تهویه پرسان

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (Ducted Split) از جمله سیستم های تهویه مطبوع رایج و کاربردی برای سرمایش و گرمایش محیط های مختلف به شمار می رود. ساختار اصلی این دستگاه از دو بخش کاملا مجزا با عنوان یونیت خارجی (کندانسور) و پنل داخلی (هواساز) تشکیل گردیده است. ضمنا، اسپلیت های کانالی از متداول ترین سیستم های تهویه هوای سازه های با کاربری تجاری، مسکونی و اداری شناخته می شوند. انتقال هوا از طریق داکت ها به وسیله کانال های مخصوص توزیع هوا صورت می گیرد. برخورداری از عملکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش، امکان استفاده از اسپلیت های کانالی را در تمام فصول سال میسر ساخته است.

داکت اسپلیت

بررسی انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها از لحاظ کنترل دور و سرعت کمپرسور در دو دسته داکت دور ثابت (معمولی) و دور متغیر (اینورتر)تقسیم بندی می شوند. در مدل های معمولی، کمپرسور پس از رسیدن دمای محیط به بازه مشخص شده (Set point) به وسیله ترموستات خاموش می شود. با تغییر و نوسان دمای محیط، کمپرسور یا واحد تراکم دستگاه بار دیگر شروع به کار می کند. بر این اساس، در مدل های دور ثابت، امکان تنظیم و کنترل سرعت دور کمپرسور وجود ندارد. بنابراین، رسیدن دمای محیط به شرایط ایده آل، مستلزم خاموش و روشن شدن های متوالی کمپرسور می باشد. در اسپلیت های کانالی Inverter یا دور متغیر، قابلیت تنظیم و کنترل سرعت کمپرسور امکان پذیر می باشد. به همین جهت، پس از رسیدن دمای محیط به بازه مشخص شده و مورد نیاز، دستگاه به جای خاموش کردن، سرعت موتور را کاهش می دهد. این امر در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی تاثیر بسزایی برجای می گذارد. علاوه بر این، خاموش و روشن شدن های متوالی موتور دستگاه به حداقل می رسد. همچنین، بازدهی و راندمان بالا، سطح صدای پایین در هنگام کارکرد، از دیگر ویژگی های حائز اهمیت اسپلیت های کانالی اینورتردار محسوب می شود.

ویژگی های داکت اسپلیت تهویه پرسان

این شرکت دارای تجربه بسیاری بالایی در زمینه صنعت تهویه مطبوع می باشد که این موضوع خود یک ویژگی است از طرفی برند موراکو تحت لیسانس ایتالیا می باشد و در داخل کشور مونتاژ می شود. برند تهویه پرسان دارای دو مزیت بسیار مهم می باشد که برای تمام خریداران داکت اسپلیت بسیار مهم است کیفیت عالی و قیمت مناسب محصولات این شرکت که ارزش خرید آنها را بالا می برد اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی ویژگی های داکت اسپلیت این شرکت را بیان کنیم به شرح زیر می باشد:

ویژگی های داکت اسپلیت تهویه پرسان
ویژگی های داکت اسپلیت تهویه پرسان
  • بدون لرزش
  • فیلتر uv
  • دارای ریموت Touch
  • ظرفیت 1/5 تا 6 تن تبرید
  • فیلتر هپا آنتی باکتریال
  • دارای تکنولوژی سوپرسایلنت
  • دارای کندانسور فن بالا زن یا جلوزن
  • قابلیت نصب ریموت روی گوشی موبایل
  • مصرف پایین انرژی (استفاده از سیستم سافت استارتر)

سیستم داکت اسپلیت چیست و مکانیزم عملکرد آن چگونه است

فرآیند سرمایش

اسپلیت کانالی برای انجام فرآیند سرمایش از سیکل تبرید تراکمی استفاده می کند. در این چرخه اواپراتور، شیر انبساط، کندانسور و کمپرسور، از ارکان اصلی و پایه ای به حساب می آیند. کمپرسور یا موتور داکت وظیفه کمپرس کردن و افزایش دما و فشار مبرد را بر عهده دارد. انجام این پروسه در گرو تامین جریان الکتریکی مورد نیاز کمپرسور می باشد. مبرد پس از فشرده شدن، از کمپرسور عبور و با دما و فشار بالا به بخش کندانسور وارد می شود. کندانسور داکت نوعی مبدل حرارتی بوده که زمینه مناسب برای کاهش دما و تغییر فاز مبرد از حالت گاز به مایع را فراهم می آورد. مبرد پس از تغییر فاز، از کندانسور خارج شده و به سمت لوله مویین یا شیر انبساط حرکت می کند. افت فشار مبرد، از مهم ترین وظایف شیر انبساط به شمار می رود. پس از کاهش دما، مبرد در حالت مایع به بخش اواپراتور داکت Split انتقال پیدا می کند. در بخش اواپراتور، مبرد ضمن برخورد با سطح کویل سرمایش DX، گرمای خود را از دست داده و پس از فیلتر شدن، از طریق فن دمنده و مسیر کانال کشی شده، در محیط داخلی توزیع می گردد.

فرآیند گرمایش

فرآیند گرمایش داکت اسپلیت از طریق کویل آبگرم (Hot water coil) عملیاتی می شود. کویل گرمایشی غالبا در پشت یونیت داخلی داکت نصب می گردد. آبگرم مورد نیاز کویل گرمایشی از طریق سیستم حرارتی مرکزی موتورخانه یا پکیج شوفاژ دیواری تامین می شود. جریان هوای وارد شده به پنل داخلی داکت در اثر برخورد با سطح کویل گرم شده و به وسیله فن دمنده در محیط داخلی انتشار پیدا می کند. در این فرآیند تنها فن دمنده دستگاه شروع به کار کرده و نیازی به کارکرد کمپرسور و موتور داکت نمی باشد. به همین جهت، در مصرف انرژی صرفه جویی قابل توجهی اعمال می گردد.

فرایند های سرمایش و گرمایش

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

داکت اسپلیت از بسیاری جهات با کولر گازی دارای شباهت می باشد. به همین جهت، در صنعت تهویه مطبوع از این دستگاه ها با عنوان کولر گازی چند پنله نیز نام برده می شود. با این وجود، یکی از تفاوت های این دو مدل سیستم تهویه مطبوع به نوع و نحوه نصب این دستگاه ها مربوط می شود. یونیت داخلی کولر گازی معمولا بر روی سطح دیوار نصب و راه اندازی می شود. هواساز یا یونیت داخلی اسپلیت های کانالی در داخل سقف کاذب و به صورت توکار نصب می گردد. همچنین، توزیع هوای مطبوع توسط کولر گازی از طریق دریچه های مخصوص دستگاه انجام می شود. اما این فرآیند توسط داکت ها با کانال کشی به قسمت های مختلف یا اتاق ها امکان پذیر می گردد. سطح صدا در هنگام کارکرد، دیگر تفاوت میان داکت و کولر گازی دیواری را رقم می زند. میزان صدای سیستم های داکت در مقایسه با کولرهای گازی اسپلیت غالبا بیشتر می باشد. بزرگ بودن ابعاد فن دمنده تعبیه شده در اواپراتور داکت، علت اصلی این موضوع است. استفاده از کانال های منعطف و عایق های صوتی، از بهترین راهکارها برای کاهش سطح صدای داکت در هنگام کارکرد تلقی می گردد. علاوه بر این، کولرهای گازی برای تامین سرمایش و گرمایش یک فضا یا سالن کوچک کاربرد دارند. در سوی مقابل، اسپلیت های کانالی به علت ظرفیت های بالاتر، از گزینه های مناسب در محیط های دارای متراژ زیاد محسوب می شوند. به طور معمول، کولرهای گازی تا ماکزیمم ظرفیت 5 تن تبرید به مرحله تولید می رسند. این در حالی است که اسپلیت های کانالی تا ظرفیت حداکثر 8 تن تبرید در سطح بازار موجود می باشند.

مجموعه تهویه پرسان (Moraco-group.com) زمینه مناسب برای خرید داکت اسپلیت را برای خریداران فراهم آورده است. در این مجموعه انواع سیستم های سرمایشی از قبیل چیلر صنعتی، مینی چیلر و کولر گازی با قیمت مناسب و گارانتی معتبر به خریداران عرضه می گردد.