آن است.

اولین تفاوت ایرواشر ها با دستگاه های هواساز قیمت کمتر ایرواشر ها نسبت به هواساز ها است و دیگر تفاوت این دو در میزان رطوبت زایی مورد نظر شما است زیرا دستگاه های هواساز نسبت به ایرواشر رطوبت زایی کمتری ایجاد می‌کند و نکته ی دیگر در این ایرواشر ها این است که پروسه سرمایش در ظرفیت های متععد همراه با رطوبت زا استفاده می‌شوند.

تفاوت ایرواشر ها با زنت ها در نوع سرماسازی آن ها بود یعنی در دستگاه های زنت هوای گرمی که وارد این دستگاه شده و برای خنک سازی از سلولز های قطرات آب سرد پر شده گذر می‌کند ولی در ایرواشر ها قطرات آب بر روی هوا پاچیده می‌شوند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا به صورت کامل و جامع به بررسی و معرفی ایرواشر و انواع آن بپردازیم. این نوع سیستم های در ظرفیت ها و کلاس های مختفی طراحی و ساخته میشوند و از این رو میتوانند در اکثر مکان های مورد استفاده قرار بگیرند. اگر در خصوص نحوه خرید و نصب این نوع سیستم های نیاز به اطلاعات دقیق تر و جامع تری داشته به شما پیشنهاد میکنیم که در از طریق شماره زیر با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

02188600100

 

سوالات متداول

فن ها در دستگاه ایرواشر چه کاربردی دارند؟

از نظر کلی فن ها مهم ترین بخش هر سیستم تهویه هوا است. در این دستگاه هم مهم ترین بخش آن فن می باشد که مشخص است هرچه فن قدرتمندتر باشد میزان هوای تولیدی در دستگاه هم بیشتر می‌شود. فن ها از طریق موتور الکتریکی انرژی خود را تامین می‌کنند. فن دارای انواع مختلفی هستند که نسبت به محیط و توان موتور الکتریکی در شرکت ها ساخته می‌شوند.

 

موتور الکتریکی در ایرواشر چه نقشی دارد؟

موتور الکتریکی قسمتی از این دستگاه می باشد که بیشترین مصرف برق را دارد. به عبارت کلی در این دستگاه نقش موتور های الکتریکی با دریافت جریان برق به کار انداختن فن ها می‌باشد. در حقیقت موتور الکتریکی با دریافت انرژی برق را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند وباعث کار کردن فن ها می‌شود.

 

سیستم ایر واشر با فن کویل داکتی یا کانالی چه تفاوتی دارد؟

ایر واشر از نظر عملکرد و حتی طراحی و کلاس بندی نسبت به انواع فن کویل داکتی و کانالی دارای تفاوت زیادی است و از این رو نسبت این نوع سیستم های تهویه مطبوع، کاربرد های متفاوتی دارد.

 

بدنه اصلی چیست؟

این بدنه در اصل پوسته و روکش کار است که برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت و خوردگی، استفاده می‌شود. جنس بنده اصلی باید فلزی باشد و در مکان ها مختلف نسبت به رطوبت و هوای آن شهر درست می‌شود که می‌تواند یک لایه یا چند لایه باشد. ورقه های فولادی یکپارچه بهترین انتخاب برای استفاده از بدنه به حساب می‌آیند.

چقدر این پست برای شما مفید بود؟

از چپ به راست می توانید به این پست امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *