info[at]moraco-group.com

ایرواشر

این دستگاه یک نوع از سیستم های تهویه مطبوع هوا است که در همه فصل های سال کاربرد دارد. یعنی هم سیستم گرمایشی و هم سیستم سرمایشی در آن وجود دارد. این نوع از دستگاه ها از سیستم تهویه تبخیری و بر پایه سایکومتری استفاده میشوند و از قابلیت های دیگر این دستگاه میتوان به فیلتر کردن آلودگی ها از جمله دود ، بوی بد ، گرد و غبار و … اشاره کرد.

ایرواشر چیست؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت ایرواشر نوعی سیستم تهویه هوا است که در چهار فصل سال کاربردی است به نوعی که شما میتوانید هم سیستم سرمایش در فصل های گرم را انتخاب کنید و هم سیستم گرمایش در فصل های سرد و همچنان به علت داشتن فیلتر های مختلف برای آلودگی در هر فصلی از سال از آن برای پاکسازی محیط آنجا استفاده کنید. از دیگر قابلیت های این دستگاه میتوان به رطوبت زایی آن اشاره کرد این ویژگی برای مکان هایی است که هوای درون آن ها بسیار خشک است . این نوع دستگاه ها در موزه ها ، آرشیو ها ، سوله ها ، ساختمان های مسکونی ، ساختمان های اداری ، ساختمان های تجاری ، مساجد ، نجاری ها ، ریسندگی ها ، ورزشگاه ها  و … استفاده می شوند.

اجزای ایرواشر

اجزای ایرواشر ها شامل فن ، موتور الکتریکی ، بدنه اصلی ، پمپ آب ، کویل سرمایشی ، کویل گرمایشی ، مجرای هدایت جریان هوا ، تیغه ها ، فیلتر ها ، حسگر ها و … اشاره کرد.

انواع ایرواشر ها

ایرواشر ها به طور کلی انواع مختلفی دارند که شامل ایستاده ، سقفی ، هایژنیک و دیواری میشوند. کارایی هر یک از این دستگاه ها و عمکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است و مکانی که هر کدام استفاده میشود هم متفاوت است هر کدام از آن ها ابعاد متفاوتی دارند و توان ها و قدرت های مختلفی دارا هستند.

ایرواشر ایستاده

این نوع از ایرواشر ها در اکثر مکان ها قابل استفاده هستند و نصب و راه اندازی آن ها به سادگی انجام میشود و عملکرد خوبی دارند. در این نو ع از ایرواشر ها شما توانایی تنظیم دما و رطوبت را نسبت به آن چیزی که میخواهید دارید و همانند مابقی ایرواشر ها قابلیت فیلتر کردن هوا را دارا هستند. این نوع از ایرواشر ها در سه گروه هستند که نسبت به نیاز شما تامین میشوند از این نوع ایرواشر های ایستاده معمولا در آموزشگاه ها و مدارس استفاده میشود.

ایرواشر سقفی

این نوع از ایرواشر ها همان طور که از اسمشان معلوم است در سقف ها یا بام خانه ها نصب میشوند ، همانند کولر های آبی برای انتقال هوای مطبوع نیاز به کانال کشی دارند و این کانال کشی باعث میشود که این نوع از ایرواشر ها نسبت به ایرواشر های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی قدرت خوبی در تهویه هوا دارد و در خیلی از مکان ها به سادگی قابل اجرا هستند . این نوع از ایرواشر ها هم در سه گروه موجود هستند که شما نسبت به نیاز خود میتوانید آن ها را خریداری کنید.

ایرواشر هایژنیک

این نوع از ایواشر ها به علت کارایی که دارند و باید قابلیت این را داشته باشند که میکروب را دفع نمایند و به طور کلی از استیل ساخته شده اند. این نوع از ایرواشر ها در اتاق های بسیار تمیز و استرلیزه مثل بیمارستان ها و اتاق های عمل ، شرکت های دارویی ، کارخانه های تولید مواد شوینده ، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارد این نوع از دستگاه ها بیشترین فیلتر ها را دارا هستند نسبت به مابقی ایرواشر ها از فیلتر های موجود در آن میتوان به فیلتر هپا ، سیستم یو وی ، فیلتر آلومینیومی ، فیلتر پلیتد و بگ فیلتر اشاره کرد و این ایرواشر هم در سه گروه موجود میباشد.

ایرواشر دیواری

این نوع از دستگاه ها برای مکان های کوچک استفاده میشوند و این نوع دستگاه ها بسیار پرکابرد هستند. این ایرواشر ها قابلت اضافه کردن فیلتر هوا را در صورت لزوم دارا هستند تا هوایی که از این دستگاه بیرون میاید تمیز و فیلتر شده باشد. این نوع ایرواشر ها در دو گروه 6 و 4 هستند و استفاده آن ها بیشتر در خانه های مسکونی است.

کلاس بندی یا گروه های ایرواشر ها

به طور کلی کلاس بندی ایرواشر ها فقط به یک چیز بستگی دارد و آن هم به نوع رطوبت زایی آن است. معمولا به سه کلاس اصلی تقسیم میشوند که شامل کلاس 8 ، کلاس 6 و کلاس 4 میباشند. کمترین میزان رطوبت زایی ایرواشر ها برای کلاس 4 و بیشترین رطوبت زایی برای کلاس 8 میباشند . پس برای هر پروژه یا مکانی که ایرواشر قرار است نصب شود باید به چند نکته توجه کرد که شامل:

1.محیطی که در آن ایرواشر قرار میگیرد

2. میزان مصرف آبی که قرار است برای ایرواشر در نظر گرفته شود برای رطویت زایی

3. اندازه ایرواشر را باید دقت داشته باشین برای مثال نسبت به کلاس 8 که بزرگترین پمپ و بیشترین نازل ها را دارد کلاس 4 کوچک ترین پمپ و کمترین نازل ها را دارا میباشد.

معایب ایرواشر ها بیشتر است یا مزایای آن؟

ایرواشر ها مزیت های بسیار زیاد تری نسبت به معایب آن دارد که برخی از آن ها شامل مجزا بودن سیستم ، قابلیت مرطوب سازی محیط ، حذف کردن آلودگی ها و گرد و غبار توسط فیلتر های آن ، توانایی استفاده در هر فصل از سال ، هزینه راه اندازی پایین تری نسبت به بقیه سیستم های تهویه هوا دارد ، توانایی سردسازی و گرم سازی در یک مکان ، مصرف کمتر برق نسبت به چیلر ها ، هزینه تعمیرات و نگهداری آن کم است ، کم صدا بودن آن ، مصرف کمتر آب نسبت به کولرهای آبی ، برای این که وزن کمی دارد نیازی به زیر سازی ندار و … این ها بخشی از مزایای این دستگاه میباشد .

ولی این دستگاه معایبی هم دارد که شامل غیر قابل استفاده بودن در مناطق شرجی و مرطوب ، به میزان مابقی سیستم های سرمایشی قدرت کم تری در سرد سازی محیط دارد ، نداشتن تنظیمات هوای خروجی نسبت به مابقی سردکننده ها ، در مکان های که جمعیت خیلی زیاد باشند مناسب نیست زیرا قدرت سرمایشی پایینی دارند مثل سالن های ورزشی بزرگ یا تالار ها این هم برخی از معایب این سیستم یعنی ایرواشر ها می باشد.

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت سرمایش

عملکرد این دستگاه در سرمایش به این حالت است که هوای تازه ک در محیط قرار دارد وارد این سیستم میشود و در آنجا توسط فیلتر هایی که دارد آلودگی و گرد غبار گرفته شده و هوا کامل تمیز و پاکساز شده . این هوای تمیز وارد اتاقک دستگاه میشود در این اتاقک پمپ هایی وجود دارد که اقدام به پمپاژ آب نموده و توسط نازل هایی که در آن قرار دارد آب را در هوا اسپری میکند وقتی این اتفاق انجام میشود دمای هوا گرفته شده و به وسیله فن ها به داخل کانال ها انتقال داده میشود.

کارکرد و عملکرد ایرواشر ها در حالت گرمایش

سیستم گرمایشی ایرواشر ها خیلی پیچیده تر از حالت سرمایشی آن است این سیستم یه این صورت عمل میکند که اتدا در پکیج یا موتورخانه دما آب بالا رفته و از طریق لوله هایی به کویل گرمایشی رفته و در آنجا آب گرم درون کویل جریان میابد سپس هوایی که در کویل جریان دارد بر روی سطح کویل کشیده میشود و دمای آن افزایش میابد وقتی انتقال دما از آب به هوا انجام میشود دمای آب کاهش پیدا میکند و سپس از طریق لوله هایی که وجود داردند دوباره به پکیج ها و یا موتورخانه ها میروند که دوباره دمای آن ها افزایش یابد ، این چرخه همواره در حالت اتفاق افتادن است تا زمانی که دمای هوا و آب تا یک حد افزایش یابد سپس از طریق کانال هایی که ایجاد شده این هوای گرم یا گرمایش انتقال داده میشوند.

چگونه از ایرواشر ها مراقبت کنیم تا طول عمر بیشتری داشته باشند؟

برای این که ایرواشرتان عمر بیشتری داشته باشد نیاز است چند کار ساده انجام دهید که این کار ها شامل نظافت دوره ای دستگاه ، بازرسی دوره ای موتور دستگاه ، گریس کاری دستگاه ، شما باید کنترل و بازرسی رطوبت گر انجام دهبید ، کنترل خوردگی ، کنترل پرز ، کنترل بو ، بخار روغن ، هر چند وقت یک بار باید مسیر های خروجی لوله تخلیه کننده آب را برسی کنید ، برخی قعطات باید هر 5 6 ماه یکبار تعویض بشوند و مهم ترین بخش ایرواشر ها فن های آن ها هستند یابد آن هارو چک کنید.

با این چند کار ساده شما می توانید عمر طولانی تری به دستگاهتان بدهید.

تفاوت ایرواشر با هواساز و زنت

در کل دستگاه هواساز کنترل رطوبت هوا و دما ، تصفیه هوا و در نهایت گرماگیری را انجام میدهد و سیستم زنت هم همانند ایرواشر است یعنی هم سیستم گرمایشی دارد و هم سیستم سرمایشی ولی تفاوت آن با ایرواشر در نوع سیستم سرمایشی آن است

اولین تفائوت ایرواشر ها با دساتگاه های هواساز قیمت کمتر ایرواشر ها نسبت به هواساز ها است و دیگر تفاوت این دو در میزان رطوبت زایی مورد نظر شما است زیا دستگاه های هواساز نسبت به ایرواشر رطوبت زایی کمتری ایجاد میکنند و نکته ی دیگر در این ایرواشر ها این است که پروسه سرمایش در ظرفیت های متععد همراه به رطوبت زا استفاده میشوند

تفاوت ایرواشر ها با زنت ها در نوع سرماسازی آن ها بود یعنی در دستگاه های زنت هوای گرمی که وارد این دستگاه شده و برای خنک سازی از سلولز های قطرات آب سرد پر شده گذر کند ولی در ایرواشر ها قطرات آب پاچیده میشوند بر روی هوا.

فن ها در ایرواشر ها چه کاربردی دارند؟

از نظر کلیی فن ها مهم ترین بخش هر سیستم تهویه هوا است و در این دستگاه هم مهم ترین بخش آن است که مشخص است هرچی فن قدرتمندتر باشد میزان هوای تولیدی در دستگاه هم بیشتر میشود ، فن ها از طریق موتور الکتریکی انرژی خود را تامین میکنند فن ها انواع مختلفی دارند که نسبت به محیط و توان موتور الکتریکی در شرکت ها ساخته میشنود.

موتور الکتریکی

مونور الکتریکی یکی از بخش هایی است که میشود گفت بیشترین برق را میگیرد در این دستگاه و کار کلی آن ها انتقال انرژی به فن ها یا به عبارت دیگر به گردش درآوردن فن های درون این دستگاه توسط موتور الکترکی که در این دستگاه وجود دارد تامیین میشود.

بدنه اصلی چیست؟

این بدنه در اصل پوسته و روکش کار است برای محافظت از دستگاه در برابر رطوبت و خوردگی ، جنس بنده اصلی باید فلزی باشد و در مکان ها مختلف نسبت به رطوبت و هوای آن شهر درست میشوند که میتواند یک لایه یا چند لایه باشند که ورقه های قولادی یکپارچه بهترین انتخاب برای استفاده از بدنه به حساب میایند .