تهویه پرسان

فن کویل سقفی

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی مربوط به فن کویل سقفی به شما ارائه دهیم تا بتوانید از این دستگاه در بهترن مکان ها استفاده کنید. برای بهتر فهمیدن این دستگاه یعنی فن کویل سقفی، ابتدا دستگاه را برای شما معرفی می کنیم سپس بعد از آن به سراغ فن کویل می رویم تا با عملکرد آن بهتر آشنا شوید.

فن کویل سقفی چیست؟

این نوع فن کویل ها برخلاف مابقی فن کویل ها که بر روی زمین و دیوار نصب و استفاده می شوند، در سقف کار می شود. تقریباً می توان گفت هیچ تغیر ظاهری در درون خانه ایجاد نمی کند. این فن کویل ها یعنی فن کویل سقفی حتماً باید در سقف های کاذب نصب شوند. در زیر این فن کویل ها یک دریچه تقریباً بزرگ قرار می گیرد که وظیفه این دریچه، انتقال هوا یا به نوعی تهویه مطبوع می باشد. فن کویل های سقفی نسبتاً ساده هستند و دارای قطعات زیاد نمی باشند و همچنین شما می توانید از فن کویل های سقفی در هر چهار فصل سال استفاده کنید یعنی در فصل سرما از گرمایش این دستگاه و در فصل گرما از سرمایش این دستگاه بهرمند شوید.

فن کویل سقفی چیست

سه گروه از فن کویل های سقفی به این شرح می باشند: فن کویل سقفی توکار یا فن کویل سقفی کاستی، فن کویل سقفی روکار و فن کویل سقفی کانالی که نسبت به نیاز هر پروژه از هر کدام از این دستگاه ها در ظرفیت ها مختلف ساخته و استفاده می شود. این فن کویل ها در منازل مسکونی، ادارات، بیمارستان ها، فروشگاه ها و … معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند. قطعات درون فن کویل سقفی شامل یونیت دستگاه، فن دستگاه، الکتروموتور، مویل های حرارتی، فیلتر و تشتک دستگاه می باشد.

فن کویل چیست؟

تا به اینجا با فن کوییل سقفی آشنا شدید، انواع آن را فهمیدید و نوع استفاده آن را نیز آموختید. برای درک راحت تر فن کویل سقفی  بهتر است اطلاعاتی مربوط به دستگاه فن کویل را نیز داشته باشید.

فن کویل چیست

فن کویل ها یک نوع تهویه مطبوع به حساب می ایند. این دستگاه برای ایجاد سرمایش و گرمایش در یک محیط استفاده می شود. پس این فن کویل ها قابل استفاده در چهار فصل سال هستند یعنی هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان شما می توانید از این دستگاه استفاده کنید. فن کویل ها شامل پنج قطعه اصلی می شوند که این قطعات شامل شیر فلکه، کویل های گرمایشی و سرمایشی، شیر هواگیری، فن و فیلتر های هوا می شوند. فیلتر های هوا که در فن کویل ها استفاده می شود دارای مزایای مخصوص به خود است که این فیلتر در فن کویل ها به دو صورت می باشد که یا قابل شستشو هستند و یا قابلیت تعویض این فیلترها وجود دارد. فن کویل ها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که شامل فن کویل سقفی، فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، فن کویل کانالی، فن کویل کاستی و … می شوند که هر کدام در بخش هایی مورد استفاده قرار می گیرد. فن کویل ها از نظر گرمایشی و سرمایشی شامل دو گروه می شوند که شکل چهار لوله و شکل دو لوله می باشند.

مزایا و معایب فن کویل سقفی

فن کویل های سقفی همانند مابقی فن کویل ها که برخی ویژگی های مثبت و منفی دارند، مزایا و معایبی دارد که باعث می شود شما بتوانید از این دستگاه استفاده کنید. از طرفی باید بدانید با محیط شما سازگار است یا خیر. مزایا و معایب این دستگاه را جدا گانه با هم بررسی می کنیم تا اطلاعات کامل تری را بتوانید از این مطالب دریافت کنید.

مزایا فن کویل سقفی

اولین ویژگی این دستگاه مربوط به استفاده و نصب این دستگاه در سقف می باشد. به علت این که فن کویل ها هم کار سرمایشی و هم کار گرمایشی را انجام می دهد دیگر نیازی به سیستم های گرمایشی و سرمایشی مجزا نمی باشد و همه امکانات در فن کویل سقفی موجود می باشد. به علت استفاده این نوع از فن کویل ها در سقف، هیچ گونه فضای اضافه و پرتی را از خانه اشغال نمی کند تا شما بتوانید از کل فضای منزلتان به خوبی استفاده کنید. یکی از بهترین مزیت های این دستگاه، تصفیه هوا به صورت اتوماتیک است. این دستگاه به علت داشتن فیلترهایی که در درون خود دارد باعث می شود گرد و غبار هوا گرفته شده و آن را تصفیه کند پس در نتیجه هوایی تازه، پاک و بدون آلودگی به محیط درون اتاق و ساختمان انتقال می دهد.

مزایای فن کویل سقفی

سومین مزیت فن کویل سقفی مربوط به کاهش انرژی می باشد. شما می توانید با اضافه کردن فن کویل در اتاق های مختلف، دمای هر اتاق را به صورت مجزا تنظیم کنید. در اتاق هایی که نیاز به تهویه مطبوع ندارند، دستگاه را خاموش کنید تا از مصرف انرژی هم جلو گیری کنید. به علت کنترل هر اتاق به صورت مجزا، به غیر از کاهش انرژی، هزینه های شما هم بسیار کاهش پیدا می کند.

نوع کانال کشی ویژگی بعدی این فن کویل ها می باشد. کانال کشی درونی این دستگاه به سادگی قابل انجام است و مثل کولر های آبی قدیمی دردسر زیادی ندارد. می توانید به راحتی کانل کشی را انجام دهید و با هزینه های کمی این کار را انجام دهید.

کم حجم بودن دستگاه مزیت بعدی فن کویل سقفی به شمار می رود. شما پس از اتصال و نصب این دستگاه نگرانی بابت سنگینی سقف خانه خود ندارید و به راحتی می توانید این دستگاه را در هر بخش از منزلتان مورد استفاده قرار دهید تا در اتاق های مختلف عمل تهویه هوا صورت گیرد.

از دیگر مزایای این دستگاه می توان به موارد روبرو اشاره کرد: این دستگاه ها مجهز به فیلتر قابل شستشو می باشد، هزینه نصب و نگهداری تقریباً پایینی دارد، توانایی اتصال به هوای آزاد را دارد، توانایی تعویض جهت لوله ورودی را دارد، قابلیت تعویض فیلتر از سه جهت را دارد، فضای اشغالی در خانه ندارد و ظرفیت هوادهی این دستگاه بین 200 تا 1200 می باشد.

معایب فن کویل سقفی

معایب فن کویل سقفی

فن کویل سقفی همانند مابقی فن کویل ها برخی معایب دارد. اولین عیب این دستگاه مربوط به تولید صدای آن می باشد که صدای تولید از این دستگاه در برخی از افراد بیشتر حس می شود و این آلودگی صوتی باعث عدم تمرکز فکر افراد مختلف مخصوصاً در محیط های اداری می شود. مشکل بعدی فن کویل سقفی برای تعمیرات این دستگاه می باشد، به علت کار شدن در سقف کمی تعمیرات آن دشوار می شود و نیاز به نیروی متخصص برای تعمیر این دستگاه دارد. آخرین عیب این دستگاه از بعد زیبایی شناسی می باشد، به علت کار شدن در درون سقف (یک قسمت از آن بیرون از سقف می ماند) می تواند زیبایی و جلوه ساختمان را بگیرد یا به نوعی اختلاف سطح ایجاد کند.

فن کویل کاستی یا توکار و انواع آن چیست؟

فن کویل کاستی زیر شاخه اصلی فن کویل سقفی به حساب می اید. این فن کویل هم یکی دیگر از مدل های فن کویل است که در زیر سقف کاذب نصب می شود و به نوعی توکار به حساب می ایند که دریچه خروجی آن فقط معلوم می باشد. این فن کویل ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند که این سه گروه شامل فن کویل کاستی یک طرفه، فن کویل کاستی دو طرفه و فن کویل کاستی چهار طرفه می باشد. تفاوت این نوع فن کویل ها فقط در تعداد خروجی های هوای از دریچه خروجی هوا می باشد. این به این معنی است که فن کویل کاستی یک طرفه فقط یک مسیر برای خروج هوا دارد در صورتی که فن کویل کاستی چهار طرفه می تواند از 4 طرف هوا را به داخل اتاق انتقال دهد.

مزایا فن کویل های کاستی چهار طرفه

این نوع از فن کویل ها هم تقریبا مزایای فن کویل های چهار طرفه را دارند ولی خب به علت قدیمی تر بودن این نوع از فن کویل ها برخی از مزایای آن کم تر می باشد، مزیت های این دستگاه شامل: سادگی نصب بر روی سقف کاذب و تعمیرات راحت آن اشاره کرد. علاوه بر موارد قبلی این دستگاه ها دارای قابلیت تنظیم 24 ساعت را دارند همچنین این دستگاه می توان جریان هوای یکنواخت با تولید صدای پایین را ارائه دهند.