تهویه پرسان

فن کویل دیواری

در این مقاله ما قصد داریم درباره فن کویل دیواری صحبت کنیم. در این مقاله از مزایا و معایب این دستگاه، مکان های مناسب برای استفاده، جهت باد این نوع دستگاه ها و … صحبت می کنیم. ولی در شروع پس از توضیح فن کویل دیواری، فن کویل را به شما توضیح می دهیم تا اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید فن کویل دیواری را بهتر درک کنید.

فن کویل دیواری چیست؟

فن کویل دیواری نوعی تهویه مطبوع می باشد که هم توانایی سرماسازی دارد و هم توانایی گرماسازی. فن کویل تشکیل شده از کویل ها و فن ها می باشد و با استفاده از پمپ ها و لوله ها، انتقال هوا را انجام می دهد. این فن کویل ها به صورت رو کار می باشند یعنی در نزدیک ترین ناحیه به زیر سقف می باشد که به صورت افقی در زیر سقف نصب و راه اندازی می شود. این نوع رو کار بودن فن کویل ها باعث می شود نه تنها خروجی هوای آن بلکه خود دستگاه هم قابل دید است و به نوعی از دیوار بیرون می زند.

فن کویل دیواری چیست

این فن کویل ها جزء جدید ترین فن کویل های ساخته شده است که تکنولوژی آن نسبت به مابقی فن کویل ها بالا تر می باشد. این فن کویل بر روی دیوار نصب شده که برخی از افراد این فن کویل ها را با کولر اسپلیت اشتباه می گیرند. نوع خروجی باد در این دستگاه به صورت روبرو زن می باشد.

از فن کویل های دیواری در بانک ها، مغازه ها، فضا های تجاری، اداره ها، آپارتمان ها، هتل ها، سالن های پذیرایی، رستوران ها و … استفاده می شود. فن کویل های دیواری دو نوع مختلف دارند که شامل مدل دو لوله ای و مدل چهار لوله ای می باشد.

فن کویل چیست؟

حال که با فن کویل دیواری آشنا شدید، بهتر است خود فن کویل را بشناسید تا درک بهتری از فن کویل دیواری داشته باشید. فن کویل ها یک نوع تهویه مطبوع به حساب می ایند. این دستگاه برای ایجاد سرمایش و گرمایش در یک محیط استفاده می شود، این فن کویل ها قابل استفاده در چهار فصل سال هستند یعنی هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان توانایی استفاده از آن را دارید.

فن کویل چیست

فن کویل ها شامل پنج قطعه اصلی می شوند که این قطعات شامل شیر فلکه، کویل های گرمایشی و سرمایشی، شیر هواگیری، فن و فیلتر های هوایی می شود. فیلتر های هوا در فن کویل ها به دو صورت است که این فیلتر ها یا قابل شستشو هستند و یا قابلیت تعویض آن وجود دارد.

فن کویل ها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که شامل فن کویل سقفی، فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، فن کویل کانالی، فن کویل کاستی و … می شود. فن کویل ها از نظر گرمایشی و سرمایشی شامل دو گروه می شوند که به شرح زیر می باشد:

مزایا و معایب فن کویل های دیواری

برای این که این دستگاه را بهتر بشناسید بهتر است نکات مثبت و منفی آن را برای شما شرح دهیم، لازم به ذکر است نکات مثبت این دستگاه از نکات منفی آن بسیار بیشتر می باشد. در ادامه این مطلب ابتدا مزایای آن را برای شما می گوییم، بعد از آن معایب این دستگاه را برای شما بازگو می کنیم.

مزایا و معایب فن کویل دیواری

مزایا فن کویل دیواری

اولین مزیت این نوع فن کویل ها یعنی فن کویل دیواری، مربوط به سیستم های لوله کشی این دستگاه می باشد. در این دستگاه سیستم لوله کشی فضای بسیار کم تری را نسبت به مابقی مدل های فن کویل ها اشغال می کند. ولی با این که سیستم لوله کشی کوچک تری دارد همان کارایی را ایفا می کند.

مزیت بعدی این دستگاه مربوط به نوع دیواری بودن آن می باشد. به علت نصب این فن کویل بر روی دیوار دیگر فضای اشغالی در زمین ندارید و تمام فضای گرفته شده بر روی دیوار می باشد. از طرفی دیگر این فن کویل های به علت نصب بر روی دیوار، رو کار می باشند به همین علت نیز نیازی به تخریب دیوار نیست.

مزیت بعدی، یعنی سومین مزیت این نوع دستگاه ها مربوط به بحث زیبایی شناسی می باشد که این بخش هم نسبت به سلیقه شما می تواند در دسته معایب یا مزایای قرار گیرد.

کاهش هزینه ها ویژگی بعدی این دستگاه می باشد، عملکرد فن کویل دیواری به گونه ای است که می تواند در فضا های مختلف به صورت مجزا فعالیت کند یعنی در یک اتاق تهویه مطبوع را انجام دهد و در اتاقی دیگر این عمل را انجام ندهد. این عمل باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی می شود، که این کاهش مصرف انرژی هم برای محیط زیست مفید است و هم برای کاهش هزینه های پرداختی برای انرژی.

مزیت بعدی این نوع فن کویل ها مربوط به روی دستگاه می باشد که یک نمایشگر LCD بر روی فن این دستگاه قرار دارد تا اطلاعات دقیقی از این فن کویل را برای شما توضیح دهد و عملکرد 24 ساعته فن کویل در این صفحه نمایش قابل تنظیم است.

هفتمین مزیت این دستگاه مربوط به سیستم گرمایشی و سرمایشی این دستگاه می باشد که بسیار با قدرت و سریع عمل می کند، علت سریع بودن این دستگاه هم در پخش باد در هر چهار جهت می باشد.

از دیگر مزیت های این دستگاه می توان به موارد روبرو هم اشاره کرد: شیر راهه برقی جهت کنترل دبی آب دارد، دریچه خودکار توزیع هوا دارد و تنوع ظرفیت هوادهی بین 300 تا 600 را دارد.

فن کویل دیواری دارای قابلیت زمان بندی 24 ساعته می باشد این به این معنی است که در 24 ساعت شبانه روز می تواند به صورت اتوماتیک بر روی زمان های مشخص روشن و خاموش شود. همان طور که گفته شد مزایای این دستگاه نسبت به معایب آن بیشتر می باشد.

معایب فن کویل دیواری

اولین عیب این دستگاه را می توان قطعات به کار رفته در آن دانست زیرا این قطعات طول عمر کمی دارند و به همین علت شما باید در دوره های پیوسته و مرتب قطعات درون این دستگاه را تعمیر و یا تعویض کنید. یکی دیگر از معایب این دستگاه را می توان هواگیری آن نامید زیرا اگر شما این فرایند را به درستی انجام ندهید باعث ورود هوا به کویل و در نتیجه رسوب در این قطعه می شود.

انواع فن کویل های دیواری

فن کویل ها به دو گروه تقسیم می شوند که در اصل تفاوت آن ها در تعداد لوله ها آن ها می باشد، این دو گروه شامل فن کویل دیواری مدل دو لوله ای و فن کویل دیواری مدل چهار لوله ای می باشد. می توان گفت در بحث عملکرد، فن کویل دیواری مدل چهار لوله عملکرد بسیار بهتری دارد. برای درک بهتر این مورد در ادامه مقاله این موضوع را توضیح خواهیم داد.

فن کویل دیواری مدل دو لوله ای

این نوع از فن کویل های دیواری، دارای دو لوله ی کلی از یک کویل می باشد که کار یکی ورودی و دیگری خروجی آب می باشد. که می توان آب سرد و یا آب گرم درون این لوله ها به جریان انداخت. مشکل این نوع از فن کویل ها مستقل نبودن عملکرد آن ها در قسمت های مختلف می باشد که یکی از مشکلات این دستگاه ها به شمار می آید. یعنی نمی توان به صورت هم زمان هم عملکرد سرمایشی داشته باشید و هم عملکرد گرمایشی.

فن کویل دیواری مدل چهار لوله ای

این نوع از فن کویل ها برعکس فن کویل های دو لوله ای که یک کویل داشتند، دارای دو کویل مجزا برای عمل گرمایشی و عمل سرمایش هستند. که از هر کدام از این کویل ها به صورت مجزا یک لوله برای ورودی آب و یک لوله برای خروجی آب استفاده می شود. این مدل از فن کول ها دارای بخش های مجزایی هستند. این بخش های مجزا باعث ایجاد شدن عمل گرمایش و سرمایش به صورت مجزا و در اتاق های مجزا می باشد. در ساخت این نوع فن کویل ها برای داشتن عمل گرمایشی از هیتر الکتریکی استفاده می شود.

همان طور که گفتیم این نوع از فن کویل ها می توانند سرمایش و گرمایش را هم زمان داشته باشند، به همین علت قیمت آن ها برای مصرف کننده بالا تر است از طرفی دیگر نیز قطعات و تکنولوژی به کار رفته در این نوع فن کویل دیواری جدید تر و به روز تر می باشد.