info[at]moraco-group.com

کولر های گازی ایستاده

با محبوب شدن کولرهای گازی و سبقت گرفتن این کولر ها نسبت به کولرهای آبی در ایران، کولرهای گازی پیشرفت چندانی در بازار کرده اند. کولرهای گازی دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند به همین دلیل بهتر است هر کدام در جایگاه درست خود مورد مصرف قرار گیرند.

کولر گازی ایستاده

ابعاد کولر های گازی ایستاده بزرگتر از اسپلیت های خانگی می باشد که یونیت داخلی تیپ ایستاده بوده و بیشتر در ظرفیت های بالاتر طراحی و ساخت می گردند . قیمت کولر گازی تهران سال 1400 این شرکت بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی نسبت به رقبا می باشد . یونیت بیرونی یا همان کندانسور دستگاه در محل بیرون نصب می گردد – یونیت بیرونی به علت ایجاد گرمای زیاد باید در فضای باز و مناسب قرار گیرد که در مرتبه اول کمترین فاصله لوله کشی را با یونیت داخلی داشته باشد و در مرتبه دوم بیشترین ضریب عملکرد در ایجاد سرمایش را داشته باشد. محل نصب یونیت بیرونی می تواند تراس – بالکن و یا پشت بام باشد .
.( Heat Pump ) کولر های ایستاده برند موراکو بصورت دو فصلی طراحی و ساخته می شوند ساخت برندهای معتبر مثل ( Scroll ) کمپرسور استفاده شده در کولر های گازی برند موراکو تیپ و … می باشند .Copeland کولر های گازی این شرکت در دو مدل معمولی و یا اینورتر روانه بازار می شوند که مدل اینورتر تا 40% ذخیره انرژی انجام می دهد .
کولرهای ایستاده با طراحی ظرفیت های بالا جهت فضاهایی مثل مساجد – سالن های ورزشی – بانک ها و … بیشترین استفاده و هوای بسیار مطبوع را ایجاد می کنند .
کولر های ایستاده مجهز به فیلتر چندگانه جهت از بین بردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار تا 99 درصد می باشند . کولر های گازی ایستاده دارای ظرفیت های متفاوتی می باشند برای مثال: کولر گازی ایستاده 24000BTU که کلمه BTU در انتها عدد های به معنی توانایی خنک سازی یک دستگاه بر حسب ساعت می باشد. شرکت موراکو کولر های گازی ایستاده12000BTU تا 36000BTU را تولید می نماید.
خرید کولر گازی ایستاده Moraco

شرکت پرسان تهویه اولین

شرکت پرسان تهویه اولین شرکتی در ایران می باشد که کولرهای ایستاده سفارشی ( طرح استیل براق – مخمل و … ) را با گروه مهندسی طراحی و با کیفیت جهانی تولید و روانه بازار می کند . لیست قیمت اسپلیت ایستاده برند موراکو با توجه به کیفیت سطح اروپایی بسیار مناسب و رقابتی می باشد .
10 چیز مهمی که مصرف کنندگان باید درمورد کولر گازی ایستاده بدانند :
بیشتر خانه ها در آب و هوای گرم کولر گازی ایستاده دارند . برای بعضی ممکن است کولر گازی ایستاده تشریفاتی باشد اما برای خیلی ها یک لازمه است . MORACO که مخارج تجهیزات و قدرت شروع به کار را به محصولش داده است ، از مصرف کنندگان می خواهد تا از مصرف کولر گازی ایستاده خود مطلع باشند . این ده نکته می تواند مصرف کننده را بیشتر با سیستم کولر آشنا کند و او را قادر می سازد تا از آن بهتر نگهداری و استفاده کند . اگر لازم باشد که جایگزینش کنید ، به دنبال یک HVAC حرفه ای باشید .

کولر چیست ؟

اولین تعریف کاربردی از کولر در سال 1908 توسط  ویلسون  ارائه داده شد . این تعریفی است که ویلیس کریر پدر کولر تصدیقش کرد :

در همه ی قسمت های خانه رطوبتی مناسب به وجود می آورد .

فضا را از رطوبت بسیار زیاد در بعضی فصول آزاد می کند .

تامین پایدار و کافی تهویه ی هوا

در فصول معینی هوای اتاق را به خوبی خنک می کند .

به گرم کردن اتاق ها در زمستان کمک می کند .

دستگاهی است که در قیمت و نگهداری پر هزینه نیست .

چگونگی کارکرد یک کولر :

نقش کولر خانه ی شما این است که هوای گرم را از خانه به بیرون منتقل کند که به این وسیله شما وخانه ی شما را گرم می کند. کولر ها با گرفتن گرما از هوا ، هوای خنک را به داخل خانه ی شما می آورند . هوا توسط دمیدن هوا با یک سری لوله های سرد به نام سیم پیچ تبخیر کننده خنک می شود. این همانند همان خنک شدنی عمل می کند که وقتی  آب روی دستتان بخار می شود ، حس می کنید . تبخیر کننده با مایع خاصی به نام سردکن پر شده است که وقتی گرما را از هوا جذب می کند ، از مایع به گاز تبدیل می شود . سرد کن به یک سیم پیج دیگر در خارج از خانه ارسال می شود که در این جا گرمایش را از دست می دهد و دوباره به مایع تبدیل می شود . سیم پیچ بیرونی چگالنده نام دارد چون سرد کن از گاز دوباره حالت مایع می آید همانند نم روی پنجره ی سرد . یک پمپ که کمپرسور نامیده می شود ، استفاده می شود تا سرد کن را بین دو سیم پیچ به حرکت درآورد و فشار سرد کن را تغییر دهد تا کل سرد کن ها بخار شوند یا در سیم پیچ های مناسب ذخیره شوند .

انرژی تمام این ها  توسط  موتوری که کمپرسور را به راه می اندازد ، استفاده می شود . کل سیستم

معمولا” سه برابر انرژی خنک کننده که کمپرسور مصرف می کند را تامین می کند . این حقیقت عجیب به این دلیل اتفاق می افتد که تغییر سرد کن از مایع به گاز و برعکس به سیستم اجازه می دهد تا انرژی بیشتر از آنچه که کمپرسور مصرف می کند را به حرکت دراورد .

تن سرد کننده چیست ؟

قبل از این که سرد سازی کولر اختراع  شود ، خنک سازی توسط ذخیره ی توده های بزرگ یخ انجام

می شد . وقتی ماشین های خنک کننده شروع به کار کردند ، آن ها ظرفیتشان را توسط مقداری معادل یخی که در روز آب می شود اندازه گیری می کردند که کلمه “تن” در اندازه گیری کولر از این جا نشات

می گیرد .

تن خنک کننده امروزه به عنوان دریافت 12000BTU ساعت خنک کردن ، تعریف می شود.BTU

خلاصه ی عبارت British Thermal Unit به معنی واحد حرارتی بریتانیا (  واحدی است که خود

بریتانیایی ها از آن استفاده نمی کند ) BTU واحد گرماست – یا در این مورد انرژی خنک کننده . البته

این خیلی مهم تر است که در خاطر داشته باشیم که یک پنجره ی کولر معمولا” کمتر از یک تن است .

یک کولر کوچک باید دو تن و یک کولر بزرگ باید سه تن باشد .

مشکل کار کجاست ؟

بر عکس بیشتر وسایل گرمایشی کولرها سیستم های مکانیکی پیچیده ای دارند که تحت شرایط خاصی درست کار می کنند . بر حسب ظرفیت معینی در خانه اندازه گیری می شوند . آن ها دارای مقدار معینی سرد کن به نام “شارژ” هستند . آن ها دارای مقدار معینی از جریان هوا در امتداد سیم پیچ ها هستند . وقتی هر کدام از این چیزها تغییر می کند ، دستگاه با مشکل روبرو می شود .

اگر گرمای بیشتر در داخل خانه ایجاد کنید چه به دلیل تعداد افراد و اسباب زیاد داخل خانه و چه به دلیل تغیرات در خانه ، این امکان وجود دارد که کولر نتواند از پس خنک کردن خانه برآید . اگر شارژ سرد کن در دستگاه به بیرون نشت کند ، ظرفیت دستگاه را پایین می آورد . شما سرمای کمتری دریافت می کنید و دستگاه قادر نخواهد بود وقتی مصرف بالاست ، به خوبی کار کند . اگر جریان هوا در مسیر به سمت سیم پیچ بیرون ، کاهش پیدا کند ، توانایی برای رد گرمای بیرون کاهش پیدا می کند و دو مرتبه ممکن است که ظرفیت دستگاه پایین بیاید ، مخصوصا” در دماهای بالاتر بیرون در آب و هوای خشک مثلا در قسمت جنوب غربی ایالات متحده ، همچنین مشکلی در رابطه با سیم پیچ درونی ( تبخیر کننده ) اتفاق می افتد : جریان هوا بالاتر به دستگاه کمک می کند ، جریان هوای پایین تر به دستگاه آسیب می رساند . در آب و هوای مرطوب ، شرایط پیچیده تر است . در جریان هواهای بالاتر ، رطوبت زدایی کمتر می شود که منجر به رطوبت بالای داخل خانه می شود. و اما اگر جریان هوا پایین بیاید ، ممکن است تبخیر کننده یخ بزند . این کا را بدتر می کند و آنقدر به کمپرسور آسیب می رساند تا آن را از کار می اندازد که این کار شما را با تعمیری پر هزینه و فقدان خنکی روبرو می کند .

نقش فیلتر ها در کولر گازی ایستاده چیست ؟

تقریبا” همه ی دستگاه های کولر یک فیلتر در بالای تبخیر کننده دارند . فیلتر می تواند در شبکه برگشتی یا در مجراهای خاصی در سیستم لوله باشد و می تواند یک فیلتر پرزدار یا تا شونده باشد .این فیلتر ذرات را از جریان هوا می زداید که هم دستگاه کولر را تمیز نگه دارد و هم ذرات را از هوا دور کند . همانطور که فیلتر کارش را انجام می دهد با ذرات بیشتر و بیشتری سنگین می شود . در واقع این کار باعث می شود که بهتر عمل کند اما همینطور مقاومت را بالا می برد و جریان هوا را کاهش می دهد . وقتی هم چنین اتفاقی می افتد باید فیلتر را عوض کنیم . این که هرچند وقت فیلتر را تغویض کنیم بستگی به این دارد که هوا چقدر کثیف باشد و فیلتر چقدر بزرگ باشد .

اگر فیلتر را عوض نکنید جریان هوا به پایین می رود و دستگاه خوب کار نمی کند . نه تنها این ، بلکه اگر فیلتر خیلی کثیف باشد ، خودش یک منبع آلودگی هوا می شود . اگر فیلتر را کامل در بیاورید ،مشکل جریان هوای پایین را حل می کنید اما این فقط مشکل را برای مدت کوتاهی حل می کند . ذراتی که قرار بود فیلتر آن ها را بیرون آورد الان روی سیم پیچ تبخیر کننده نشسته اند و در نهایت آن را با مشکل مواجه می سازند , یک فیلترجدید بسیار به صرفه تر است .

نگهداری دستگاه :

مسائل مربوط به نگهداری روزمره مانند در آوردن فیلتر می تواند توسط بیشتر مصرف کنندگان انجام شود اما دیگر مسائل باید توسط خدمات حرفه ای انجام شود . ایده ی خوبی است که در اول هر فصل سرما ، کثیفی و موانع را از روی سر پیچ و آب گذر بزداییم . این ممکن است نیازمند فراخوان خدمات حرفه ای باشد که به دستگاه و مصرف کننده بستگی دارد .

اگر دستگاه به اندازه ای که باید سرما تولید کند ، سرما تولید نمی کند ، ممکن است مشکل از شارژ سرد کن یا جریان هوا باشد . این مشکلات ممکن است نیازمند خدمات باشند .

اهمیت مجراها در کولر گازی ایستاده :

دلیل دیگری که دستگاه ممکن است قادر به تولید هوای خنک نباشد ، به دلیل نشت لوله مسی است . نشت لوله می تواند حتی 20 تا40%  انرژی یک کولر کارامد را تضعیف کند ، اگر مجرا ها از خارج فضاهای خنک شده عبور کنند ( همانند شیروانی ها و گاراژ ها ) لوله های بیرونی باید به خوبی عایق کاری شوند . محصولات مختلفی برای عایق کاری لوله ها وجود دارند که می شود توسط صاحب خانه یا پیمان کار حرفه ای انجام شود .

اگر لوله های نشتی خود را آب بند کنید ، می توانید بیشتر از نصف ظرفیت کولر را مجانی داشته باشید ، اگر لوله ها قابل دسترسی هستند ، مصرف کنندگان ماهر می توانند با بتونه – ماده ای سفید چسبناک که می توانید روی لوله ها بکشید – لوله ها را آب بندی کنند . در غیر این صورت نیاز دارید تا خدمات حرفه ای لوله ها را آب بندی کنند .

چگونگی افزایش کارایی انرژی در کولر گازی ایستاده :

آب بندی لوله های نشتی ممکن است مهم ترین کاری باشد که شما برای افزایش کارایی می توانید انجام دهید اما خیلی کارهای دیگر هم می توانند به این عمل کمک کنند : فیلتر های کثیف را عوض کنید ،  شارژ و جریان هوا را به درستی نگاه دارید ، سیم پیچ ها را تمیز کنید . کار دیگری که می توانید بکنید این است که مطمئن شوید که واحد بیرونی ( کندانسور ) انقدر از چشم دور نیست که جریان هوایش مصدود شود یا این که عوامل دیگر باعث مسدود شدنش شوند .

اگر می خواید کولر را عوض کنید ، دستگاهی با بازده بالا بگیرید . شناخته شده ترین درجه بازده، درجه بازده انرژی فصلی است . اما بازده های بالاتر معمولا” مقرون به صرفه تر هستند . بسته به آب و هوای شما ، می توانید از درجه بازده های دیگری استفاده کنید . مثلا : در هوای گرم و خشک باید به دنبال درجه بازده انرژی باشید که چگونگی عملکرد دستگاه در نقطه ماکسیمم را نشان می دهد . اگر در هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید ، باید توجه داشته باسید که دستگاه چگونه می تواند رطوبت زدایی کند .

سبک کردن کار :

شما می توانید با کاهش اندازه ی کاری که کولر می کند ، باعث عملکرد بهتر آن شوید . می توانید این کا را با بهبود ساختمان یا کاهش بار درونی تولید شده که کولر باید با آن سرو کله بزند, بکنید .

بهبود “محفظه” ی خانه شامل چیز هاییست همانند مراحل عایق کاری ، سایه کردن پنجره ها یا کاهش نشت هوا . این بهبود ها انرژی مصرف شده روی سرما و گرما را کاهش می دهد اما ممکن است نیازمند وقت یا هزینه باشد . استفاده از محصولات با بازده بالا معمولا” مقرون به صرفه است وقتی که آن را روی یک سقف و یا پنجره ی جدیدی می گذاریم . مثلا” سربندی خنک می تواند نصف یک تن خنکی و یک عالمه انرژی را در سال ذخیره کند . کاهش بار درونی ساده تر است . دستگاه های برقی دیگر و لامپ ها را خاموش کنید . زمان استفاده از دستگاه های برقی ( مانند ماشین لباس شویی و خشک کنی ) را به ساعات خنک تر روز تغیر دهید . برای برطرف کردن گرما و رطوبت در آشپزخانه و حمام از پروانه ی خروجی استفاده کنید . خرید دستگاه های دارای ستاره ی انرژی یا بازدهی بالا هم کمک می کنند .

در بعضی آب و هواها تکنیک های دیگری برای کاهش کار کولر انجام می شود . در آب و هوای خشک کولرهای تبخیری ( نوع جدید کولر های آبی ) می توانند سرمای قابل توجهی را ایجاد کنند . در آب و هواهایی با نوسان دمای زیاد همانند آب و هوای گرم وخشک ، می توانید بار را توسط آوردن مقدار زیادی هوای سرد بیرون به داخل کم کنید . این روش ها ” خنک سازی شبانه” ، خنک سازی تهویه ای یا”ذخیره کننده محلی” نامیده می شوند .

تهویه کردن :

نکات قبلی روی خنک سازی تمرکز داشتند اما تعریف اصلی کولر بیش از آن را شامل می شود ؛ یک کولر ایده آل به آن اندازه که برای ایجاد سلامت و راحتی نیاز است ، باید گرما دهد ، سرما دهد ، تمیز کند، تهویه کند، رطوبت دهد و رطوبت زدایی کند . در حقیقت دومین هدف مهم تعریف اصلی ، تهویه کردن است . تهویه نیاز است ، چه وسیله ای که ما ان را کولر می نامیم آن را فراهم کند یا نه . بدون تهویه کافی , آلاینده های تولید شده در داخل خانه منجر به مشکلات سلامتی و راحتی می شوند .

گرما نیست، رطوبت است :

کنترل رطوبت مشکلی بود که نیاز برای کولر را به وجود آورد . فقدان کنترل رطوبت کنترل رطوبت خصوصا” در آب و هوای خشک و مرطوب می تواند . منجر به مشکلات سلامتی و راحتی شود . کولر های جدید در عین حال که خنک می کنند ، رطوبت زدایی هم می کنند ؛ شما می توانید آن را توسط آبی که از آبگذر خارج می شود ببینید ، اما این رطوبت زدایی نسبت به کار اصلیش ، کنترل دما کاری جزئی است . آن ها نمی توانند مستقلا” هم دما را کنترل کنند هم رطوبت را .

در آب و هوای گرم و مرطوب رطوبت زدایی جزئی که اتفاق می افتد همیشه ممکن نیست به اندازه ای باشد که شرایط رطوبت درون را قابل قبول نگه دارد . حداکثر رطوبت زدایی ای در زمان های گرم سال- که کولر خیلی کار می کند اتفاق نمی افتد ، بلکه زمان های معتدل سال که کولر زیاد کار نمی کند اتفاق می افتد. با وجود این که یکسری دستگاه های کولری هستند که تضمین می کنند که مستقلاً رطوبت را کنترل می کنند ، دستگاه های متداول ممکن است به طور کافی قادر به کنترل مشکل نباشند و ممکن است در بعضی شرایط باعث ایجاد مشکلات راحتی و قارچی شوند . بعضی از دستگاه های اخیر رطوبت زدایی را افزایش داده اند اما وقتی دستگاه موجود به طور کافی قادر به رطوبت زدایی نباشد ،لازم می شود که یک رطوبت زدای مجزا خرید .

کارهایی وجود دارد که مصرف کنندگان برای کم کردن نیاز به رطوبت زدایی انجام دهند :

ترموستات خود را در حالت پنکه نگذارید . در این حالت پنکه همیشه کار می کند چه سیستم خنک کننده شما فعال باشد چه نه و یک تاثیر بد دیگرش این است که رطوبتی که دستگاه بیرون داه بود را قبل از این که خارج شود دوباره به داخل خانه می آورد .

در طول فعالیت های تولید رطوبت از پروانه خروجی استفاده کنید .آشپزی ، حمام ، شستن و فعالیت های مشابه باعث ایجاد رطوبت زیادی در داخل خانه می شوند . آن رطوبت را مستقیماً با استفاده از یک پروانه یا پنکه خارج کنید. و همچنین از خشک کردن لباس در داخل خانه اجتناب کنید مگر با ماشین خشکشویی ای که مستقیماً به بیرون راه دارد . وقتی که بیرون خیلی مرطوب است ، پنجره ها را باز نکنید یا از سرمای تهویه ای استفاده نکنید .