تهویه پرسان

هواساز

هواساز یا هوارسان (Air Handling Unit) از جمله دستگاه های کاربردی برای تنظیم و کنترل رطوبت، دما و افزایش سطح کیفی هوا به شمار می رود. استفاده از این مدل سیستم تهویه مطبوع با هدف تنظیم و کنترل گردش هوا در سازه های مختلف صورت می گیرد. بنابراین، دستگاه های هوارسان از بهترین گزینه ها برای پالایش، پاکسازی، تصفیه و تامین هوای تازه در محیط های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی محسوب می گردند.

بررسی انواع هواساز

هواساز ها دارای انواع مختلفی می باشند. این انواع بر اساس تفاوت های به وجود آمده در هواساز ها تشکیل شده است. تفاوت هایی هواساز ها در نوع کاربرد، نوع ساختار و کنترل جریان هوا می باشد. دانستن این تفاوت ها می تواند در خرید هواساز مورد نظر شما کمک زیادی کند.

انواع هواساز

از لحاظ نوع کاربرد

هواساز ها از لحاظ نوع کاربرد در دو دسته کلی هوا ساز صنعتی و ساختمانی یا آپارتمانی طبقه بندی می شوند. هوارسان های ساختمانی برای تامین هوای تازه محیط های با کاربری آموزشی، تجاری، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از هوارسان ها در ابعاد کوچکی طراحی و تولید می شوند. همچنین، این دستگاه ها در فضاهای باز مانند بالکن و پشت بام نصب می شوند.

هواساز های صنعتی غالبا در ابعاد و اندازه های بزرگ تری در مقایسه با مدل های آپارتمانی طراحی و به مرحله تولید می رسند. استفاده در سالن های بزرگ تولیدی، سوله های انبار و محیط های صنعتی، از عمده ترین موارد کاربرد هوا ساز صنعتی تلقی می گردد. همچنین، برخورداری از فیلترهای قوی و باکیفیت و قابلیت رطوبت گیری از هوای محیط را می توان از دیگر مشخصات هوارسان صنعتی برشمرد. ضمنا، قیمت هواساز صنعتی در مقایسه با نوع آپارتمانی متفاوت می باشد.

از لحاظ نوع ساختار

هواساز از نظر نوع ساختار در سه دسته هایژنیک (Hygienic)، معمولی (Normal) و هوا ساز سقفی توکار (Concealed ceiling) تقسیم بندی می شود. هوارسان هایژنیک با نام های هوا ساز اتاق تمیز یا بیمارستانی نیز شناخته می شود. این نوع از هوارسان ها امکان تامین هوای تمیز، استریل و عاری از هرگونه آلودگی را در محیط فراهم می سازند. به همین جهت، هوارسان هایژنیک از بهترین گزینه ها برای استفاده در اتاق های تمیز، آزمایشگاه های ابزار دقیق و بیمارستان ها قلمداد می گردد.هواساز سقفی توکار عموما در سقف کاذب و داخل ساختمان نصب و جانمایی می گردد. برخورداری از ظرفیت هوادهی پایین، قیمت مناسب و ابعاد کوچک، از دیگر مشخصات این نوع سیستم هوارسانی محسوب می شود. دستگاه های هوا ساز معمولی یا نرمال برای مراکز خرید زنجیره ای، دانشگاه ها و تالارهای پذیرایی کاربرد دارند. بدنه این نوع هوارسان از ورق های گالوانیزه باکیفیت ساخته می شود.

از نظر کنترل جریان هوا

این نوع از دستگاه های هواساز در دو دسته با حجم هوادهی ثابت و حجم هوادهی متغیر طبقه بندی می شوند. در هوارسان با حجم هوادهی ثابت (Constant Air Volume)، میزان جریان هوای خروجی از سیستم همواره ثابت است. ضمنا، سیستم های AHU از لحاظ زون بندی در انواع Single zone (هوارسان تک منطقه ای) و Multi zone (هوا ساز چند منطقه ای) موجود می باشند. از منظر جهت خروج جریان هوا، این دستگاه ها در مدل های پایین زن، بالا زن و روبرو زن تولید می شوند. همچنین، دستگاه های هواساز از لحاظ شکل یونیت در دو دسته افقی و عمودی (Horizontal/Vertical) جای می گیرند.

اجزای هواساز

فن دمنده: گردش هوای تامین شده و توزیع آن به محیط مورد نظر، توسط فن دمنده (Supply Fan) اجرایی می شود. از انواع فن های این سیستم می توان به فن سانتریفیوژ، فن فوروارد و بکوارد و فن پلاگ، اشاره نمود. ضمنا، تجهیزات کنترلی، تجهیزات رطوبت زن، سیستم بازیاب حرارت، فن برگشت، دمپر، کانال و جعبه اختلال، از دیگر اجزای تشکیل دهنده دستگاه هوارسان می باشند.

اجزاء هوا ساز

نحوه عملکرد هواساز

مکانیزم عملکرد دستگاه هوارسان بر اساس آب سرد یا آبگرم تامین شده توسط چیلر و مینی چیلر و سیستم حرارت مرکزی صورت می گیرد. برای سرمایش و گرمایش آب سرد موجود در چیلر یا آبگرم تولید شده در پکیج توسط سیستم لوله کشی به دستگاه هوارسان انتقال پیدا می کند. فن های تعبیه شده در دستگاه ضمن دمیدن هوا از روی کویل سرمایش یا گرمایش، به واسطه فشار تولید شده توسط الکتروموتور و فن موجب تولید هوای سرد یا گرم می شوند. در فصل گرم سال، هوای سرد هوا ساز توسط فن دمنده و از طریق کانال ها در محیط داخلی جریان پیدا می کند.

نحوه تنظیم هواساز

کنترل و تنظیم دما توسط سیستم های هوارسان با استفاده از ترموستات، شیر کنترل و هوای برگشتی انجام می شود. برای رسیدن دمای محیط به شرایط دمایی ایده آل، ترموستات به الکتروموتور و فن دمنده دستگاه دستورات لازم را صادر می کند. با تغییر دور و روشن یا خاموش شدن فن، دمای محیط به بازه تنظیم شده نزدیک می شود.

نحوه خرید هواساز

شرکت تهویه پرسانزمینه مناسب برای خرید دستگاه های هوارسان را با قیمت مناسب فراهم آورده است. متقاضیان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به درگاه اینترنتی Moraco-group.com مراجعه نمایند. عرضه محصولات باکیفیت و خدمات پس از فروش مناسب، از نقاط عطف این مجموعه محسوب می شود.