تهویه پرسان

فن کویل زمینی

در این مقاله ما قصد داریم درباره فن کویل های زمینی صحبت کنیم، در این مقاله از مزایا و معایب این دستگاه، مکان های مناسب برای استفاده، جهت دهی باد این نوع دستگاه ها و … صحبت میکنیم. ولی در شروع پس از توضیح فن کویل زمینی، فن کویل را به شما توضیح می دهیم تا اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید فن کویل زمینی را بهتر درک کنید.

فن کویل زمینی چیست؟

فن کویل زمینی چیست

فن کویل های زمینی فن کویل هایی هستند که به صورت عمودی بر روی زمین قرار می گیرند، به همین علت باید یک فضا مناسب به آن اختصاص بدهیم. اگر این فن کویل ها در جای مناسب قرار گیرند نه تنها باعث زشتی مجموعه نمی شوند بلکه به مجموعه زیبایی می بخشند. فن کویل های زمینی هم توانایی سرما سازی و هم توانایی گرما سازی دارند یعنی در حقیقت چهار فصل می باشند. این نوع فن کویل ها را می توان هم به صورت روکار و هم توی کار استفاده کرد. این نوع از فن کویل ها دارای انواع متفاوتی برای پخش جهت باد می باشند که به شرح زیر است:

  • بالازن
  • شیب دار
  • پایدار
  • روبروزن

فن کویل چیست؟

حال که با فن کویل دیواری آشنا شدید، بهتر است خود فن کویل را بشناسید تا درک بهتری از فن کویل دیواری داشته باشید. این دستگاه  برای ایجاد سرمایش و گرمایش در یک محیط استفاده می شود که در حقیقت نوعی تهویه مطبوع به حساب می آید. این فن کویل ها قابل استفاده در چهار فصل سال هستند یعنی هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان توانایی استفاده از آن را دارید.فن کویل ها شامل پنج قطعه اصلی می باشند که این قطعات شامل شیر فلکه، کویل های گرمایشی و سرمایشی، شیر هواگیری، فن و فیلتر های هوا می شوند.

فن کویل ها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که شامل فن کویل سقفی، فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، فن کویل کانالی، فن کویل کاستی و … می شوند. همانطور که در قبل نیز گفته شد فن کویل ها از نظر ظاهری دارای انواع متفاوتی می باشد اما از نظر کاربری به دو نوع چهار لوله و دو لوله تقسیم بندی می شوند.

مزایا و معایب فن کویل زمینی

هر دستگاه دارای معایب و مزایای مخصوص به خود می باشد. این معایب و مزایا باعث ایجاد تفاوت در بین محصولات می شود از همین نظر نیز دارای اهمیت می باشد زیرا شما می توانید با دانش درباره مزایا و معایب هر محصول نسبت به نیاز ها خود بهترین انتخاب را داشته باشید به همین علت در ادامه به بررسی مزایا و معایب فن کویل زمینی می پردازیم.

مزیت های فن کویل زمینی

این دستگاه یعنی فن کویل زمینی همانند مابقی فن کویل ها مزایا و معایبی دارد که ما آن ها را بررسی می کنیم.از طرفی دیگر این دستگاه ها از قدیم استفاده می شدند و یکی از قدیمی ترین دستگاه های فن کویل می باشد. با این حال از نظر خیلی از شرایط نسبت به مابقی فن کویل ها بهتر می باشد. در ابتدا مزیت های آن را توضیح می دهیم و پس از آن معایب آن را به شما توضیح می دهیم.

مزیت فن کویل زمینی

هزینه فن کویل زمینی

اولین و مهم ترین مزیت این نوع فن کویل ها، یعنی فن کویل زمینی هزینه اولیه آن می باشد. این بدان معنی است که هزینه خرید این محصول بسیار پایین است. دلیل هزینه پایین  نیز قطعات می باشد که در درون این دستگاه مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین هزینه نصب این نوع از فن کویل ها تقریباً نسبت به همه فن کویل ها پایین تر می باشد پس در نتیجه گیری کلی مجموع هزینه های اولیه فن کویل زمینی پایین تر از دستگاه های دیگر است.

تعمیر فن کویل زمینی

تعمیر فن کویل زمینی نسبت به تمامی فن کویل ها راحت تر می باشد زیرا این مدل از فن کویل در زمین قرار دارد اما باقی فن کویل ها برای تعمیر دارای پیچیدگی های مخصوص به خود می باشند. به دلایلی که در بالا گفته شد تعمیرات این دستگاه راحتر و به همین جهت قیمت تعمیرات آن نیز پایین تر می باشد.

تولید صدا فن کویل زمینی

یکی دیگر از فاکتور های مهم که قصد داریم آن را بررسی کنیم تولید صدا می باشد. تولید صدا زیاد می تواند آرامش شما را به خطر بی اندازد اما فن کویل زمینی صدا کمی را تولید می کند به همین علت نیز این مورد یکی از مزیت های این دستگاه به حساب می آید.

سرمایش و گرمایش فن کویل زمینی

یکی از اصلی ترین وظایف دستگاه فن کویل زمینی را می توان گرمایش و سرمایش نامید. این دستگاه به علت یک پارچه نبودن درون آن می تواند برای هر اتاق به صورت جداگانه، دمای اتاق را تنظیم کند یعنی دمای یک اتاق را سرد و دمای اتاق دیگر را  گرم کند که این امر یک مزیت به حساب می آید.

زیبایی فن کویل زمینی

این بخش کاملا به صورت سلیقه ای می باشد زیرا می توان بحث زیبایی را در خصوص فن کویل زمینی یک مزیت و هم یک عیب دانست. در حقیقت این بخش کاملا به سلیقه شما و نحویه طراحی جایگاه این دستگاه ارتباط دارد.

کارایی فن کویل زمینی

امکان استفاده در هر محیطی ویژگی بعدی این دستگاه می باشد، به عنوان مثال شما برای نصب فن کویل سقفی، حتما باید سقف کاغذ داشته باشید و آن را برش دهید و یا برای نصب فن کویل دیواری باید دیوار خود را برش دهید تا بتوانید آن را نصب کنید ولی فن کویل زمینی در هر شرایطی، قابلیت نصب شدن بدون خسارت زدن به خانه یا محیط را دارد.

از دیگر ویژگی فن کویل زمینی می توان به موارد روبرو اشاره کرد: مکش هوا از زیر و دهش از روبرو، جهت باد این فن کویل ها بالازن، شیب دار و روبروزن می باشد، تعویض آسان و راحت فیلتر ها، فشار استاتیکی بالا و تنوع ظرفیت هوادهی بین 150 تا 900 را دارا می باشد (ظرفیت و راندمان بالا).

معایب فن کویل زمینی

معایب فن کویل زمینی

اولین عیبی که از این دستگاه به چشم می اید نوع زمینی بودن آن است. این به این معنی است که به علت کار شدن بر روی زمین، فضایی را باید اشغال کند. این اشغال فضا به نوعی دست و پا گیر به حساب میاید که از نظر خیلی ها فضای پرتی را به خانه اضافه می کند. که همچنان در بحث زیبایی شناسی راجب این مورد کامل صحبت شد.