تهویه پرسان

چیلر تراکمی

در این مقاله ما می خواهیم چیلر های تراکمی را برای شما شرح بدهیم و بگوییم این نوع از چیلر ها کجا مورد استفاده قرار می گیرد، اجزای تشکیل دهنده آن ها، انواع چیلر های تراکمی و مزیت ها و معایب این نوع چیلر ها را مورد بررسی قرار دهیم ولی در ابتدا به شما بگوییم که چیلر های تراکمی بخشی از چیلرها و تهویه مطبوع به شمار می روند.

چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی چیست
چیلر تراکمی چیست

چیلر تراکمی در حقیقت دستگاهی برا گرفتن گرما می باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که کار این دستگاه سرما سازی نیست. این نوع از چیلر ها یعنی چیلر تراکمی بر اساس فشار بالا متراکم می شوند و باعث می شود گرما را از آب بگیرد به نوعی آب را سرد کند و باعث سرد شدن محیط شوند. تفاوت انواع چیلر در نوع کمپرسور و کندانسور درون این چیلر ها می باشد. اگر بخواهیم چیلر ها را دسته بندی کنیم باید بگوییم آنها دارای 7 دسته می باشند که از این 7 دسته 5 عدد از آنها به علت تفاوت در کمپرسور ایجاد شده اند که به شرح زیر می باشند:

  • سانتریفیوژ
  • اسکرال
  • پیستونی
  • اسکرو
  • روتاری

2 دسته دیگر نیز باقی می ماند که علت به وجود آمدن آنها نیز تفاوت در نوع کندانسور می باشد که چیلر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هوا خنک می باشد. قعطات اصلی و بکار رفته در هر چیلر تراکمی شامل کندانسور یا واحد چگالش، شیر انبساط یا واحد اختناق، اواپراتور یا واحد تبخیر و کمپرسور یا واحد تراکم می شوند. این چیلر ها به دو شکل کاربرد دارند یکی در برودت صنعتی و دیگری در تهویه مطبوع می باشد.

چیلر چیست؟

برای این که با چیلر تراکمی بیشتر آشنا شوید ابتدا توضیح مختصری راجب به چیلرها به شما می دهیم تا با نحوه عملکرد این دستگاه بیشتر آشنا شوید. در اصل چیلرها برای تهویه مطبوع استفاده می شوند و در پروژه های مختلف بر اساس نیاز پروژه استفاده دارند، کار اصلی این دستگاه گرفتن گرمای مایع و سرما سازی محیط می باشد که روند کاری چیلر ها از طریق سیکل ترمودینامیکی (به صورت جذبی یا تراکمی بخار) می باشد. چیلر ها دو گروه اصلی دارند که این دو گروه شامل چیلر تراکمی و چیلر جذبی می شوند.

انواع چیلر ها از نظر کمپرسور

این چیلر ها از نظر کمپرسور به پنج گروه تقسیم می شوند (پنج نوع کمپرسور متفاوت) این پنج گروه شامل: کمپرسور سانتیریفیوژ، کمپرسور اسکرال ، کمپرسور اسکرو، کمپرسور پیستونی و کمپرسور روتاری می شوند که هر کدام از این نوع کمپرسور ها ظرفیت های متفاوتی دارند ، در ادامه این مقاله ما این پنج گروه را به صورت خلاصه برای شما شرح می دهیم.

انواع کمپرسور چیلر
انواع کمپرسور چیلر

کمپرسور سانتیریفیوژ

به نوعی این کمپرسور ها قوی ترین ظرفیت را در بین مابقی کمپرسور ها دارند. (هر کدام بین 300 تا 1900 کیلو وات هستند) این نوع از کمپرسور ها برای پروژه های بزرگ تهویه مطبوع استفاده می شوند و همچنین در برودت صنعتی نیز کاربرد زیادی دارند. این نوع از کمپرسور ها از طریق افزایش انرژی جنبشی گاز، فشار درون دستگاه را بالا می برند و با متراکم کردن ماده مبرد به وسیله چرخش با سرعت بسیار بالا این ماده را متراکم می کند.این چیلر ها نسبتاً صدای کمتری تولید می کنند و هزینه نگه داری این نوع کمپرسورها کمتر از مابقی کمپرسورها است.

کمپرسور اسکرال چیست؟

این نوع از کمپرسور ها ظرفیت بالایی ندارند (معمولا بین 5 تا 100 کیلو وات هر کدام می باشند) و فقط برای پروژه های تهویه مطبوع استفاده می شوند. کمپرسور اسکرال از یک متحرک و یک مارپیچ ساده تشکیل شده است و ماده مبرد در میان این دو متراکم می شود. این نوع کمپرسور ها هم همانند سانتیریفیوژ ها صدای کمی از خود تولید می کنند و نگهداری از این قطعه بسیار راحت است و مهمولاً عمر بالایی دارند.

کمپرسور اسکرو

ظرفیت این نوع از کمپرسور ها از اسکرال بیشتر و از سانتیریفیوژ کم تر است (معمولاً بین 70 تا 1080 کیلو وات برای هر یک می باشد). این نوع کمپرسور ها به علت ظرفیت متوسطی که دارند هم در برودت صنعتی استفاده می شوند و هم در مصارف تهویه مطبوع کاربرد دارند. در این کمپرسور چرخ دنده ها به صورت مارپیچ هستند و ماده مبرد در این مارپیچی ها متراکم می شود. این کمپرسور ها مثل دو کمپرسور دیگر صدای کمی تولید می کنند و همچنین طول عمر خوبی دارند.

کمپرسور پیستونی

یکی از کمترین ظرفیت های موجود در کمپرسور ها مربوط به کمپرسور پیستونی می باشد (معمولاً بین 2 تا 212 کیلو وات برای هر یک عدد می باشد) این نوع از کمپرسور ها با این که ظرفیت پایینی دارند ولی هم در برودت صنعتی و هم در تهویه مطبوع استفاده می شوند. این نوع از کمپرسور ها با یک رفت و برگشت عمل مکش و دمش را انجام می دهد و از طریق این رفت و برگشت ها ماده مبرد متراکم می گردد. از مزیت های این کمپرسور ها می شود به پایین بودن قیمت اولیه نسبت به مابقی کمپرسور ها نام برد.

کمپرسور روتاری چیست؟

این نوع از کمپرسور ها پایین ترین ظرفیت را در بین کمپرسور های موجود در بازار دارند (معمولاً بین 3 تا 32 کیلو وات برای هر کدام می باشند). از این کمپرسور در مینی چیلر ها استفاده می کنید و تنها کاربرد آن در تهویه مطبوع می باشد. این نوع کمپرسور ها عملکردی مشابه با کمپرسور پیستونی دارند با این تفاوت که حرکت این قطعه به صورت دورانی می باشد و ماده مبرد در این دوران متراکم می شود. توجه کنید که تمام این کمپرسور ها چیلر هایی با همین اسمم دارند که تماماً تراکمی هستند.

انواع چیلر از نظر کندانسور

چیلر ها از نظر کندانسور به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که هر دوی آنها چیلر تراکمی به حساب میایند ، این دو چیلر تفاوتشان در نوع کندانسور موجود در این دستگاه ها می باشد که این دو گروه شامل چیلر های تراکمی آب خنک یا آبی و چیلر های تراکمی هوا خنک یا هوایی می باشند. برای این که بهتری درک کنید توضیح مختصری مربوط به هر کدام برای شما می دهیم.

انواع کندانسور چیلر
انواع کندانسور چیلر

چیلر هوا خنک چیست؟

چیلر هوا خنک نوعی چیلر تراکمی است که بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار می باشد و دفع حرارت در کندانسور آن توسط هوای آزاد محیط اتفاق می افتد.  این نوع چیلر ها به علت نیاز نداشتن به آب در ایران که کمبود آب وجود دارد بسیار مناسب تر هستند و استقبال بیشتری از این نوع دستگاه ها می شود. این نوع چیلر ها در واحد های مسکونی ، اداری ، تجاری صنایع دارویی ، غدایی ، شیمیایی ، سوله های ورزشی ، مجتمع های فرهنگی و … استفاده می شوند. ساختار این نوع از چیلرها همانند مابقی می باشد یعنی شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط است که تفاوت این نوع چیلر ها با چیلرهای دیگر در نوع کندانسور آن ها می باشد.

چیلر آبی ( چیلر آب خنک )

همان طور که می دانید چیلر آبی زیر مجموعه ی چیلر تراکمی است و وظیفه آن تهویه مطبوع می باشد که شامل سرمایش در محیط می شود، این نوع از چیلر ها به علت تراکمی بودن در فشار بالا متراکم می شوند و تفاوت اصلی این نوع چیلر ها با چیلر های دیگر در نوع کندانسور درون چیلرها است. این چیلرها یعنی چیلرهای آب خنک گرما را از آب گرفته و آن را به سایر نقاط انتقال می دهد.شما میتوانید از چیلر های آبی در سازه های صنعتی، خانگی، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی و مجتمع تقریحی ورزشی و فرهنگی استفاده کنید. چیلرهای آبی همانند مابقی چیلر ها از چهار بخش اصلی تشکیل شده اند که این چهار بخش شامل:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • اواپراتور
  • شیر انبساط

تفاوت کاربرد چیلر های تراکمی

یکی از مصارف چیلر های تراکمی در برودت صنعتی می باشد. چیلر های تراکمی در حقیقت می توانند آب سرد مورد نیاز برای خنک کاری ماشین آلات را تامین کند. به علت ویژگی بالا شما می توانید از چیلر های تراکمی در صنایع فلزکاری، جوشکاری، پلاستیک، داروسازی، بهداشت، ماشین ابزار، پرورش ماهی، ریخته گری و … استفاده نمائید. همانطور که در قبل نیز گفته شد از کاربرد های دیگر چیلر های تراکمی می توان به تهویه مطبوع اشاره کرد. به صورت خلاصه این دستگاه هوای سردی را که در چیلر تولید شده است توسط فن کویل هایی به درون ساختمان انتقال می دهد و با این روش باعث خنک شدن محیط ساختمان می شود. بنابر توضیح های قبلی شما می توانید از چیلر تراکمی در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری استفاده نمائید.