تهویه پرسان

فن کویل کانالی

فن کویل ها دارای انواع متفاوتی می باشد که یکی از آنها فن کویل کانالی نام دارد. فن کویل های کانالی نیز دارای چند نوع متفاوت می باشد که هرکدام از آنها دارای مزیت ها و معایب مخصوص به خود می باشد به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم در این مقاله به صورت کامل فن کویل کانالی را مورد بررسی قرار دهیم.

فن کویل کانالی چیست؟

فن کویل کانالی چیست

یکی دیگر از مدل های فن کویل، فن کویل کانالی است. این نوع از فن کویل ها قابلیت استفاده در چهار فصل سال را دارد، به گونه ای که در فصل گرما، شما می توانید از قابلیت سرمایش این دستگاه و همچنین در فصل سرما، شما می توانید از قابلیت گرمایش این دستگاه استفاده کنید. محل نصب این فن کویل ها در سقف کاذب می باشد. سرمایش و گرمایش این دستگاه توسط جریان آب در درون لوله های کویل تامین می شود. همانطور که در بالا نیز اشاره شد فن کویل ها دارای لوله هایی هستند که از نظر تعداد لوله به دوسته چهار لوله و دو لوله تقسیم می شوند. از این فن کویل ها درهتل ها، ساختمان های اداری، ساختمان های مسکونی و … استفاده می شود. فن کویل های کانالی دارای  دو نوع مختلف می باشند. این دو گروه یا دو مدل شامل فن کویل کانالی روکار و فن کویل کانالی توکار می شود که عملکرد هر کدام از این دستگاه ها تقریباً مشابه دیگری است.

فن کویل چیست؟

حال که با فن کویل کانالی آشنا شدید، بهتر است خود فن کویل را بشناسید تا درک بهتری از فن کویل دیواری داشته باشید. فن کویل ها یک نوع تهویه مطبوع به حساب می آیند. این دستگاه برای ایجاد سرمایش و گرمایش در یک محیط استفاده می شود، این فن کویل ها قابل استفاده در چهار فصل سال هستند یعنی هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان توانایی استفاده از آن را دارید. فن کویل ها شامل پنج قطعه اصلی می شوند. قطعات اصلی فن کویل ها به شرح زیر می باشد:

  • شیر فلکه
  • شیر هواگیری
  • فن و فیلتر هوا
  • کویل های گرمایشی
  • کویل های سرمایشی

انواع فن کویل کانالی

فن کویل های کانالی به دو گروه دو تایی تقسیم می شوند که در یک گروه، تفاوت در نوع کار کردن درون ساختمان می باشد و در گروه دوم از فن کویل ها، تفاوت ما بین تعداد لوله و عملکرد آن است. به علت تفاوت هایی که در بالا گفته شد دو گروه فن کویل کانالی به اسم های روکار و توکار به وجود می آیند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

انواع فن کویل کانالی

فن کویل کانالی روکار

همانطور که از اسم این فن کویل ها قابل حدس است این نوع از فن کویل ها کاملا قابل مشاهد هستند. فن کویل های روکار به دو گروه تقسیم می شوند که این دو گروه شامل دیواری و ایستاده می باشد. نوع دیواری آن بدون کانال است پس ما فقط نوع ایستاده فن کویل های روکار را بررسی می نمائیم  که توسط کانال، جریان هوا را انتقال می دهند. این نوع از فن کویل ها به راحتی در هر مکانی قابل استفاده است و تعمیرات آن راحت تر از مدل توکار می باشد ولی احتمال خرابی بیشتری دارد و نسبت به مدل تو کار دارای نمایی با زیبایی پایین تر می باشد.

فن کویل کانالی توکار

این مدل بر خلاف مدل قبلی و همانطور که از اسم آن مشخص است قابل مشاهد نیست و بیشتر درون سقف های کاذب می باشد. توکار بودن این فن کویل ها باعث می شود تعمیر آن کمی سخت تر از مدل روکار آن باشد ولی به علت پوشیده بودن توسط سقف، صدای بسیار کمی تولید می کند. از ویژگی های فن کویل کانالی تو کار نسبت به مدل قبل می توان به زیبایی بیشتر آن در کنار توانایی تولید هوای تاز در ظرفیت های بالا اشاره کرد.

فن کویل کانالی دو لوله ای

یکی دیگر از مدل های فن کویل کانالی، مدل فن کویل دو لوله ای می باشد. این نوع از فن کویل ها دارای دو لوله می باشند که این دو لوله متصل به یک کویل می باشد. یکی از لوله ها وظیفه ورود آب به کویل را دارد و لوله ی دیگر وظیفه خروج آب را از کویل دارد. در این فن کویل می توان توسط این لوله ها یا فقط آب سرد و یا فقط آب گرم را به جریان انداخت. مشکل اصلی این نوع از فن کویل ها مستقل نبودن عملکرد آن ها در قسمت های مختلف این دستگاه می باشد یعنی نمی توان به صورت هم زمان، هم عملکرد سرمایشی داشته باشید و هم عملکرد گرمایشی. از طرفی طرفی دیگر هزینه اولیه و در کل هزینه کم تری بابت این دستگاه باید پرداخت کرد.

فن کویل کانالی چهار لوله ای

این نوع از فن کویل ها برعکس فن کویل های دو لوله ای که یک کویل داشتند، دارای دو کویل مجزا برای عمل گرمایش و سرمایش می باشند. این نوع از فن کویل ها علاوه بر دارا بودن دو کویل دارای چهار لوله می باشند که هر کدام از آنها به صورت مجزا برای ورود و خروج آب می باشد. تمام مواردی که در بالا گفته شد باعث می شود تا شما بتوانید گرمایش و سرمایش را به صورت هم زمان و مجزا دارا باشید. به دلایلی که در بالا گفته شد در این فن کویل کانالی از تجهیزات پیشرفته تری استفاده می شود به همین علت نیز دارای قیمت بالاتری می باشد.

مزایا و معایب فن کویل کانالی

تمام تجهیزات موجود در دنیا دارای مزیت ها و معایب مخصوص به خود می باشد که به همین دلیل نیز با یک دیگر متمایز هستند. شما می توانید با دانستن این مزایا و معایب بهترین انتخاب را نسبت به شرایط خود داشته باشید به همین دلیل نیز این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مزایا و معایب فن کویل کانالی

مزایای فن کویل کانالی

معایب فن کویل کانالی

اولین مشکل این نوع از فن کویل هارا می توان نیاز داشتن به شستشو زیاد و تعویض فیلتر های درونی نامید. از طرفی دیگر قطعات درون دستگاه باید سریع عوض شوند تا عملکرد دستگاه با مشکل مواجه نشود. برای مثال می توان گفت شما باید کویل های این دستگاه را به خوبی تمیز نمائید اگر این کار به خوبی انجام نشود باعث می شود مسیر های آن بسته شود و باعث کاهش قدرت دستگاه شود از طرفی دیگر وقتی فیلتر ها را تمییز نکنید حجم هوای خروجی کاهش پیدا می کند. آخرین مشکل فن کویل کانالی را می توان تنظیم مکرر سینی های تقطیر نامید.