تهویه پرسان

پکیج یونیت

پکیج یونیت (Roof top package) از دیگر سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) کاربردی و کارآمد محسوب می شود. ساختار اصلی این سیستم ترکیبی از کویل سرمایش DX (انبساط مستقیم) و کندانسینگ یونیت به شمار می آید. به عبارت دیگر، این مدل سیستم تهویه از تجمیع یک چیلر و هواساز در یک واحد یکپارچه و مستقل تشکیل می گردد. ضمنا، ساختار یکپارچه این دستگاه، امکان سرمایش و گرمایش، فیلتراسیون هوا و کنترل میزان رطوبت را در فضاهای مختلف فراهم می آورد.

مکانیزم عملکرد پکیج یونیت

مبنای کار پکیج یونیت مبتنی بر سیکل تبرید تراکمی بخار (Vapor Compression Refrigeration cycle) صورت می گیرد. در این سیکل چهار عنصر کمپرسور یا واحد تراکم، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط نقش برجسته ای ایفا می نمایند. در این سیستم، برای ایجاد فرآیند سرمایش در وهله نخست ماده مبرد وارد کمپرسور دستگاه می شود. کمپرسور ضمن فشرده سازی و افزایش دما و فشار، مبرد را به سمت کندانسور سیستم هدایت می کند. در بخش کندانسور ماده مبرد حرارت و گرمای خود را از دست داده و پس از عبور از شیر انبساط به قسمت هواساز انتقال پیدا می کند. عبور مبرد از شیر انبساط موجب کاهش دما و افت فشار آن می شود.

مکانیزم عملکرد پکیج یونیت

پس از این فرآیند، مبرد وارد کویل سرمایش DX پکیج پشت بامی می شود. عبور جریان هوا از روی سطح کویل، جذب گرما و خنک شدن ماده مبرد را در پی دارد. در ادامه این چرخه، هوای خنک شده از طریق فن دمنده دستگاه در محیط داخلی، به صورت یکپارچه و یکنواخت جریان پیدا می کند. مکانیزم ایجاد سرمایش پکیج های پشت بامی مشابه دستگاه هایی نظیر چیلر و مینی چیلر صورت می گیرد. با این تفاوت که در چرخه تبرید تراکمی Rooftop package به جای جریان آب، از مبردی مانند R134a برای خنک سازی و سرماسازی استفاده می شود. ضمنا، حذف آب از مدار، افزایش راندمان و بازدهی سیستم را رقم زده است.

فرآیند گرمایش Package unit از طریق کویل آبگرم صورت می گیرد. آبگرم جریان یافته در لوله های کویل گرمایشی دستگاه، توسط سیستم حرارت مرکزی مانند موتورخانه و پکیج تامین می شود. برخورد آبگرم با سطح کویل گرمایشی، موجب ایجاد حرارت و گرما شده که در این حالت هوای گرم توسط فن دمنده و از طریق کانال کشی، در محیط داخلی توزیع می گردد

انواع پکیج یونیت

پکیج یونیت بر اساس نوع کندانسور در دو دسته کندانسور هوایی و کندانسور آبی طبقه بندی می شود. بر این اساس، پکیج Unit دارای کندانسور هوا خنک و آب خنک به ترتیب با عنوان پکیج‌یونیت هوایی و پکیج‌یونیت آبی شناخته می شوند. یونیت پکیج های هوایی غالبا از یک قسمت با عنوان هواساز و یک چیلر هوا خنک شکل می گیرند. یونیت پکیج ها اعم از هوایی و آبی در ظرفیت های متنوع 3 الی 100 تن تبرید تولید و به مصرف کننده عرضه می شوند. همچنین، امکان سفارش این دستگاه‌ها در ظرفیت های بالاتر وجود دارد.

انواع پکیج یونیت

روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج ها از لحاظ موقعیت نصب، در مدل های سقفی و ایستاده موجود می باشند. بر این اساس، متناسب با موقعیت سازه می توان نسبت به انتخاب دستگاه مناسب اقدام نمود. ضمنا، فیلتراسیون و غبار زدایی این مدل از سیستم های تهویه توسط فیلتر تصفیه هوای مخصوص صورت می گیرد. همچنین، بدنه و ساختار اصلی یونیت پکیج از ورق های گالوانیزه باکیفیت و مرغوب ساخته می شود. ورق گالوانیزه در برابر عوامل محیطی، پوسیدگی و خوردگی دوام و مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

پکیج یونیت رطوبت گیر

همانطور که از اسم این یونیت ها مشخص می باشد برای مناصق مرطوب مناسب تر هستند. پکیج یونیت رطوبت گیر را به نوعی می توان یکی از انواع پکیج معرفی کرد. همانطور که در بالاهم گفته شده بهتر است از این یونیت ها در مناطق مرطوب استفاده کرد مانند قسمت شمالی کشور که دارای رطوبت زیادی می باشد.

مزایا و معایب پکیج یونیت

همانطور که در بالا نیز گفته شد پکیج یونیت دارای انواع مختلفی می باشد که شرح داده شد اما تمام دستگاه ها در دنیا دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند که شما با دانستن این مزایا و معایب، و با توجه به خواسته های خود می توانید در باره این محصول بهترین تصمیم گیری را کنید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب پکیج یونیت می پردازیم:

مزایا و معایب پکیج یونیت

مزایا پکیج یونیت

حذف لوله کشی میان هواساز و چیلر، یکی از مهم ترین مزایای روفتاپ پکیج محسوب می شود. علاوه بر این، حذف جریان آب در مدار چیلر و هواساز این سیستم، راندمان و بازدهی دستگاه را ارتقا بخشیده است. فرآیند سرمایش roof top package بدون نیاز به جریان آب و با استفاده از گاز مبرد صورت می گیرد. قابلیت ایجاد سرمایش و گرمایش، امکان استفاده از یونیت پکیج را در فصول سرد و گرم سال فراهم آورده است. همچنین، توزیع هوا توسط این دستگاه به صورت یکپارچه و با نرخ ثابت و متعادل انجام می شود. عدم تولید آلودگی صوتی و ارتعاش در هنگام کارکرد، قیمت مناسب، صرفه جویی در مصرف انرژی، تعمیر و نگهداری ساده و راحتی در نصب و راه اندازی، از دیگر مزیت های مهم سیستم های یونیت پکیج به شمار می رود.

معایب پکیج یونیت

حجم هوادهی محدود و ظرفیت سرمایشی پایین، از مهم ترین معایب پکیج یونیت تلقی می گردد. یکپارچه بودن یونیت دستگاه علاوه بر افزایش ابعاد، محدودیت در ظرفیت برودتی و حجم هوادهی یونیت پکیج را در پی داشته است. ظرفیت سرمایشی پایین این مدل سیستم HVAC، امکان استفاده از یونیت پکیج را در پروژه های نیازمند ظرفیت سنگین با مشکل مواجه می سازد. برخورداری از ابعاد و اندازه بزرگ تر در مقایسه با دیگر سیستم های سرمایشی، یکی دیگر از معایب پکیج های پشت بامی را شامل می شود.

عوامل موثر بر قیمت پکیج یونیت

قیمت پکیج یونیت تحت تاثیر عوامل و پارامترهای مختلفی تعیین می گردد. نوع و مدل کندانسور، در تعیین قیمت نهایی یونیت پکیج ها بسیار تاثیرگذار است. ظرفیت سرمایش و گرمایش، در کنار حجم هوادهی نیز می تواند به صورت مستقیم بر روی قیمت پکیج های پشت بامی اثرگذار باشد. از دیگر عوامل موثر در این زمینه می توان برند تولیدکننده، میزان مصرف انرژی، سطح کیفی ساخت، نوع و جنس بدنه و کیفیت قطعات دستگاه را عنوان نمود. پکیج یونیت در بسیاری از سازه ها و پروژه ها مورد استفاده واقع می شود. استفاده در فروشگاه ها، واحدهای صنعتی و تولیدی، هتل ها، سالن های اجتماعات و فضاهای ورزشی، برخی از موارد کاربرد یونیت پکیج قلمداد می گردد.

نحویه خرید پکیج یونیت

مجموعه تهویه پرسان یکی از مراکز فروش سیستم های سرمایشی نظیر یونیت پکیج در سطح کشور به شمار می رود. این مجموعه با ارائه سیستم های تهویه مطبوع باکیفیت و متنوع، نیازها و توقعات خریداران را به خوبی برآورده می سازد. خریداران می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Moraco-group.com مراجعه کنند.