تهویه پرسان

چیلر جذبی

در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در مورد چیلر های جذبی به شما بدهیم و نوع کارکرد این نوع چیلر ها و همچنین کاربردی که این نوع چیلر ها دارند را برای شما شرح دهیم . قطعات این دستگاه و همچنین مزایا و معایب چیلر ها را بررسی خواهیم کرد.

چیلر جذبی چیست؟

چیلر جذبی یک نوع از چیلر های به حساب می آید که وظیفه اصلی آن تهویه مطبوع در آن مکانی است که استفاده شده است . این نوع از چیلر ها یک سیکل دائمی دارند که این سیکل دائمی به عنوان سیکل جذبی نامیده میشوند. این سیکل با استفاده از یک سری منابع گرمایی همانند شعله مستقیم گاز یا بخار داغ ، آب را سرد میکند و آن آب سرد شده را در ساختمان انتقال میدهد. این کار توسط جذب آب مقطر ( توسط لیتیوم بروماید ) انجام میشود. این دستگاه ها بر خلاف چیلر های تراکمی که از کمپرسور و انرژی الکتریکی ساخته شده اند ، با حذف کمپرسور از انرژی حرارتی و یا گرمایی استفاده میکنند و این تغییر در کاهش مصرف برق بسیار تاثیر به سزایی دارد.

این نوع چیلر ها شامل گروه هایی میشوند که تفاوت آن ها در چرخه غلیظ سازی چیلر میشود که این چرخه شامل چیلر جذبی تک اثر ، دو اثر و سه اثر ( سه اثر فقط در شرایط آزمایشگاهی قابل دسترس است ) میشوند.

از لحاظ منبع گرمایی در به وجود آوردن ژنراتور هم تفاوت هایی دارند که شامل آب گرم ، آب داغ ، بخار و با شعله مستقیم می باشند .

چیلر چیست؟

در اصل چیلر ها برای تهویه مطبوع استفاده میشوند و در پروژه های مختلف بر اساس نیاز پروژه استفاده میشوند. کار اصلی این دستگاه گرفتن گرمای مایع و سرما سازی محیط میباشد که روند کاری چیلر ها از طریق سیکل ترمودینامیکی ( به صورت جذبی یا تراکمی بخار ) می باشد .این چیلر ها در ساختمان ها ، در مسائل صنعتی و … ( نسبت به نیاز پروژه در هر پروژه ای قابل استفاده است ) استفاده میشوند .

چیلر ها دو گروه اصلی دارند که این دو گروه شامل چیلر تراکمی و چیلر جذبی میشوند .

اجزای تشکیل دهنده چیلر جذبی

بر خلاف چیلر های تراکمی که شامل کمپرسور ، کندانسور ، اواپراتور و شیر انبساط می باشند. این نوع از چیلر ها یعنی چیلر جذبی شامل بخش های متفاوتی می باشد که این بخش ها وظیفه انتقال سرما به داخل خانه یا آن مکانی که چیلر جذبی نصب شده اند را دارد. این بخش ها شامل کندانسور یا چگالنده ، ژنراتور ، جاذب یا ابزوربر و اواپراتور یا تبخیر کننده میباشند .

کندانسور چیست؟

این قطعه در چیلر های جذبی باعث کاهش مصرف آب میشوند و علت کمتر شدن مصرف آب بازگردانی آب های تبخیر شده در سیکل تبرید جذبی است . به صورت خلاصه وظیفه گرفتن گرما از مبرد و تبدیل حالت از گاز به مایع را به عهده دارد. کندانسور در قسمت های بالایی چیلر های جذبی معمولاً قرار میگیرد. و یک پوسته مشترک با ژنراتور دارد .

کندانسور یک مبدل حرارتی است که در این نوع از چیلر ها به کمک آب سرد برج خنک کننده انجام میشود .

ژنراتور

وظیفه اصلی این نوع از قطعات جداسازی مبرد ( بخار آب ) از لیتیم بروماید و غلیظ کردن آن است . معوملاً ژنراتور ها در قسمت بالایی چیلر های جذبی قرار دارند و محفظه مشترکی بین کندانسور و ژنراتور قرار دارد . ژنراتور یک مخزن حاوی محلول ماده مبرد است و در آن لیتیوم بروماید قرار دارد . در داخل جاذب یک مبدل حرارتی قرار می گیرد و انرژی گرمایی لازم برای تبخیر آب موجود در محلول و تغلسظ نمودن آن ، به محلول انتقال می یابد .

جاذب یا ابزوربر چیست؟

جاذب یا ابزوربر نوعی مخزن است که در چیلر های جذبی قرار دارد و بر اساس ظرفیت چیلر جذبی مقدار مشخصی ماده لیتیوم بروماید در آن قرار دارد. این قطعه وظیفه ابقا و نگهداری فشار اواپراتور را در حالت خلاء دارد و معمولاً در قسمت های  پایینی چیلر جذبی قرار دارد و مخزن متشرکی با اواپراتور دارد . کار این قطعه از طریق جذب بخار مبرد تبخیر شده در اواپراتور را انجام می دهد.

اواپراتور

اواپراتور در چیلر های جذبی از نوع مبدل حرارتی بین لوله و پوسته است ولی با این تفاوت که این قطعه گرمای به وجود آمده در آب را از آن گرفته و دمای آب کاهش پیدا میکند. در برخی از اواپراتور ها نسبت به شرایط دستگاه و نوع چیلر برای سرمایش ، این کاهش دما حتی به زیر صفر هم میرسد که معمولا از این نوع اواپراتور ها در هواساز ها ، فن کویل ها و خنک کردن دستگاه های صنعتی استقاده میشود که برای هر کدام به صورت مجزا ساخته میشوند و مورد استقاده قرار میگیرند.

اواپراتور ها در چیلر های جذبی در مخزن مشترکی با جاذب یا ابزوربر قرار دارند و آن مخزن تقریبا در حالت خلاء قرار دارد. یکی از دلایل تولید آب سرد در چیلر جذبی همین خلاء بودن این دو قطعه در کنار یکدیگر است.

انواع چیلر های جذبی و نوع تقسیم بندی آن ها به چه صورت است؟

حالا که با اجزای اصلی و تشکیل دهنده چیلر های جذبی آشنا شده اید ما قصد داریم انواع چیلر های جذبی و تقسیم بندی آن ها را به شما بگوییم.

این نوع از چیلر ها یعنی چیلر جذبی به 3 گروه اصلی تقسیم میشوند که باعث تفاوت این نوع چیلر های جذبی میشوند که شامل نوع مولد گرمایی چیلر ، نوع مبرد و جاذب در چیلر و نوع مکانیزم چیلر جذبی می باشند که خود این 3 گروه از تقاوت ها خود نیز زیرشاخه هایی دارند که این زیر شاخه ها به صورت زیر می باشند.

نوع مولد گرمایی چیلر خود شامل 3 بخش یا گروه اصلی میشود که این 3 بخش شامل بخار داغ ، شعله مستقیم و آب داغ میشوند .

نوع مبرد و جاذب در چیلر ها خود شامل دو گروه اصلی است که این دو گروه به چیلر جذبی آب و لیتیم بروماید و چیلر جذبی آب و آمونیاک تقسیم بندی میشوند .

و در تقسیم بندی آخری یعنی نوع مکانیزم چیلر جذبی ما 3 گروه اصلی داریم و آن ها شامل چیلر جذبی تک اثر ، دو اثر و سه اثر ( سه اثر فقط در شرایط آزمایشگاهی قابل دسترس است ) میشوند .

مزایا و معایب چیلر جذبی و تقاوت آن با چیلر های تراکمی چیست؟

این نوع چیلر های جذبی بسیار مصرف کمی در انرژی الکتریکی و یا برقی دارند و این عدم استفاده از برق به عنوان منبع انرژی باعث میشود که این نوع چیلر ها به تجهیزات برق اضطراری نیاز نداشته باشند و این اولین مزیت این نوع از دستگاه ها به شمار میاید.

ضریب عملکرد چیلر های جذبی حدوداً 1 است که نسبت به مابقی چیلر ها دارای ضریب عملکرد کم تری است و این کم بودن ضریب عملکرد مستقیماً در راندمان این دستگاه تاثیر دارد و این یکی از عیب های این دستگاه به شمار میاید.

چیلر های جذبی ارتعاشات ، لرزش و سر و صدای بسیار کم تری نسبت به چیلر ها تراکمی دارند و کم بودن صدا یکی از مزیت های دیگر این نوع از چیلر ها می باشد.

به دلیل استقاده از برج های خنک کننده در چیلر های جذبی و مصرف بسیار زیاد آب در این نوع از چیلر ها شما نمی توانید این نوع از چیلر ها را در هر مکانی استقاده کنید یعنی در مکان های بی آب یا گرم و خشک و حتی گرم و مرطوب شما قابلیت استفاده از چیلر جذبی را یا ندارین یا اگر دارید خیلی محدود است.

مبرد های چیلر جذبی آب مقطر می باشد که کاملا بی خطر میباشد و در طبیعت به فراوان یافت می شود ولی مابقی چیلر ها از نوع کلروفلوورکربن که بسیار زیان آور است و در محیط زیست هم تاثیر میگذارد این یکی دیگر از ویژگی های این نوع چیلر ها به شمار میاید.

قیمت چیلر های جذبی نسبت به چیلر تراکمی بسیار بیشتر است و همچنان هزینه اولیه آن بسیار بیشتر است ، در کنار این ها ابعاد و انداره دستگاه بسیار بزرگ تر از چیلر تراکمی است و این بزرگ تر بودن دستگاه باعث زیر سازی بیشتری در محل نصب اولیه دارند .

از مزیت های دیگر این نوع چیلر ها یعنی چیلر های جذبی به منظور استفاده از انرژی تجدیدپذیر هم استفاده میشود ولی در چیلر های تراکمی این قابلیت را ندارند.

هزینه تعمیر و نگهداری چیلر های جذبی خیلی بیشتر از چیلر های تراکمی است.